banner212

banner211

Hakemlerden ASKF'ye sert cevap

ASKF'nin hakemlere yönelik eleştirilerine Hakemler cepesinden sert yanıt geldi

Pazartesi günü ASKF tarafından hakemlere yönelik yapılan ağır eleştirilere Hakemler cepesinden cevap geldi.

Süper Amatör 04.01.2012, 06:10
Hakemlerden ASKF'ye sert cevap
banner218
ASKF'nin hakemlere yönelik eleştirilerine Hakemler cepesinden sert yanıt geldi

Pazartesi günü ASKF tarafından hakemlere yönelik yapılan ağır eleştirilere Hakemler cepesinden cevap geldi.
 
İŞTE TFFHGD SAKARYA ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN
AÇIKLAMA
 

Geçtiğimiz günlerde ASKF tarafindan yanlışlıklar, yanıltıcı bilgi ve taleplerin de yer aldığı basın açıklaması üzerine derneğimizce bazı bilgilerin düzeltilerek, kamuoyuyla sağlıklı bilgilerin paylaşılması ihtiyacı duyulmuştur.
        


Yapılan açıklamada, derneğimizin yayımladığı basın bülteninde kulüplerin hedef alındığı ve suçlu gösterildiği belirtilmiştir. Bu ifade üzülerek belirtiyoruz ki sadece yanlış bir ifade olmayıp, aynı zamanda yalan bir açıklamadır.
        


Basın açıklamamız dikkatle okunduğunda hiçbir kulübün hedef gösterilmediği gibi tam aksine “bu tarz hareketlerde bulunan ve kulüplerini de zan altında bırakan sporcular vicdanlarda ve sağduyulu spor kamuoyunda daima kınanmaya devam edilecektir.” Denilerek ferdi hareket eden, sağduyudan uzak sporcularin kınandığı belirtilmiş, bu tarz hareketlerde bulunan futbolcuların da kulüplerini zor durumda bıraktığı vurgulanmıştır.


Bağlı bulunduğumuz kanun ve yönetmelikler; federasyonumuz tarafindan yayımlanan sirküler incelendiğinde gerek hakemlerin sayısının arttırılması, gerek eğitim çalışmalarının yürütülmesi ve düzenlenmesinde yetkili ve sorumlu merciininin merkez hakem kurulu aracılığıyla illerde il hakem kurulu olduğu çok açık ortadadır. Derneğimizin bu hususta herhangi bir sorumluluğu olmamakla birlikte, hakemlerimiz her perşembe günü il hakem kurulu başkanlığında derneğimizde düzenlenen eğitim çalışmalarıyla kural ve o hafta yaşanan veya yaşanması muhtemel olaylara yönelik eğitimler almakta olup, takiben merkez hakem kurulu tarafindan görevlendirilmiş bölge eğitim sorumlusu tarafindan çeşitli aralıklarla eğitim çalışmalarına tabi tutulmaktadir. Keza gözlemcilerimiz de bu eğitimlerden aynı oranda faydalanmaktadırlar. Derneğimiz düzenlenen bu eğitimlere her türlü desteği ve imkânı sağlamakta ve il hakem kurulumuzla birlikte hareket ederek, bu eğitimlere iştirak etmektedir.


Bilmeyenler için söylemekte bir kez daha fayda vardır ki, derneğimizin amacı; hakem, gözlemci ve tüm üyelerin her türlü ekonomik, hukuki hak ve menfaatlerini korumak, Türkiye’deki eğitim kurumlarının, amatör ve profesyonel spor kulüplerinin ve sporcuların oyun kuralları ile ilgili karşılaşabilecekleri sorunlarda her türlü yardımı yapmaktır.


Teknik ve psikolojik eğitimlerle, yaşanan hataların en aza indirilmesi çalışmalarının yanı sıra futbol ailesinde yaratılan güven ortamı sayesinde kulüp yöneticilerimiz ve teknik adamlarımız ile hakemlerimizin bir araya gelerek gerçekleştirdikleri ortak çalışmaların konuşulduğu bu güzel süreçte, yerel gazetelerde ve internet sitelerinde yayımlanan bir bildiriyle hakemlerimiz farklı bir platforma çekilmek istenmektedir.


Sakaryada futbolun olmaması bizim de olmamamız demektir. Hakem camiası ile uğraşmak adına ASKF’nin Sakarya futbolunu durdurma ve yok etme gibi bir lüksü olamaz. Bu tür söylemler camianın gerçek sahipleri olan tüm amatörlere saygısızlık anlamına gelmekte olup, Sakarya’da futbolun futbol federasyonu bazında tek temsilcisi olan “sakarya futbol il temsilciliği”nin de bu tarz yıkıcı ifadelere seyirci kalmamasını diliyoruz.


Ayrıca, ilimizde hizmet veren il hakem kurulumuz, derneğimiz ve bu kurumlara bağlı olan hakemlerimiz bir aile bütünlüğü içinde; ciddi, sağduyulu ve sorumluluklarının bilincinde, tahriklere kapılmadan görevlerini sürdürmeye devam edeceklerdir.


Bir kez daha altını çizmekte fayda vardir ki, dernek yönetimini derneğin asıl sahibi olan hakem ve gözlemcilerden başka hiçbir kurumun görevden alma yetkisi de bulunmamaktadır.


Spor kamuoyunun parçası olan, hatta ona yön veren tüm kurumlardan da bu ciddiyeti bekliyor, bulunduğu görevin yetki ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan, ilimizin sportif menfaatlerine zarar verebilecek, kulüpler ve sporcular nezdinde gergin bir hava oluşturmakla kalmayıp, hukuksal temeli olmayan ve gerçekleri çarpıtan ifadeleri kullanmamaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.


 

Yorumlar (0)