Antrenör Gelişim semineri düzenlendi

Türkiye Futbol Federasyonu ve Sakarya Tüfad İl Başkanlığı işbirliği ile düzenlenen 2014 Yılı Gelişim Semineri bugün Orhangazi kültür Merkezi’ne gerçekleştirildi.

Bölgesel Lig 04.06.2014, 16:54 04.06.2014, 17:12 SporExpres
Antrenör Gelişim semineri düzenlendi
 Türkiye Futbol Federasyonu ve Sakarya Tüfad İl Başkanlığı işbirliği ile düzenlenen 2014 Yılı Gelişim Semineri bugün Orhangazi kültür Merkezi’ne gerçekleştirildi.


Sakarya’da ve Kocaeli ile İstanbul’da görev yapan Sakarya Tüfad üyesi çok sayıda antrenörün katıldığı gelişim seminerine konuşmacı olarak Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Can Çetin, Marmara Üniversitesi Antrenörlük Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ali Kızılet ile Tff Eğitim Dairesi Tudor görevlisi Rasim Kara katıldılar.Adapazarı Belediye Başkan Vekili Erol Aydın, Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç ile Kocaeli ve Düzce’den Antrenörler Derneği Başkanları ve Sakarya İl Hakem Kurulu Başkanı Mehmet Alemdar seminere katılarak başarılı antrenörlere plaket takdim ettiler.

ARAMIZDAN AYRILANLAR ANILDI

Saat 09.30’da Tüfad İl Başkanı Tamer İlaçan’ın açış konuşması ile başlayan seminerde aramızdan ayrılan antrenörlerin slayt gösterisi salonu dolduranları duygulandırdı. Bu müthiş gösteri sonrasında Tüfad’a hizmeti geçenlere ve ayrıca Sakarya’da başarılı olmuş Gelişim Ligi Teknik Sorumluları, Süper Amatör kümeden Bölgesel Amatör Lige çıkan kalaycıspor antrenörü Güngör İçen ile  Süper Amatör kümede başarılı antrenörlere, ayrıca 1. Amatör Kümede başarılı olmuş takım antrenörlerine Tüfad’ın başarı plaketleri verildi.


CAN ÇETİN HOCA DÖKTÜRDÜ

Programın ilk sunumu Kocaeli Üniversitesi’nden Dr. Can Çetin yaptı. Çetin sahneye çıkmadan sıcak bir ortamda antrenörlerle adeta sohbet eder gibi sunum yaptı. Futbolda Fair-Play ve Etik Değerler konulu konferansta Can Çetin antrenörlerle futbolcu arasındaki ilişkinin hangi boyutlarda başarılı olur konusunda açık açık bilgiler verdi. “ Ahlak olmayan yerde Adalet Olmaz “ Diyen Çetin konuşmasının sonunda salondakilerden soru aldı ve cevaplandırdı.


RASİM HOCA HARİKAYDI

İki yıl önce de Sakarya’ya gelen Tff dairesi görevlisi ve eski Milli kaleci Rasim Kara da kısa bir anısını anlatarak başladığı konuşmasında Gelişim Ligi ve genç futbolcu eğitimi konusunda detaylı açıklamalar yaptı. Göreve geldiklerinde Avrupa’da yaptıkları araştırmalarda Türkiye futbolunun patır patır döküldüğünü gördüklerini söyleyen Kara ^elimizden gelenin fazlasını yaparak işleri rayına oturtmaya çalışıyoruz “dedi. Rasim kara daha sonra gelişim liglerinde belirlenen aksaklıkları ve nasıl çareler arandığını uzun uzun anlattı.Seminerin bu bölümüne verilen öğle yemeği nedeniyle ara verildi.


ANTRENMAN BİLGİSİ DEHASI ALİ KIZILET

Seminerin öğleden sonraki bölümünde ise Türkiye Futbol Federasyonu adına antrenörlere ve Süper Ligde görev yapan hakemlerimize antrenman bilgileri veren Antrenman Bilgisi uzmanı Doç. Dr. Ali Kızılet, antrenman bilgileri vermeye başladı. Yaş gruplarına göre belirli antrenman programları hazırladıklarını ve bunları uyguladıklarını anlatan Ali Kızılet, Türkiye’de maalesef birçok antrenörün yanlış antrenman yaptırdıklarını, işin ciddiyetini anlamadıklarını ve bu yüzden antrenmanlarda meydana gelen sakatlıkların maçtaki sakatlanmalara göre  % 64’ü bulduğunu anlattı. Bu konuşmalardan sonra Seminerin bir değerlendirilmesi yapıldı ve katılanlara sertifikaları verilerek seminere son verildi.

Kaynak: HABER: SIRRI ŞANLI
Yorumlar (0)