Bakan Kılıç yeni Sakarya stadı hakkında bilgi verdi

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç Türkiyede yapımı devam edev statlar hakkında yazılı bir açıklama yaptı

Sakaryaspor 02.06.2014, 15:08 02.06.2014, 18:23 SporExpres
Bakan Kılıç yeni Sakarya stadı hakkında bilgi verdi

 Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç Türkiyede yapımı devam edev statlar hakkında yazılı bir açıklama yaptı.


Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir’den Edirne’ye, Trabzon’dan Diyarbakır’a kadar birbirinden farklı bölgelerde stadyum çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, yeni stadyumların Türkiye’nin sportif geleceğine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

Yeni yapılan stadyumların, sadece daha güzel sahalarda maç oynanması anlamına gelmediğine dikkati çeken Bakan Kılıç, “Türkiye’de, 1994-2002 tarihleri aralığında sadece tek bir stat inşa edildi. O da borçları henüz bitmeyen Atatürk Olimpiyat Stadı. Şimdi yaklaşık 3 milyar lira bütçeyle 23 şehirde 25 dev stadyum inşa ediyoruz. 1950′li yıllardan kalma beton yığınları stadyumlar yerine, kentin dokusuyla uyumlu, standartları yüksek, sadece spor alanı olmakla kalmayan, sosyal ve kültürel alanları da içeren dev yapılar Türk sporunun hizmetine sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Kılıç, açıklamasında şunları kaydetti:

“Binlerce seyirciye kapılarını açacak bu stadyumlar, hem çok daha fazla seyircinin takımlarını desteklemelerini sağlayacak hem de kentin spor kültürüne önemli katkılar sunacak. Sporseverlerin yakınlarıyla huzur içerisinde gidebileceği bu stadyumlar, ülkemizde futbolun daha ileriye taşınması konusunda önemli rol üstlenecek. Aynı zamanda Türkiye’nin inşaat sektöründe geldiği noktanın görülmesi açısından da oldukça önemli. Dünya standartlarındaki bu tesisleri diğer ülkelerden daha az maliyetle, daha hızlı bir şekilde inşa ettiğimizi bilmek, her açıdan gurur verici.”

23 ŞEHİR, 25 STADYUM

Bakanlık tarafından, UEFA kriterlerinde yapımına başlanacak, devam eden ve tamamlanan statlar şöyle:

Adana Stadyumu: Geçen yılın nisan ayında ihalesi yapılan 33 bin seyirci kapasiteli Adana Stadyumu, 103 bin metrekarelik bir alana inşa ediliyor. Bugün itibariyle gerçekleşme oranı yüzde 1 dolaylarında olan stadyumun, proje maliyeti 140 milyon lira.

Afyon Stadyumu: Yaklaşık 3 yıl önce ihalesi yapılan 15 bin seyirci kapasiteli Afyon Stadyumu’nda sona gelindi. Stadyumun, yeni sezonda kapılarını sporseverlere açması bekleniyor.

Ankara Stadyumu: Başkentlilerin uzun zamandır hayali olan dört dörtlük bir stadyum isteğini tamamıyla karışlayacak olan projenin yaklaşık 200 milyon liraya mal olması bekleniyor. 40 bin seyirci kapasiteli olması planlanan stadyum için bakanlık yetkilileri tarafından arazi çalışmaları sürüyor.

Antalya Stadyumu: Geçen yılın ocak ayında sözleşmesi yapılan 33 bin seyirci kapasiteli stadyumun, fiziki gerçekleşme oranı bugün itibariyle yüzde 35 seviyelerinde. Proje maliyeti 103 milyon lira olan Antalya Stadyumu, 200 bin metrekareden daha geniş bir alana inşa ediliyor.

Batman Stadyumu: Bu yılın hemen başında ihalesine çıkılan Batman Stadyumu, 15 bin seyirci kapasitesine sahip olacak. Çalışmalarına başlanan stadyumun en kısa zamanda Batmanlı sporseverlerin hizmetine açılması hedefleniyor.

Bursa Stadyumu: Yeşil-Beyazlı ekibin gözdesi olacak 45 bin seyirci kapasiteli Bursa Stadyumu’nda çalışmalar tüm hızıyla ilerliyor. 195 milyon lira yatırım bedeline sahip projede, bugün gelinen fiziki gerçekleşme oranı yüzde 75 civarında.

Çorum Stadyumu: Çorum’a farklı bir spor kültürü kazandıracak stadyum, ek protokollerin ardından yeniden ihale edilecek.

Diyarbakır Stadyumu: Sözleşmesi imzalanan ve yer teslimi aşamasında olan Diyarbakır Stadyumu’nun proje maliyeti 150 milyon lira.

Edirne Stadyumu: Edirne’nin spor kültürüne önemli katkılar sağlayacak Edirne Stadyumu projesinde UEFA standartlarına göre revizyonlar yapılıyor.

Elazığ Stadyumu: Proje maliyeti 80 milyon liran olan stadyumun arazi imar revizyonları ve proje çalışmaları devam ediyor.

Eskişehir Stadyumu: Futbola büyük ilgi gösteren kentlerden biri olan Eskişehir’de yapımı süren 33 bin seyirci kapasiteli stadyumun bugün itibariyle fiziki gerçekleşme oranı yüzde 20 dolaylarında. 140 milyon lira proje maliyetine sahip stadyum, 166 bin metrekarelik bir alana yapılıyor.

Gaziantep Stadyumu: Geçen yılın şubat ayında sözleşmesi imzalanan 33 bin seyirci kapasiteli Gaziantep Stadyumu’nun bugün itibariyle gerçekleşme oranı yüzde 5 dolaylarında.

Hatay Stadyumu: İhalesi tamamlanan ve değerlendirme aşamasında olan Hatay Stadyumu, tamamlandığında 25 bin seyirci kapasiteli stadyum olacak.

İzmir Göztepe Stadyumu: Gençlik ve Spor Bakanlığı, İzmir’e son derece modern iki stadyum yapmayı planlıyor. Bu stadyumlardan ilki 75 milyon lira proje maliyetine sahip İzmir Göztepe Stadyumu. 15 bin seyirci kapasiteli olacak stadyumun nisan ayında sözleşmesi imzalandı ve yer teslim aşamasına geçildi.

İzmir Karşıyaka Stadyumu: İzmir’e yapılması planlanan bir diğer stadyum, 75 milyon lira yatırım bedelli İzmir Karşıyaka Stadyumu olacak. 15 bin seyirci kapasiteli stadyum için bu yılın nisan ayında sözleşme imzalandı ve yer teslimi aşamasına gelindi.

Kocaeli Stadyumu: Kocaeli’de yapımı tüm hızıyla devam eden 33 bin seyirci kapasiteli ve 160 milyon lira maliyetli stadyumun bugün itibariyle fiziki gerçekleşme seviyesi yüzde 5 seviyelerinde.

Konya Stadyumu: Geçen yılın ağustos ayında ihalesi yapılan ve hemen ardından yer teslimi gerçekleşen 42 bin seyirci kapasiteli Konya Stadyumu’nda bugün itibariyle yüzde 75 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldı. Konya Stadyumu’nun proje maliyeti de 160 milyon lira.

Malatya Stadyumu: Yaklaşık 2 yıl önce ihalesi yapılan Malatya Stadyumu’nda bugün itibariyle fiziki gerçekleşme oranı yüzde 35 dolaylarında. 25 bin seyirci kapasiteli stadyumun proje maliyeti 78 milyon lira.

Manisa Akhisar Stadyumu: Manisa’da iki stadyumun inşası devam ediyor. Bu projelerden ilki olan Manisa Akhisar Stadyumu, 12 bin seyirci kapasitesine sahip olacak. Proje maliyeti 39 milyon lira olan stadyumun bugün itibariyle fiziki gerçekleşme oranı yüzde 5 seviyelerinde.

Manisa Turgutlu Stadyumu: Manisa’da yapılması planlanan bir diğer stadyum, 30 milyon lira maliyetli Manisa Turgutlu Stadyumu olacak. 10 bin seyirci kapasiteli stadyumun yapımına kısa bir süre içerisinde başlanacak.

Mersin Stadyumu: Mersin Stadyumu, geçtiğimiz yıl Mersin’de düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları’nın açılış ve kapanış törenlerine de ev sahipliği yapmıştı. 25 bin seyirci kapasitesine sahip stadyumun proje maliyeti 125 milyon lira idi.

Sakarya Stadyumu: Sakarya’nın 25 bin seyirci kapasiteli stadyumu 137 milyon lira proje maliyetine sahip. Stadyumun çalışmalarında bugün itibariyle fiziki gerçekleşme oranı yüzde 5 seviyesinde.

Samsun Stadyumu: Samsun’da 334 bin metrekarelik bir alanda yapımı süren 33 bin seyirci kapasiteli Samsun Stadyumu, 2012 yılının son ayında ihale edildi. Bugün itibariyle fiziki gerçekleşme oranı yüzde 30 seviyelerinde olan stadyumun proje maliyeti 138 milyon lira.

Sivas Stadyumu: Bugün itibariyle yüzde 25 fiziki gerçekleşme oranına ulaşan Sivas Stadyumu, 25 bin seyirci kapasiteli. 106 milyon lira proje maliyeti olan stadyum 160 bin metrekarelik bir alanda inşa ediliyor.

Trabzon Stadyumu: Deniz doldurulmasıyla yapılacak Trabzon Stadyumu’nun maliyeti 250 milyon lira. 41 bin 461 seyirci kapasiteli olması planlanan ve çok geniş bir alanda inşa çalışmaları devam eden stadyumun bugün ki fiziki gerçekleşme oranı yüzde 25 dolaylarında.

Yorumlar (1)
tolga gürses 10 yıl önce
Konya ya 42 bin kocaeline 33 bin sakaryaya neden 25 bin kişilik stad yapılıyor herşeyi geçtim 137 milyonu bize versinler biz önce bi superlige çıkalım kendimize stadda yaparız herşeyden yaparız