banner212

banner211

09.02.2018, 11:17

Basketbol'da 2.Yarı Zor

 Tahincioğlu Basketbol süper liginde sezon başında otoritelerin görüşlerine göre sürpriz yapan 4 takım var; bunlardan birisi de biziz.

Ligin 16 takımının ilk 8 yani play off için yapılan sıralamada Eskişehir basket ve Sakarya BB Basketbol takımına şans verilmemiş ki benim de o dönemde aynı fikirde olduğumu söylemeliyim.

Otoritelere göre sezon başında play off şansı verilen takımlardan G.Saray şu anda 23 puanla onuncu ve Gaziantep 20 puanla son sırada… Bu takım onları çok yanıltmış.

Şanslı gördükleri takımların altısında tahminlerinde yanılmamışlar.

Bu takımlar Fenerbahçe, Beşiktaş, Anadolu Efes, Darüşşafaka, Banvit ve Tofaş.

Yalnız tahminlerinde Tofaş’ı sekizinci sıraya koymuşlar.

Yanıldıkları Gaziantep ve Galatasaray’ın yerini Eskişehir Basket ve Sakarya BB Basketbol almış… Peki, bugün ilk sekiz sırayı paylaşan bu takımlar sezon sonuna kadar yerlerini koruyup play-off oynama başarısını gösterebilirler mi?

**

Kadrosuna bakarak İstanbul BBSK’nin play-off şansının olduğunu düşünüyordum. İkinci yarının ilk maçında deplasmanda Eskişehir Basket’i yendiler ancak ikinci maçta hiç beklenmedik bir şekilde sahalarında Demir İnşaat B.Çekmece’ye yenildiler.

Play-off için sürpriz yapabilecek diğer takım Galatasaray olabilir mi?

Kulüpte başkan ve yönetim değişti, futbol takımı mali yönde büyük bir çıkmazın içinde; basketbol takımı için bir kaynak bulunup transfer yapılabilir mi? Yapılsa bile bunların takımı taşıyacak çok iyi oyuncular olması lazım; şu andaki 4 puan fark ile bu riski alabilirler mi?

Diğer takımlardan sürpriz yapabilecek bana göre yok.

Eskişehir ikinci yarıya 2 maçta 2 mağlubiyetle başladı, bulundukları yerden aşağı düşebilirler. Yeşil Giresun ve Gaziantep 2 maçta 2 mağlubiyet alan diğer takımlar. Onlar için doktor ne yerlerse yesinler demişti zaten.

İkinci yarıya iyi başlayıp oynadıkları 2 maçı da galibiyetle geçen takımlar Beşiktaş, Tofaş ve Banvit.

Bunların içinden en büyük sürprizi Fenerbahçe’yi yenen Banvit gerçekleştirdi.

Ben şahsen her hafta ilk sekizdeki takımların sıralamasında değişiklik olacağını sanıyorum çünkü 4 takım aynı puanda.

**

Biz bu hafta sahamızda Yeşil Giresun Belediyespor ile oynayacağız. Düşme korkusunu yaşayan takımlardan biri; direnç gösterebileceklerini hiç sanmıyorum.

Demir İnşaat B. Çekmece maçında (9-0) (10-0) ve (12-0) lık seriler yakalamıştık ve bir ara farkı açmışken saçmalama yarışına girince yakalandık. O ana kadar yerinde keyifle maçını seyreden Zeki Toçoğlu da tansiyon problemiyle koşar adımlarla salonu terk etmek zorunda kalmıştı. Merdivenlerden çıkarken yüz ifadesinden neler düşündüğünü ve kimin kulaklarını çınlattığını anlamak da hiç zor olmadı.

Bu maçta Selçuk Ernak da arada bir yaptığı gibi garip zamanda garip oyuncu değişiklikleri ile sahaya adrenalin beşlisini sürüp şeytan azapta gerek demezse oyun kopar gider.

Basketbol bu şakaya gelmez; motive olamazsan, rakibi önemsemezsen, hiç olmadık yerde hiç olmadık hata yaparsan, bir de sen çemberleri döverken rakip ballanıp şakır şukur atarsa tokadı yer yerine oturursun.

Sezonun ikinci yarısı her zaman ilk yarıdan daha zordur. Önümüzdeki haftalarda

Play-off dansı için dam seçme çapkınlıkları da başlar ortalık iyice şenlenir.

Yorumlar (0)