26.03.2012, 16:18

Böyle Yenilgiye Can Kurban

Kaleci Cüneyt dün mükemmeldi. Sonuca etki hatası olmadığı gibi bana göre oynadıkça daha fazla kendi özgüvenini kazanacak ve daha da az hata yapacak. Yeter ki hatalarını kabul etsin.

Sağ bekte oynayan Hakan Toker i dünkü futbolundan dolayı alnından öpüyorum. Allah nazardan saklasın. İşte Sakaryaspor un yeni sağ beki ve yeni transferi.

Sol bekte oynayan ve bu maça haftalar sonra sol bek çıkan Yasin Görkem ise, anlaşılan o ki Ben yerimi buldum. Beni sol bekten almayın. Orta sahanın solunda ister Şaban oysasın ister başka biri ama ben değil diyor resmen. Allah ı var dün çok iyiydi. Çok az hata yaptı.

Defansın ortasında oynayan Mustafa yı da tıpkı Hakan Toker gibi yürekten alkışlıyorum ki dünkü futbola göre Sakaryaspor un ikinci transferi o oldu. Yeni bir stoperimiz oldu.

Diğer stoperimiz Onur ise çok ağır. Yediğimiz gol bunun bir ürünü. Yetişemedi rakibine, zamanında alamadı kademesini. Oysa ceza sahasına girmeden onu karşılamalıydı. 7-8 kilo daha zayıf olsaydı Halil o golü atabilir miydi Topu bile göremezdi. Demek ki futolcular aynanın karşısına geçip kendine iyice bir bakmalı. Eksiğini fazlasını görmeli. Nasıl olsa oynuyorum dememeli!.

Orta sahanın ortasında oynayan Muharrem, haftalar sonra ilk 11 de oynayınca ağırg eldi ve oyun kuruculuğu görevini tam olarak yapamadı. Çok hata yaptı. Oysa ucuz, çabuk ve takım arkadaşının ayağına isabetli kısa paslar vermeliydi. Rakibin arkasına atacağı uzun topları pasları ise çok iyi ayarlayıp, düşünüp, atmalı. Kaldı ki her topu uzun atacaksın diye bir kural da yok. Ne zaman ki İstanbul Büyükşehir Belediyespor balonu çıktı, o gün bugündür kayıp Mami!

Hakan Çalışkan bu maç, öncekilerine oranla orta sahada daha iyiydi ama yetmez. Tek top oynamalı. Oyun anlayışını ve kademesini geliştirmeli. Topu kaptırınca bir çok arkadaşı gibi izlememeli, topu ve rakibi takip etmeli. Rakibe toptan önce basmalı. Bir de rakip kaleyi gördüğünde devamlı vurmalı. Olsun, isterse toplar hep kargalara gitsin. Nasıl olsa en az biri bir gün gelir tutar. Yakıştı sana ilk 11 forması Hakan ama çok çalış da çıkartma onu üstünden olur mu Tabi çok çalışıp, kendini sürekli geliştirerek.

Muammer, Berat Ali ve Kerem, bu maçta kötüydüler. Takım oyununda hiçbir katkıları olmadı. Topu ileriye taşıyamadı. Çok pas hatası yaptılar. İyi niyetlerine ve mücadelesine, tabi biraz da heyecanına eyvallah ama ya gerisi Acımıyor işte rakip. Kaptırdığınız toplarla ya gol atıyor ya da tehlike yaratıyor. Ne gerek var bu çalım artistliğine, kendine oynamaya Takım için oynayın takım. Sonra çabuk yorulup çabuk oyundan düşüyorsunuz.

İlkay a gelince.

Maça iyi başladı ama ne zamanki maçın başında kaleci ile karşı karşıya kaldığı pozisyonu gol yapamayınca oyundan düştü. Maç bitimine kadar sürekli geriye gitti. Oysa o golü atsa veya attırsa kesin çok daha iyi oynar ve maça damgasını vururdu. Tabi ki tekniğini geliştirmeli. Beyniyle ayaklarını bütünleştirmeli. Rakip kaleye sırtı dönük oynamamalı.

Bünyamin ve İbrahim Çağlar için artık hiçbir şey söylemeyeceğim(!) Nasıl istiyorlarsa öyle yapsınlar artık!

Ve Yılmaz hoca.

Hocam kır sen de inadını. Dön ikili ön liberoya. İkili forvete. Ben bu maçta İlkay ile kimin forvette oynadığını anlayamadım. Ne oynadığımızı da 4-1-2-1-2 mi, 4-6 mı Yoksa 10+0 mı

Adamlar sağ ve sol çizgiden rüzgar gibi geliyor. Bırak alma Bünyamin ile Çağlar ı, onların yerine oynat Özgür ile Aykut veya Hamza yı o bölgede veya küçük bir değişikliğe git takım içinde. Önce orta sahayı güçlü tut. Bu çocukların eti ne budu ne Takımın gücüne göre oynatsana onları. Sisteme göre futbolcu alıp oynatamadığına göre, futbolcuya göre sistem kur hocam. Ona göre de oynat. Bizim en büyük ve öncelikli sorunumuz orta saha hocam orta saha. Ne forvet ne defans. Önce temeli sağlam tutalım hocam. Orta saha bu kadar yanlış ve kötü olursa, tabi pozisyon bulamayacağımız gibi rakip de 2.yarı bizi esir alır.

Kötü müydük Hayır. Bu kadro ve bu futbolcularla ancak bu kadar ama sen yap yine hamleni be hocam. Biz de görelim, futbolcular da öğrensin şu işi.

Dün yenildik ama ben büyük keyif aldım o gençlerin mücadelesini görünce. Keşke kerem, Berat Ali, Muammer ve İlkay, diğerleri gibi olsaydı.

 

 

 

 

 

 

 

 
Yorumlar (0)