22.03.2013, 17:28

Bu Maç Can Yakar !

Bandırmaspor maçı öncesi 2 konuya dikkat çekmek istiyorum. Birincisi maçın hakemleri, gözlemcileri ve temsilcileri, ikincisi ise Sakaryaspor taraftarlarının bu maça alınmaması.

1974 yılında yaşanan olaylı maç nedeniyle, Bandırma Kaymakamlığı başkanlığında İl Koordinasyon Kurulu toplandı ve bu karara varıldı.

Çünkü o maça Sakaryaspor taraftarları alınırsa, Bandırmasporlular daha çok tahrik olacak ve hıncını da önce sahada futbolculardan daha sonra da taraftarlarımızdan almak isteyecekti. Yani olay kaçınılmazdı. Belki stat içinde gerekli emniyet tedbiri alınacaktı ama ya maça geliş ve maç bitimi ile yola çıkıştaki olayları nasıl önleyecekti? En fazla taş yağmuruna tutulur, ufak tefek yaralarla kurtulursunuz ya da hiçbir şey olmaz. Alt tarafı taş parçası şeklinde düşünen kuş beyinlilere de 1-0 yenildiğimiz Düzcespor maçı dönüşünde, Düzce çıkışındaki Kaynaşlı köprüsünde pusuya yatan bazı holigan Düzcesporluların attığı taşlardan birinin, otobüs camını kırıp bir Sakaryaspor taraftarının başını yarmış ve daha sonrada ölmüş olduğunu hatırlatmak isterim.

Bir insan canı bu kadar ucuz olamaz. Pisipisine canımız yanmaktansa o maça hiç kimse alınmasın daha iyi. Bunun birde alınacak cezaları ve tüm dünyaya rezil olması var. Bence iyi oldu iyi. Bir maçlığına da gitmesin taraftarlarımız. Kaldı ki günler, maçlar bitmedi.

 

DİKKAT. BU MAÇA ÖZEL HAKEMLER, TEMSİLCİLER VE GÖZLEMCİLER GELİYOR!

 

Çoğunuz bilmezsiniz ama ben söyleyeyim.

Futbol hakemliğinde bazı maçlar vardır ki Ağırlıklı ve Öncelikli maçlar içine girer. Tıpkı Fenerbahçe ile Galatasaray’ın birbirleriyle yaptığı maçlar gibi. İşte bu maç da böyle bir maç.

Hakemler İstanbul’lu. Merkez Hakem Kurulu ve Federasyon da İstanbul’dan yönetildiğine göre, demek ki bu maç için resmen teyakkuza geçilmiş. Üstelik be sene ilk kez bu maça 3 tane gözlemci ve temsilci gönderilerek. Bu da maçı doğramaya geliyorlar anlamını çıkartır. 12 yılını hakem camiasına vermiş bir kişi olarak, sordum soruşturdum eski hakemlerden ve gözlemcilerden. Maçın orta hakemi Sertaç Şaroğlu, bugüne kadar çok güzel maçlara gitmiş ve yüksek puanlar almış. Yani MHK’nin yeni prensiymiş. Hem de bir avukat. Bu da demektir ki bu maç çok ama çok özel bir maç! Şaroğlu da çıkacak kendini ispatlamak adına kimseye taviz vermeden maç yönetecek. Amacı futbol oynamak ve oynatmak isteyene prim tanıyacak.  Kurallara uymayanlar, maçı iğrençleştirenler de hapı yutacak. Yani bol bol sarı ve kırmızı kartlar çıkacak. Bu da mı olmadı? Sahada azan mı var? Şiddet mi gösteriliyor? Bir düdük, maçı bitirir, tatil eder gelir İstanbul’a. Sonrasında ise saha kapatma ve futbolculara ağır cezalar gelecek tabi. Tıpkı Göztepe-Karşıyaka veya Fenerbahçe-Galatasaray maçında olduğu gibi. Bunu da kimse istemez herhalde. Bence hakemler de Sakaryaspor lehine, alınan karar da. Buna göre hareket edilmelidir.

SİNİRLERİNE HAKİM OLAN BU MAÇI KAZANIR

Hani denir ya hep her hayırda bir şer, her şerde de bir hayır vardır diye, bakarsınız Sakaryaspor taraftarlarının alınmaması bizim hayrımıza olur. Atılan futbolcu da, sahası kapanan da Bandırma olabilir pekala. Bunun için de iş futbolcularımıza düşüyor. Saha içinde rakip futbolculara, saha dışında da rakip seyircilerin tahriklerine uymamamız ve başlama vuruşundan bitiş düdüğüne kadar sadece futbol oynamamız gerekecek. Sertliğe girmeyecek, rakip futbolcu ve taraftarlarla da dalaşmayacaklar.

Bunu yapmazlar ise ne olur biliyor musunuz?

Bu takımın en tecrübeli ismi olan kaleci Harun, kaptan Levent ve golcümüz Selim atılır. Kalan genç futbolcularımız da onlara uyar. Bu maç da böylece yarım kalır ve hükmen mağlup olacağımız gibi ayrıca 3 puanımız daha silinir. Ligden düştüğümüz yetmiyormuş gibi kalan maçları da ya sahamızda ya da tarafsız sahada seyircisiz oynarız.

Ne mi yapmalıyız?

Korkmaz, sakin, ayağa ayağa, cesurca, kazanmayı çok isteyip, son vuruşları rakip kaleye gol olarak yaparsak, takım oyununu disiplinli oynarsak, bu maçı rahat rahat kazanır geliriz. Ama bunun için de kız gibi değil, eller belde olmadan, kendini eğlendirmeden, bu sezonun en çok koşan, mücadele eden ve mükemmel bir futbol oynamak şart. İkinci Antalya zaferi yaşanmalı ve yaşatılmalıdır. Hayır yani, adamların işi bitmiş, bir darbe de biz vurup gelelim onlara, çok zor değil ki bu.

Böylece bu maça gidemeyen taraftarlara da bu şekilde bir teselli vermiş olun.

 

Yorumlar (0)