Atatürk spor salonunda yapılan “Anadolu Oyunlar” gösterisinde hazırlanan 5 oyun’dan üç’ü iki takım arasında uygulandı." />

Anadolu Oyunları gösterisi yapıldı

Atatürk spor salonunda yapılan “Anadolu Oyunlar” gösterisinde hazırlanan 5 oyun’dan üç’ü iki takım arasında uygulandı.

Diğer 14.02.2013, 09:07
Anadolu Oyunları gösterisi yapıldı

Atatürk spor salonunda yapılan “Anadolu Oyunlar” gösterisinde hazırlanan 5 oyun’dan üç’ü iki takım arasında uygulandı. İki oyun ise saha yetersizliği nedeni ile oynanamadı.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen Sabihahanım okulu öğretmeni  Mustafa Faik Özkan tarafından projelendirilen ve uygulanan “ Anadolu Oyunları “ gösterisi Atatürk Spor Kompleksi Atatürk Spor salonunda yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, Erenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Koray Oktay Özten, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı Osman Aydın , Sakarya Büyükşehir Belediyesi Spor Şube müdürü Yusuf Ertuğrul Yılmaz , SAÜ BESYO öğretim görevlisi Nesimi Yalvarıcı, Adapazarı İlçe Spor müdürü Aziz Aracı, Atatürk Spor Kompleksi amiri Murat Acar ‘ın izlediği şölene öğrenciler izleyici olarak ilgi gösterdi.                                                                                     “Anadolu Oyunları”nın proje hazırlayıcısı Öğretmen Mustafa Faik Özkan “ Amacımız Anadolu’muzun zengin içerikli kültürel ve sportif oyunlar mirası ile iç içe geçmiş tarihi verilerini, günümüzün modern yüzü ile tanıştırıp, yepyeni içerik zenginleştirmesi ile canlandırmak “ dedi. İl Milli Eğitim müdürü Selim Yavuz Sandıkçı gösterilerden sonra salon içine inerek Mustafa Faik Özkan, Hakemler ve Sporcuları kutladı “ Çok hoşuma gitti bu çalışmaları Okullar bazında yaymak lazım. Hepinizi kutlarım” dedi

Hakemler Mehmet Yıldız ,Oktay Ayhan,Adem Solakumur, Yılmaz Ünlü’ün yönettiği oyunlar şöyle:

Tombik : ( Oyun her yaşta her yerde oynanabilecek tarihi çok eski olan ve sevilen bir oyun) İki takım arasında oynanan oyun da bir takım Top ile ortaya dikilen taşları deviriyor ve onları aynı hale getirmek isteyen rakip oyuncular Top ile vuruluyor. Vurulan oyuncu oyundan çıkıyor.

Yakar Top: ( Oyun eski tarihlerden beri aynı adla oynanan bir Oyun) İki takım orta alana konulan Top’ları kapışıyor ve 6 şar metrelik aralığa çekilerek uzaktan birbirlerini Top ile vurmaya çalışıyor. Vurulan oyuncu oyundan çıkıyor.

Kügüz : (Bu oyun Dünya’da bu günki Basketbol oynanmadan önce oynanmış) Basketbola benzeyen bir oyun. Oyuncular Koyun yada Keçi derisinden yapılmış  tüylü bir top ile ortaya konulan Kule üzerindeki Pota’ya Top’u atmaya çalışıyorlar. Bu oyunda Top’u atmaya uğraşan oyuncu diğer oyuncu tarafından yaka paça yere indiriliyor, ve Top’u atması engelleniyor.

Cicoz: Sentetik zeminli özel saha’da oynandığı için, Nantop: Ölçülü ve çizgili Saha’da oynandığı için gösterisi yapılamadı.

Yorumlar (1)
Zeynep Özkan 11 yıl önce
Harika oyunlar, ben de oynamak isterdim. Okulumuzda ne zaman oynanacak?