27.07.2012, 06:22

Futbolcuya Göre İdman mı ?

Sakaryaspor Menemenspor maçını izleyen bazı Sakaryasporlu taraftarlar aradı dün beni. Tepkilerini dile getirdiler.

Mesela,

Neden bu kadar agresif olduğumuz ki hiçbir mazereti kabul etmiyorum ben. Kaç kişiyiz ki bir özel maçta görülecek kırmızı kartlar bile lige yansısın ve biz ligin ilk maçında sahaya cezalı çıkalım. Dolayısıyla Harun, Levent, Metekan ve Onur Demir kendilerine çeki düzen verecekler. Unutmasınlar ki onların yapacağı en küçük bir hareket tüm takıma yansıyor. Tıpkı o maçtaki gibi. Ne oldu sonunda maç yarım kaldı, daha doğrusu 90 dakikası tamamlanmadan 5-6 dakika erken bitirdi. Neden, çünkü hakem oyunu devam ettirseydi kırmızı kartları çıkartacaktı. Çünkü küfürler edilmişti!

Hatta genç futbolcularımız bile vardı bu işte. Onun için herkes aklını başına alacak.

İkinci eksik konu ise, futbolcuların iki pas yapamaması ki, boşuna yaptırılmıyor beşe iki idmanlar ve diğerleri.

Ben ayaklarının titrediğine inanmıyorum bu futbolcuların. Ne titremesi Burası çocuk kreşimi Kaldı ki ayakları titriyor diyen gençlerimiz, bu lige alıştıkları gibi, yenileri de kendi liglerinde Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Bursaspor gibi son derece önemli rakiplerle maç yaptı. Diyebilirim ki o rakipleriyle Menemenspor u mukayese bile edemem, edilmemeli. Öyle ya,  Galatasasaray ve diğer takımların akademi liginde oynayan futbolcularının neredeyse tamamı A takımla idmana çıkıyorlar. Demek ki bu bahane olmamalı. Her maça şampiyonluk veya küme düşmeme maçı olarak bakmalı. Maça kendini ona göre vermeli. Kafasını da sokacak, ayağını da. Yok öyle kızla gibi oynamak.

Bir başka eksik ise, kendini garanti gören bazı futbolcuların erkenden havaya girmeleri.

Öyle ya, onların yedekleri yok ya, nasıl olsa kimse oynayamayacak ya yerine

Var mı böyle bir şey

Bir şey daha var.

O kadar gencin arasında neden sadece Erdican bu maç kadrosunda yoktu Ne yani, onun yerine alınanlar çok mu iyi. Ver ona da diğer futbolculara verdiğin değeri ve şansı, ısrarla üstünde dur bakalım, o da aynı mı olacak. Değişmedi mi Gönder o zaman. Kimse sana bir şey diyemez. Sadece Ercican mı Başka gençler de var tabi.

Şimdi Murat Bölükbaşı 3 yeni genci daha almış kadroya.

Ben de yine aynı şeyi söylüyorum. 3 gencin üçünü de tanıyorum ve daha önce kampa alınıp gönderilen futbolcuların yarısı bile olamaz. Ya da şuanki kadroda yer alanların.

Nedir yani bu, bir türlü anlayamıyorum. Kim gönderiyor bunları tek tek

A takımına bir bakıyorum, bazı genç futbolcular futbolcu yapılması için ısrarla şans veriliyor ama yok işte. Bu bir Allah vergisi. Ne diye defansta, orta sahada veya forvette oynatıyorsunuz ki

Gönderdiklerinize versenize o şansı.

Hani diyorlar ya, bu ligi kaldıramaz, hazır değil diye, sanki onlar çok hazır ve bu ligi kaldırıyorlar. Yalan, hem de küllen.

Devam edin bakalım devam edin. Ben de buradan yazmaya devam edeceğim.
Hayır yani Akademi liglerinde bile yedek olan hatta bazen hiç oynatılmayan bazı futbolcular şimdi kıymete bindi, adam edilmeye çalışılıyor.

Bunun adına ne denir Efendim, anlayamadım. Siz koyun işte adını.

Sonrasında bir şey daha var.

Bir antrenör beni aradı de ki, Abi Sakaryaspor A takımında yapılan idman yanlış. Bu çocuklar bomba gibi yapılıyor. Şimdi tam anlatamayacağım ama maalesef öyle. Çünkü genç ve yeni futbolculara bu idman çok fazla gelir. Hoca burada yanlış yapıyor, yanlış yükleme yapıyor, falan filan

Ben bu işin uzmanı değilim ama gördüğüm kadarıyla hiç de öyle bir şey yok. Belki yanılıyorumdur. Hani çift idmanın ikisine de gidemiyoruz ya, acaba diyorum orada mı yapılıyor bunlar da ondan böyle konuşuluyor.
Ya da adamına göre idman mı, idmana göre adam mı

Ama şuna kısmen katılıyorum.

Altyapı antrenörlerinin sayesinde bu çocuklara bu idmanlar ağır geliyor. Çünkü hiçbiri bu idmanların yarısını bile görmemiş. Hatta daha topa vurmayı, yer tutmayı, vs. bile bilmiyorlar.

Her ne kadar Sakaryaspor A takımın profesyonel, Akademi ligleri Gençler ve Akademi ligi ise de, onların yaptığı antrenmanlar Sakaryaspor A takımıyla yapılan antrenmanlarla  mukayese edilemeyecek olsa da, bu kadar boş da olmamalı. Sonra şişer tabi o gençler, biter, çobuk yorulur tabi. Acaba bu mu anlatılmak isteniyor bilemiyorum.

Bu memlekette herkes teknik direktör, antrenör, futbolcu, basın, başkan, yönetici ya, bildiklerini söylüyorlar işte.

Saygı duymak lazım onlara. Tabi doğru ise

Çünkü ben katılmıyorum yanlış idman yaptırıldığına ki bundan sonra gidip bakacağım.

 

 

 

 

 

 
Yorumlar (0)