23.08.2023, 13:24

FUTBOLDA SAÇMALIKLAR (2)

Futbolda saçmalıklar kurallar ve uygulamalar nedeniyle ortaya çıkıyor… Kural koyucular değişikliklerle yorumu ve kararı zorlaştırmak ve kafa karıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar!

Mesela penaltı kararı için el- kol uygulaması halen net olarak çözülmüş değil; yapılan son değişikliği yorumlama

ve bilhassa uygulama yapay zeka gerektirecek gibi.

1001 çeşit pozisyonda, vücudun 1001 şekil aldığı anlarda kolun doğal hali ortopedi dünyasında bile anlaşılmadı ki!

**

Neredeyse 50 yıldır hiç kimseden cevap alamadığım bir şey var… Oyun sahası içinde “oyuna başlangıç, faul, ofsayt, elle oynama, penaltı, gol, aut, korner” gibi kararlardan sonra duran oyun topa AYAKLA vurularak tekrar başlar.

Peki, sahanın yan çizgilerinden dışarı çıkması durumunda oyunu tekrar başlatmak için yapılacak taç atışında top  oyuna neden ELLE sokulur?

**

Şimdi gelelim hakemin VAR kararını dinleme anlarına!

Etrafını oyuncular çevirmiş, hepsi bir şeyler söylüyor, hakem sürekli gidin diyor ve ince ince kaçmaya çalışıyor.

Bu karmaşanın çözümü çok basit. Mesela gol veya penaltı incelemesinde hakem o kalenin ceza sahasında bekleyecek alana giren oyuncu da sarı kartı yiyecek. Eğer saha ortalarında herhangi bir VAR incelemesi varsa o zaman da hakem santra yuvarlağı içinde bekleyecek.

--

Şimdi de gelelim hiçbir maçta hiçbir hakemin asla hatayı affetmediği olaya! Merak ettiniz değil mi?

Sahanın herhangi bir yerinde direkt ya da endirekt vuruşla oyunun tekrar başlaması.

Top yerde santimlerle ölçülecek hareket halinde olsa bile kullanılan atış tekrarlanıyor! Ne kadar mühim değil mi?

Hakemlere de gerçekten bravo, bu olayı hiç kaçırmıyor!

**

Ve geldik ülke futbolunda sıklıkla gördüğümüz yatma olayına… Oyuncu yerde yatıyor, hakem sağlık ekibini çağırıyor ve gerekli müdahale yapıldıktan sonra oyuncuda hiçbir sorun yok kalkıyor, işini bitiren sağlık ekibi de saha dışına yollanıyor. Yani işlem tamam.

Peki bu durumda tedavisi tamamlanmış oyuna devam etmeye hazır olan oyuncu biraz sonra tekrar içeri çağrılmak üzere neden dışarı gönderiliyor?

**

Hani bir de ofsayt çok netken pozisyonun bitmesini bekle bayrağı sonra kaldır kuralı var ya bu yaşıma kadar futbolda gördüğüm en saçma karar.

Tam anlamıyla “du bakali n’olcek” gibi şey!

**

Diyeceksiniz ki, Sakaryaspor – Gençlerbirliği maçı için bir şey yazmamışsın… Sabırla izledim ama DEPİK oyunumuz için yazacak hiçbir şey bulamadım! İleride inşallah.

Yorumlar (0)