26.02.2024, 11:04

GALİPTİR BU YOLDA MAĞLUP OLAN!


1.Lig 24.hafta maçında lider Eyüpsor ile rakip sahada karşılaşan Sakaryaspor 3-2 mağlup oldu ama o futbol ve mücadeleden sonra ayakta alkışlamamak büyük bir haksızlık olurdu. Ben de bu yüzden bu başlığı attım.
İlk 2.sıranın Süper Lige direkt çıkacağı ligde, 3,4,5,6, ve 7.sırada yer alan takımlar da play off oynanacak ama küçük bir farkla. O da şu. Play Off, ligi 4.sırada bitiren takımla 7.sırada bitiren takımla, 5.sırada bitiren takımla da 6.sıradaki takımlar karşı karşıya gelecek. Turu geçen yine çift maç üzerinden eleme oynayacak ve o maçın tur atlayanı ligi 3.sırada bitiren takımla tek maç üzerinden ve tarafsız sahada karşı karşıya gelmiş olacak. Yani bu da şu demek oluyor, 3.sıradaki takım iyi dinlenecek ve sadece 1 maç oynayıp süper Lige çıkma şansı yakalamış olacak. En kötü ihtimalle o takım neden biz olmayalım? 
Sezon başından beri söylüyorum. “Bu takımın ölüsü zaten play off oynar ama, hadi geçen sene bu ligde ilk yılımızdı da play off’a kalıp ilk maçta elenmemiz ve ligde kalmak nasıl başarı ise bu sene play off oynamak da o kadar başarısızlıktır” diye. Çünkü ha play off oynamışsın ama Süper Lige çıkamayıp seneye yine bu ligde oynamışsın ha bu sezon ligi 15.sırada bitirip ligde kalarak seneye yine bu ligde oynamışsın aynı şey.
İşte bu gerçeği kabul eden Sakaryasporum, bu maça mutlak galibiyet için çıktı ama küçük bir şeyi unutarak. O da ne biliyor musunuz? Maça haddinden fazla motive olmak. Maçı izleyenler görmüştür, evet takım şahane mücadele etti ve iyi de futbol oynadı ama o kadar büyük strese girdi ki kralımız Kabongo kaleciyle karşı karşıya kalıyor golü atamıyor. Takımın en iyilerinden Roshi boş kaleye topu gönderemiyor gibi gibi!
Takımızın stoperi Donkor ise işte tam bu neden kırmızı kart gördü. Öyle ya ilk yarıda sarı kartı olan bir futbolcu, sahanın tam ortasında rakip futbolcuya neden arkasından şiddetli bir şekilde girip 2.sarı karttan kırmızı kartı görüp takımını 10 kişi bırakır ki? Top zaten orta sahada ve bariz gol şansı olmadığı gibi adamın sırtı bizim yarı alanına doğru dönük. Bırak girme di mi ama? Yine de onun yaptığı ilk değil, cidden kulağı çekilmeli(!) çünkü tıpkı Gençlerbirliği deplasmanındaki gibi yenilgimize mal oldu.

VAR MISINIZ 10’DA 9 YAPMAYA!
Sakaryaspor bu maçtan alacağı bir galibiyetle 2.sıra için şansını arttırmak istedi ama olmadı.   
Düşünebiliyor musunuz ki rakip Eyüpsorun bu yılki maliyeti tam 1 milyar lira. Sakaryasporun ise sadece 100 milyon yani sadece onların yüzde 10’u. Baksanıza kadrolarına? Gel de bu şartlarda lider ol? Biz de hiç Eyüpsorun trilyonluk mal varlığına sahip Murat Özkaya gibi bir başkanımız yok ki? Ancak bu kadar oluyor!
Ama Eyüpspor-Sakaryaspor maçını izleyen ve bu 2 takımı ilk kez gören biri bu maçı izlese, der ki Eflatun Sarılılar Sakaryaspor, beyaz formalılar ise Eyüpsor. Futbolda biraz şans olacak şans. Biz de yoktu, yediğimiz ilk golde top oyuncumuzun kıçına çarpıyor. Sonrasında da Donkor atılmasa ve maçı 11-11 oynasak biz bu maçtan en az 1 puanla dönerdik. Çünkü hamleler de değişti oyun planlarımızda ki bazı futbolcular gerçek yerlerinde bile oynayamadı. Ama futbolda maalesef var böyle şeyler. Sağlık olsun. 
Mecazen söylüyorum. Bu inekten ancak bu kadar süt çıkar. Her ne kadar rakip inekler bize göre daha iyi bakılsa da en nihayetinde inek işte. Bunun hastalığı var, beslenmesi var, bakımı var(!) her şey olabilir yani. Onun için bırakmak yok. Sonuna kadar 2.sıra savaşına devam sonuna. Yok öyle NASIL OLSA play off’a çıkar, oradan şampiyon oluruz demek. Sen 2.sıraya inan, savaş, oyna da bunu başaramasak bile en jötü 3.sırada tamamlayalım ki Süper Lig şansımızı sadece 1 maçta yakalamış olalım.
Açık söylüyorum. Kalan maçlara iyice baktım. Eğer ki sakarlık, saha ve futbolcu cezaları gibi ya da HAKEM KATLİAMI gibi olağanüstü bir durum olmazsa Sakaryaspor 33.haftaya kadar 2.sırayı garantiliyor. Son Kocaelispor maçı ise tamamen bir formalite maçı olur ki o maça da gençlerle çıkar, onları play off’a aldırırız!
Eyüpspor yenilgisine rağmen inancım şudur ki, biz bu sezon Tuncay Şanlı ile 2 yıl aradan sonra 2.kez şampiyonluğu daha doğrusu lig ikinciliğini yaşayıp Süper Lige çıkacağız. Siz futbolcular, peki siz buna inanıyor musunuz? O zaman Eyüpspor maçındaki gibi savaşmaya devam ama futbolumuzu geliştirerek, tat alıp tat vererek, inanıp inandırarak…
3-2’lik yenilgiye rağmen tüm takımı tebrik ediyor ve kalan 10 hafta için de 10’da 9 yapıp süper bir tarih yapmaya çağırıyorum. Evet evet aynen öyle çünkü ligi ilk 2 sırada bitirip hiç play off oynamadan Süper Lige çıkmamız buna gerektiriyor ki fikstürümüz de tam buna göre yani son Kocaelispor maçına kadar tüm maçları kazanabiliriz. Neden olmasın. Yoksa siz PLAY OFF OYANAYALIM YETER diye düşünecek kadar küçük ve basit insanlar mısınız? Hodri meydan o zaman. Gelin 69.yıllık Sakaryaspor’umuza ilk ve tek zafer tarihini yaşayın yaşatın. Özellikle Cumhuriyetimizin ilanının tam 100.yılında…
Bu yolda bol şans ve başarı diliyorum. 
Haydi Sakarya. Var mısınız 2.Sakarya Meydan Muharebesine? O zaman kuşanın kılıç kalkanınızı. O gün bugündür…

Yorumlar (0)