08.02.2024, 13:51

HAKEM CAMİASINA SESLENİYORUM!

14 yıl futbol hakemi, 2 yıl Hakem Gözlemciliği ve tam 25 yıldır basın camiasında Spor Müdürlüğü yapmış biri olarak ve gördüğüm lüzum üzerine bu yazımı yazıyorum.
Neden mi? 
Çünkü çok şikayet var. Çünkü hakemler de gözlemcilerde mutsuz keyifsiz. Bir il hakemi Sakarya’daki her amatör maçta, MAÇ BAŞINA orta hakem olarak 350, yardımcı hakem olarak da 300 lira alıyorsa, Gözlemci de 250 lira alıyorsa nasıl mutlu olsun ki? Hatta bu kadarcık az para almalarına rağmen bu paralar bizim zamanımızda olduğu gibi hemen o maçtan sonra değil de 1 ay sonra, TFF tarafından banka hesaplarına yatırılıyorsa tabii ki mutsuz olurlar. Sonrasında HAKEM BULAMIYORUZ da dersiniz KURS DA AÇAMAZSINIZ tabii... 
Kaldı ki bir hakem veya gözlemci 1 değil biri orta diğeri yardımcı olmak üzere olsa haftada en az 2 maça çıksa çıksa 4 haftada 4 bin lira para alacak ki böyle bir imkan da yok. Çünkü çok hakem ve gözlemci var. Bu arada unutmadan söyleyeyim. YÜZDE 50 tazminat ve Yol paraları var ki o da saçma sapan bir uygulama. Adapazarı, Arifiye, Hanlıköy, Kalaycı, Erenler, Söğütlü ve Ferizli’ye gidenler ne yüzde 50 tazminat alabiliyorlar ne de yol parası. Alsalar belki biraz rahatlayacaklar ama neymiş efendim, o ilçeler Büyükşehir Belediye sınırları içindeymiş de ondan böyle olmuyormuş! Ama Sapanca, Hendek. Taraklı, Geyve, Mekece, Sapanca, Kırkpınar, Karasu ve Kocaali, Büyükşehir Belediye sınırları dışında olduğu için, o yerlere giden her hakem ve gözlemci normal ücretlerinin yanı sıra yol ve yüzde 50 tazminat paralarını da alabiliyorlar. Hal böyle olunca da neredeyse her hakem ve gözlemci bu yerlere gidip orada görev yapmak istiyor ama 100 hakem ile 40 gözlemciye nasıl yetiştirebilirsiniz ki bu uygulamayı? Üstelik gençler maçları ile okul maçlarının tamamına yakını merkezdeki sahalarda oynanırken. Dolayısıyla önce bu FİYAT AYARLAMASI yapılması lazım. Bir orta hakemin de, yardımcı hakemin de, gözlemcinin de maç başına alacağı çıplak ücret en az 1.000 lira olmalı ki onlar da o işi isteyerek yapsın, kurslara daha fazla talep olsun, hakem ve gözlemci ücretleri de artsın. 
İL HAKEM KURULUNA SESLENİYORUM
Hakem camiasında en büyük sıkıntı hakemin yetişmesidir.
Her maç neredeyse hakemlerin çok kötü maç yönetiminden söz ediliyor. Ve beni en çok üzen de DAYAK resmen geliyorum diyor. Çünkü takımların tamamına yakını beğenmiyor bugünün Sakarya bölgesinin orta ve yardımcı hakemlerini. Çoğu, BİZİM ORDADAYAK YER diyor. 
Özellikle yeni ve genç hakemler ise tam bir gösteriş budalası! Yahu ne kulaklığı, ne Bip’i? Kafayı mi yediniz siz? Siz önce onlarsız hakem olmayı, 100 metre ilerden bazı el kol ve mimik hareketleriyle kararlar vermeyi öğrenin. Bu konuda İl Hakem Kurulundan bir ricam var. Lütfen en azından, Klasman bile olsa hiç kimseye kulaklık kullanmasına izin vermeyin? Hani nerde HAKEM-YARDIMCI HAKEM iş birliği? Hani nerde güzel ve sağlıklı Memerandum? Nerde diyagonal, yan ve geri koşular? Hakem-Top-Yardımcı hakem uygulaması? Siz yardımcı hakemler? Bırakın maçı izleyip oyuna dalmayı da kaleciden sonraki en yakın savunma oyuncusunu aynı hizada takip edin de kaçırmayın o BARİZ ofsaytları, o golleri? Kaldı ki siz halen hakem olamamışsınız. Bir fırın ekmek yemeniz lazım. Çünkü yaşayacağınız, öğreneceğiz o kadar çok tecrübe var ki, hepsi uzun bir sabra, başarıya, emeğe, teşviğe, yeteneğe, oyun kurallarını çok çok iyi bilip uygulamaya bağlı. Ben ne hakemler biliyorum 100 sorudan 100’ünü de bilen ama sahada hakemlikten bir haber olan. Ya da tam tersi olan? Onun için bol bol maç izleyin, bol bol Oyun kuralları kitabını okuyun. Geliştirin kendinizi? 
Biz eskiden maçlara, tecrübeli ve iyi bir orta hakemle birlikte, bir eski bir de yeni hakemlerle çıkıyorduk. Şimdi görüyorum ki bir maçta 3 tane yeni, daha Hakemin “H” sini bilmeyen veya bildiklerini sananlar var. İl Hakem Kurulundan ricam, aynen bunu yapmaları.
KARAOĞLAN NE DERSE O?
Sakarya’da bir tane, hem de Sakarya Hakemlik tarihinde ilk kez bir FİFA Süper Lig Hakemimiz olmuş. Halil Umut Meler ve Abdülkadir Bitigen gibi FİFA Hakemleri varken sadece onun gittiği bir Atilla Karaoğlan’ımız var. Dernek de İl Hakem Kurulu da, bu  görevde olmayıp hariçten gazel okuyup halen bu camianın içine edenler de ona saygı duyacak. Emir ve yetkiler karıştırılmadan, talimatlara da uyularak o ne derse o yapılacak. Karaoğlan’a hep birlikte sahip çıkılacak. Hatta Erkan Engin de camiaya kazandırılacak. 
Duyuyorum ki birilerinin gazıyla herkes birbirinin işine karışıyormuş. Çekecek o mikserler ellerini bu camianın üzerinden. Eski Kurul, Dernek başkanı veya yöneticisiyim diyen de, eski klasman hakemi, yardımcı hakemi veya gözlemciyim diye de havalara girmeyecek, her işe burnunu sokmayacak. Her kes ADAM gibi işini yapacak ADAM gibi. Hiç kimse kendini bu camiadan büyük görmeyecek(!) Kimse de birbirinin işine karışmayacak. Hele hele ben maça çıkmam, görev de istemiyorum HİÇ demeyecek. Dernek Kurulun Kurul daDerneğin işine karışmadan SAYGI içinde işini yapacak ama tek yumruk olarak. Hatta yeni dernek yönetimi eski hakem abilerini unutmayıp da davet edecek etkinliklerine. Gözlemcilik isteyen varsa onları Gözlemciliğe başlatacak. Gidin sorun bakalım bunu isteyen var mı yok mu? 
Gelin, tüm eskisi yenisi, faali faal olmayanıyla BİR ARAYA gelelim, sorunlara çözüm bulalım. Kırgınlıklar da kalksın. Huzur gelsin camiamıza huzur. Sonra her şey hallolur. 
Selam, sevgi ve saygılarımla.

Yorumlar (0)