banner212

banner211

25.12.2017, 22:14

HAKEM KARARI İLE 77 – 75

 Klasik Jones, Harris, Metecan, Boothe, Fall beşiyle başladığımız maçta Galatasaray iki üçlük ile 6-0 öne geçti biz ise içeriyi iyi kullanarak yakaladık. Bir sen bir ben şeklinde devam eden oyunun rotasyonsuz geçirdiğimiz dakikalarında rakibin sayılarına Jones’un 12, Harris ve Boothe’nin 4 er Fall’un da 2 sayısıyla cevapladığımız ilk çeyrek 25-22 Galatasaray lehine sonlanırken maçın genelinde fizik ve ribaunt üstünlüğünün bizde olacağı çok açık belli oldu.

Takımını rotasyon sarhoşu yapan Erman Kunter’e ikinci çeyrekte bizim koç Selçuk Ernak da uydu ama değişikliklerde hem fazla cesur olup hem de üçer üçer yaparak abartınca oyun mekaniğimiz bozuldu.

Kafa kafaya giden maçta Doğukan, Boothe ve Fall’u alıp yerine Metecan, Tufan, Jankovic üçlüsünü sahaya sürdü.  8.52 de skor 26-25 iken yapılan bu değişiklik sonrası bocaladığımız anlarda Galatasaray 10-0 lık seri yakalayınca 6.03 kala fark 11 sayıya çıktı ve skor 36-25 oldu. Üçlü yanlışını üçlü ile düzeltmek için Harris, Tufan ve Jankovıc’ı çıkarıp Can, Ersin ve Fall’u oyuna aldı.

Savunmada rakibin hızını kestik ama hücumda işler iyi gitmeyince alınan mola sonrası Koç Ernak Ersin’i kenara Harris’i oyuna aldı. Can play maker, Jones “2” Harris “3”

Fall “5” oynarken Metecan “4” e kaydırıldı. Yaptığımız alan savunması karşısında içeriye giremeyen ve dış atışlarda da verim alamayan Galatasaray karşısında biraz toparlandık ve 8-0 lık seri yakaladığımız bu çeyrekte 16 sayıya çıkan farkı azalttık ve 47-38 lik skorla ilk yarıyı sona erdirdik.

 **

Her iki takımın da 6-0 lık seri yakaladığı üçüncü çeyrekte Sakarya BB’nin alan savunması karşısında çözüm üretemeyen ve aradığı dış atıcıyı bulamayan Galatasaray şutlarda çok düşük yüzdede kaldı. Fall’u son çeyrek için dinlendirdiğimiz bu çeyrekte ilk yarıda sıfır çeken Jankovıc’den 6 sayılık katkı alırken Jones ve Harris sadece 2 şer sayıda kalınca Galatasaray’ı yakalayamadık. Çeyrek 17-18 maç skoru 64-56.

Son çeyreğe Can, Harris, Mehmet, Ersin ve Fall beşiyle girdik.

Mehmet ile 3 Can ile 6 sayı bulup skoru 71-65 e taşıdık ve Mehmet’in yerine Jones’u Ersin’in yerine de Metecan’ı alınca yorulan Galatasaray hücumlardan boş dönmeye başladı. Onlar sadece 4 sayı bulurken biz Jones ile 2 sayı Harris ve Fall’dan da 4 er sayı ile toplamda 10 sayı bulunca 2.14 kala skor 75-75 oldu.

İşte ondan sonra da her iki takım saçmalamaya başladı. Son kullandığı mola sonrası dahil Galatasaray 5 hücumda Sakarya BB ise 4 hücumda sayı bulamadı ve son top bize kaldı. Bu hücumu faul yapmadan savunma kararı alan Galatasaray karşısında topu kullanma sorumluluğu Lazeric Jones’a verildi. Son saniyelerde içeri dalıp faul yaptırma riskini göze almadı ve tepeden attığı şut girmedi. Çemberden dönen topta ribaundu Metecan aldı ve hemen kullanarak basketi attı.

Hakem emin olmayınca videoyu izledi ve sonrasında basket kararını verdi ve böylece hakem kararıyla bu kritik maçı 77-75 kazanarak çok değerli bir galibiyet almış olduk.

Ben de videoyu defalarca izledim ve bana göre süre bittiğinde şut atan oyuncunun parmakları top ile temas halindeydi yani elden çıkmamıştı.

Hakem aynı kararı verseydi maç uzatmaya gider biraz daha heyecan yaşanırdı.

Yalnız her geçen gün daha gelişen bir takımız ve bir şeyler deneyen bir koçumuz var.

Konuşmalarımızda ve TV programlarında Cavit Akova’ya hep hayal ettiğim takımı anlatırdım; kulakları çınlasın. İşte bu sezon o hayal ettiğim iki şey olabilir bence.

Birincisi bıktıran değişken savunma… İkincisi alçak posta play maker pivot. Galatasaray maçında kıvılcımı gördüm alevlendirelim de yakalım ortalığı. 
Yorumlar (0)