14.11.2023, 10:51

KARE AS...

1.Ligin 12.haftasında Boluspor ile karşılaşan Sakaryaspor 3 puanı 3 golle 3-2'lik skorla alırken, nihayet takımın ağır topları sahneye çıktı?
İlk 28 dakikada Kabongo ve Roshi ile ilk yarıyı 2-0 önde kapatan Sakaryaspor 2.yarının hemen başında da Del Valle'nin golüyle 3-0 öne geçti ama 54.dakikada kafasında da maçı bitirdi. 
Evet, futbol hatalar oyunudur. Kim daha az hata yaparsa kazanır çok hata yapan da kaybeder ki Boluspor maçında bunu çok net gördük.
Maçın başından itibaren sahanın tek hakimi olan yeşil siyahlı temsilcimiz, bir de 3 silahşörümüzün sahneye çıkmasıyla hak ettiği golleri buldu ama burnumuzdan getirerek(!)
Ne acıyorsun rakibine, at atabildiğin kadar...
Evet evet Sakaryaspor da resmen bunu yaptı! 3 golden sonra yattı, Boluspor ise kış uykusundan uyandı!
Sakaryaspor Teknik Sorumlusu Tuncay Şanlı bunu kendi futbolculuk hayatında defalarca gördü de neden teknik patronken aklına getirmez. Misal mi? Yaptığı değişiklikler, kenar yönetimi. O da resmen 3-0'da maçı bitirdi, futbolcuları da ona uydu. Maç 2-3'e geldi. Her zaman mı söyleyeceğim ona ne yapıp yapmaması gerektiğini?
Hayır yani, en azından ilk yarıyi  2-0 yenik kapatan Boluspor takımının, 2.devre pres yapacağını, oyunu da bizim yarı alanımıza er ya da geç yıkacağını nasıl aklına getirmez? Getirdiyse hani icraat? Maç az daha gidiyordu?
Sonrasında bizim defans, özellikle de stoperler bu kadar ucuz golleri nasıl yedirir?
Ben bıktım onlara alan savunması diye salakça bir savunma yapılmaması gerekip kendi ceza alanımız içinde veya yakınında ADAM ADAMA oynayıp, ilk topa kendilerinin hakkm olup rakibi topla bulusturturmamak gerektiğini. Doğru adam paylaşımı yapmaları gerektiğini...
İlk gol tamanen kakecimuzin hatası da  yediğimiz 2.gole ne demeli? Adam penaltı noktasindan o kadar kolay ve basit bir kafa vurdu ki, kalecimiz Cihan da hatalar zincirine ortak olup yanlış yer tutup o topu da çıkaramadı.  Sonrası ise tam bir facia. Hakemin bitiş düdüğüne kadar YİNE öldük öldük dirildik! 
Bu takım hic mi bu kadar ucuz goller yenmemesi için bir çalışma yapmıyor? Yapıyorsa hanı icraat, halen dökülüyor. Sorun rehavette mi yoksa kalite yoksunluğunda mı?
Onlar bilmiyor mu bir takıma, atılan gollerin sadece maç kazandırdığını ama defansın yani gol yememenin y ada çok az gol yemenin şampiyon yaptığını?
Zaten bu takımın sorunu gol atmak değil ki? Evet evet aynen öyle çünkü Kabongo, Del Valle ve Roshi gibi golcülerimiz var ya, nasıl olsa bir sekilde atıyoruz golleri, mesele az gol yemek ya da hiç yememekte.
To be or not to be, olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu.
Demek ki defans dörtlüsünü iyice gözden geçirmeli, bir rotasyona gitmeli? Kimbilur, velki Hasan veya Sinan stoperde daha iyi oynar, oyunu da geriden baslatir ki Sakaryasporun en büyük sorunlarından biri de budur.
Yazımın başlığında ki KARE AS yani Tuncay Şanlı ve yardımcıları bundan sonra buna göre hareket etmelidir. Burdaki 1-1'lik Urfaspor maçı anlaşilan o ki hiç ders vermemiş?
Yine de deplasmandaki Boluspor galibiyetinden dolayı tüm takımı ayrı ayrı kutluyorum.
Daha az hata ile hiç gol yememeyi ve yediğimizden en az 2 gol atarak maçlarımızı kazanmayı diliyorum. Çünkü  tek farklı üstünlükler bizi ölüp ölüp diriltiyor.

Yorumlar (0)