15.11.2012, 15:02

Nazilli Bel. Maçında Kural hatası yapıldı

Nazilli Belediyespor karşısında en az 1 puan alırız diye düşünürken, yine rezil bir futbol sonrası rakibimize farklı yenilip tersten Kocaeli plakasını yazdırdılar bize.

Aslında maçı teknik anlamda yazacaktım ama maçın hakemi öne çıktı ve dolayısıyla onun bir anlık gafleti kural hatası yapmasına neden oldu ki bunun hakkı maçın tekrarıdır. Dolayısıyla da hemen TFF v e MHK’ye bu maça itiraz edilmesini istiyorum.

MAÇIN 74.DAKİKASI…

Gelişen bir Nazilli Belediyespor atağında top ceza alanımız içine kadar geliyor. Kaleci Harun topu tutuyor ama bu arada rakip takımın 3 numaralı oyuncusu Erdinç Karakaş’a, TOP OYUNDA VE OYUN DURMAMIŞKEN, hakem de düdük çalmamışken, kalecimiz Harun, elindeki topla rakibe vuruyor.

Yer Sakaryaspor ceza alanı içi. İhlali yapan oyuncu Sakaryaspor kalecisi Harun.

Hakem İbrahim Halil İleri, Harun’a bir faul yapıldığı gerekçesiyle hiçbir şey vermiyor. Ama Harun, topla rakibe şöyle bir vuruverince, hakem de, top oyunda iken, koşa koşa gelip Harun’a sarı kart gösteriyor. Sonra da oyunu HAKEM ATIŞI ile başlatıyor.

İşte bu kural hatasıdır.

Kural der ki, “İhlali yapan ve disiplin cezası alan futbolcunun takımı aleyhine serbest vuruş ve ihlalin şiddetine göre, sarı ya da kırmızı kart.”

Yer ceza alanı içi olduğuna göre, madem sarı kart gösterdin, orada bir 10 kusurlu hareket var, o zaman vereceksin cezasını. Ne der kural? Endirekt Serbest Vuruş (Çift vuruş) veya Direkt vuruş. (Serbest vuruş)

Olmamalı ya, hadi yumuşatayım ben bunu. Harun’a sarı kart, ceza alanı içinde Sakaryaspor aleyhine endirekt serbest vuruş olsun ama bunu da vermedi hakem.

Hani rakibe sarı kart gösterip, onun 10 kusurlu hareketi yapıp Harun’un lehine bir faul verse neyse. Bunu da yapmadı hakem.

Versene penaltıyı, Harun’a da sarı veya kırmızı kartı göstersene.

Eskiler hatırlar. Burada yıllar önce oynadığımız Fenerbahçe maçında, Fenerbahçe kalecisi Yaşar’ın yaptığının aynısı!

Hakem İbrahim Hali Elele gitti hakem atışı ile oyunu başlattı. Ne 4.hakem onu uyardı ne de yardımcıları.

Dolayısıyla bu bir hakem hatası değil kural hatasıdır.

Kaldı ki hakem atışı yapılması gereken haller bellidir ve bu pozisyon o hallerin içine girmez.

 

HAKEM ATIŞI HANGİ HALERDE YAPILIR ONU BİLE BİLMİYORDU HAKEM!

Dün bu maçı kale arkasından izlerken foto muhabiri olarak, yanımda bulunan tüm yerel ve ulusal medya temsilcilerine söyledim. Ben söyledim diye kimse bunu hafife almamalı. Küçük görmemeli. Gerçekten Sakaryaspor’u seven ve bana inananlar, futbolu ve özellikle de oyun kuralarını bilenler bunu manşetlerine, yazılarına taşır. Bakalım, bugün göreceğiz gazetelerimizi. Kim ne yapmış neler yapılacak?

Kaldı ki dün maçta tam bu pozisyonun sonrasında, yedek kulübesinde oturan Futbol Şube Sorumlusu Ömer Bektaş’ı, hemen maç anında aradım. Bunu söyledim.

Kaldı ki elimizde bu maçın tamamının yer aldığı bir maç görüntüsü var. Sakaryaspor adına daha önceki maçlarda olduğu gibi bu maçın tamamını çeken Şenol Kurtkaya’da bu görüntüler var ve o da yönetimimize vermiş. Sanırım bugün itirazlarını da yapacaklar.

Şimdi hayatımda ilk kez bir şey istiyorum sizlerden, tüm büyüklerimizden, Sakaryalılardan, Sakaryaspor dostlarından, sevdalılarından, taraftarlarından, Tatangalardan...

Gelin bu işin peşini bırakmayalım. Arayalım hakkımızı. Bu kadar ucuz teslim olmayalım.

Bu maç yüzde 100 kural hatasıdır ve maç da tekrar edilmelidir.

12 yıllık eski futbol hakemi ve 4 yıllık eski hakem gözlemcisiyim.İşkembeden atmıyorum yani. Bu benim işim ve lütfen bu işi ucuza kaptırmayalım, oldu bittiye getirmeyelim.

Sakaryaspor hakkını aramalıdır.

 

PENALTIMIZI VERMEDİĞİ GİBİ RAKİP OYUNCUYU DA ATMADI

Bu maçın tekrarı her ne kadar aynı kadrolarla oynanacak olsa da, rakip farklı ve haklı bir galibiyet alsa da benim için önemli değil.

Hakem yapmasaydı o kural hatasını, bana ne…

Hedefimiz ligde kalmak olduğuna göre neden böyle bir fırsatı tepelim ki?

Bakın söylüyorum, Nazilli Belediyespor sıradan bir takım ve eğer Pendikspor maçı gibi bunu da tekrar ettirirsek göreceksiniz bakın nasıl onları yenip çok önemli bir 3 puan alacak ve ligde kalma umutlarımızı biraz da arttıracağız.

Hakemin yediği halt sadece bununla kalmadı ki?

53.dakikasında geliştirdiğimiz atakta, Özgür’ün rakibin sol tarafından gelip yaptığı ortaya Hakan’ın kale alanı içinden vurup dışarıya attığı top var ya, işte o da lehimize penaltı ve rakip oyuncuya da kırmızı kart olmalıydı.

Kanıtım fotoğraf karelerinde. Aynısı Yeni Sakarya gazetesi foto muhabiri Necdet kardeşimde de var, bakın görün. Kaldı ki o esnada kale arkasında ısınan Nazilli Belediyesporlu futbolculara Necdet kardeşim gösterdiğinde onlar bile penaltı, kırmızı kart dediler.

Verse ne olacak biliyor musunuz?

Hem 2-1 öne geçeceğiz, hem rakip 10 kişi kalacak hem de buz 10 kişi kalmış rakibimizden 3 puanı çatır çatır alacaktık.

Sonrasında kestiği avantajlar, gösterdiği ve göstermediği kartlar, hatalı oynattığı ve oynatmadığı pozisyonlar var. Nasıl böyle bir hakemi es geçebilirim ki?

Rakip 4-1 yenmiş olabilir, onları tebrik ediyorum ama bazen küçük detaylar, kırılma anları her şeyi değiştirebiliyor ki işte bu da bunlardan biriydi.

 

Yorumlar (0)