03.01.2019, 10:45

ORTAK AKIL

     Her yönüyle diğer sektörlerle aynı. Şirketleri, çalışanları, tesisleri, cirosu, hatta ihracatı da var. Rakamları, en azından pazar büyüklüğüyle ilgili olanları kesin bulmak zor ancak çalışanlarını oluşturan futbolcu, hakem, Antrenör, gözlemci nüfusu açık. Profesyonel olmayanlarla birlikte milyonları buluyor. Üstelik tekstilden turizme, hızlı tüketimden esnafa, her alanı olumlu yönde etkiliyor. Neredeyse bir şirket gibi, bulundukları ilin ekonomisini de kalkındırıyor. Evet tahmin ettiğiniz üzere FUTBOL EKONOMİSİ’nden bahsediyorum. 

     Tekstil sektörünü düşünün. Çok sayıda firma bu alanda faaliyet gösteriyor. Çok sayıda insan istihdam ediyor. Büyük altyapı yatırımlarıyla dev tesislerde, fabrikalarda üretim yapılıyor. Ürünler çok sayıda mağazada tüketiciye sunuluyor. Hem ithalat hem ihracat gerçekleştiriliyor. Pamuğundan, ipliğine, dokumasından örmesine pek çok sektörü var.

     Futbol bir oyun olarak görülse de aslında tekstil gibi başlı başına bir sektör. Üstelik en az onun kadar devleşen bir sektör. Futbolcusundan, malzemecisine; yöneticisinden, menajerine çok sayıda insanı istihdam ediyor. Kulüpler de birer şirket gibi faaliyet gösteriyor. Hisseleri borsada işlem görüyor, iyi haberlerde değer kazanıyor.

     Reel ekonomide olduğu gibi, kulüpler de tesis ve futbolcu yatırımına gidiyor. Gelecek yatırımını ise futbolcu yetiştirmede, yeni gelir kaynakları yaratmada bulunuyor. Örneğin, tıpkı tekstil sektöründe olduğu gibi, futbolda da ihracat ve ithalat yapılıyor. Futbolcular yüksek transferlerle global arenada boy gösteriyorlar. Futbol da, tekstil gibi pek çok alt sektörden besleniyor. Reklamdan medyaya, turizmden tekstile kadar pek çok başka sektör üzerinde etkili oluyor. O yüzden 200 milyar dolar pazarı bulunmakta. Şimdi ‘ne alakası var?’ diye sorabilirsiniz. Üstteki yazı kesinlikle bir alıntıdır.

     Yazımın başında söylediğim gibi; ilçemiz Karasu da futbolu çok seviyor ancak bugüne kadar bu sevgi asla bir ortak akıl ile yola çıkmadı. Bu yolda sadece Karasu Aziziyespor örnek bir harekete imza attı. Kulüp Başkanı Reşit Yetim, 7 yıl önce yönetimi ile birlikte başlattığı ‘Öze dönüş’ hareketiyle başarılı oldu. Özellikle gençler kategorisinde iki sezondur başarı üstüne başarı elde etmekteler.

     Bunun örneğini geçtiğimiz sezon U-19 yaş grubunda ilçemizi ve ilimizi Türkiye Şampiyonasında temsil ederek gösterdiler. Keza bu sezon da halen U-17 yaş elit grubunda lig ikincisi durumundalar. Üç galibiyet sonrası yine Türkiye Şampiyonasında ilçemizi temsil hakkına sahip olacaklar. Aynı zamanda U-19 yaş gurubunda da başarılı oluyorlar. Bu ortak akıl şimdi iki ekibimize daha sirayet etmiş durumda. 

     Biri Karasu Belediyesi futbol akademisi, diğeri Kuzuluk Ersoyspor. Futbol Akademisi koordinatörü Samet Soytürk ile Kuzuluk Ersoyspor’un başkanı Murat Kuruoğlu, bir yıl önce almış oldukları ortak karar ile çalışmalara başladılar. Öyle umut ediyorum ki, ilçemiz Karasu gelecek sezonlarda sadece kendi bünyesindeki öz evlatlarıyla futbol arenasında boy gösterecek. Bu da ilçemize büyük ekonomik katkı sağlayacaktır. 2018’in son gününde kendileri ile görüştüm. Gerçekten de tek hedefleri var; geleceğimiz olan çocuklarımıza futbol branşında eğitim vererek, Türk futboluna hizmet etmek.

     11, 12, 13 ve 14 yaş gruplarının Karasu Futbol Akademisine, 16, 17, 18 ve 19 yaş gruplarındaki oyuncuların da Karasu Aziziye ile Kuzuluk Ersoyspor’a aktarılması, bana göre bir ortak akıl projesidir. adı geçen üç spor adamı da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim’ sözünde ki gibi ahlaklı sporcular yetiştirmek amacında. Kendilerini yürekten kutluyorum. Şen ve esen kalın

Yorumlar (0)