15.08.2023, 12:52

SAĞOLASIN CİHAN!

Göztepe-Sakarya maçını 1-0 kazandık da kalemizde Cihan olmasa ve o topları çıkarmasa ya da rakip oyuncular o topları Cihan’a nişanlamasa maç 0-1 değil 7-2 mağlubiyetimizle biterdi.
1.Ligde ilk hafta maçları başladı. Sakaryasporumuz ligin ilk maçını tıpkı geçen seneki gibi yine KARDEŞ kulübümüz Göztepe ile oynadı ama küçük bir farkla; bu kez burada değil rakip sahada, hem de sahalarının bakımda olması nedeniyle İzmir Gürsel Aksel Stadı yerine Spor Toto Manisa Akhisar Stadında...


Maçın hakemi İstanbul’dan Abdullah Buğra Taşkınsoy olurken, yardımcılıklarını ise Kastamonu’dan Oğuz Terzi ve İstanbul’dan Erkan Akbulut yaptı. Samsun’dan Erdem Mertoğlu 4.Hakem olurken, İstanbul’dan Emre Malok VAR, Antalya’dan da Mustafa Öğretmenoğlu da AVAR olarak görev yaptı. Adnan Çağlar ve Fethi Serkan bu maçın gözlemcisi olurken, Hüsnü Arslan, Kirami Çelik ve Ali Ağılönü de TFF Temsilcisi oldu.  Sakaryasporun tüm maçlarında yazacağım bunları. Bakalım kim kaç kez maçımıza gelecek? Amaç ve sonuç ne olacak hep birlikte göreceğiz!   
Sakaryaspor bu maça kalede Cihan, sağ bekte Ali, sol bekte Bülent Uzun, stoperlerde Rothman ve Erdi; orta sahada Nalepa, Hakan ve Mikail, sağ açıkta D el Valle, sol açıkta Burak Süleyman, santrforda da Dino şeklinde çıktı ki bu kadrodan Ali, Rotman, Dino, Del Valle ve Mikail yeni transferler olarak ilk resmi maçına da çıkmış oldu. Oyuncu değişiklikleri ise, 70’de Burak çıktı yeni transfer Rashad Muhammed girdi, girmez olsaydı çünkü 90+1’de atıldı! Adam mı bulamadınız da bu sabıkalıyı aldınız(!) söyleyeyim mi sabıkasını yoksa siz mi açıklarsınız? Dino’nun yerine 76’da Kabango, 85’te de Hakan ve Del Valle çıktı, yerlerine Çağlayan ve yeni transfer Muhammed Akarslan girdi. Başka da değişiklik yok, var da yok çünkü hamle oyuncumuz kalmadı!


5 İLERİ 5 GERİ, ORTASI SIFIR!
Bu arada şunu söylemeden geçemeyeceğim.
1 milyon avro istediğimiz için elimizde kalan Kabango öyle bir gol kaçırdı ki atsa ipi çekeceğiz ve maç orda bitecek ama o tam tersini yapıp, rakip kaleciyle karşı karşıya kaldığı yüzde yüz gol pozisyonunda bom boş kale yerine topu dışarı attı. Kabango’nun bu saatten sonra Sakaryaspor’a bir hayrı olmaz, sanki Sakaryasporda kalmak istemiyor gibi bir havayla başladı sezona ki inşallah yanılırım. Keşke kalsa da Dino ile birlikte onlardan çok gol izlesek. Peki ya bu ikiliyle beraber 2 açık oyuncumuz Burak ve Del Valle’yi hatta sakatlığı geçmeyen Roshi’yi kim besleyecek? Düşünebiliyor musunuz ki Göztepe maçında 2 tane gol pozisyonu yakalıyoruz, bunun bir tanesini ittire kaktıra Dino atıyor, diğerini ise Kabango kaçırıyor. Niye? Çünkü onları ve hatta sağ açık Del Valle ile sol açık Burak Süleyman’ı besleyecek orta saha oyuncumuz yoktu. Çünkü rakibine teslim olan ama aynı zamanda 2 pas yapamayan, ayakta uyuyan, top ayağına gelince oynayan ama onda bile topu rakibine kaptıran bir orta sahamız vardı. 2 türlü geçiş oyununda da yokuz takım savunmasında da. Dikkatle izledim, 5 geri 5 ileri oynuyoruz. Yani 1 kaleci ve 4 defans oyuncumuz var sahada, orta saha 5’lisi hiç yok, sadece santrforda Dani var. Bu nasıl futbol, bu nasıl bir takım, bu nasıl bir taktik ve sistemdir ya böyle? Böylesine etkisiz, berbat stoperlerin ve orta sahan olursa ve bir daha böylesine bir şans golüyle maç kazanamazsın.

ACİLEN 4,8 VE 10 NUMARA LAZIM!
İzlediniz mi bu haftaki rakibimiz Gençlerbirliği ile öteki hafta yine burada oynayacağımız Ümraniyespor maçını? Gençlerbiriliği’nin çabuk ve savaşçı orta sahası ile üçlü hücumu canımıza okur. Tıpkı geçmişteki Bodrumspor maçı gibi bize 6 çekip gidebilir benden. Öyle ya, bir maçta 7 tane gol pozisyonu rakibimize nasıl verilir? Kaldı ki Rotman stoper değil iyi bir 6 veya 8 numara. Bırak alma yeni 6 veya 8 numarayı, onun yerine ilk 11’in değişmeyecek oyuncusu ve hatta takımın bel kemiği sayı1abilecek kaliteli bir stoper al. Süper yedek (!)  Çağlayan da Erdi gibi! Al işte ACİLEN yepyeni ve kaliteli 1 stoper ile bu takımı sırtlayacak ve goller attıracak bir 10 numara olsun bitsin. Yahu Rotman zaten stoper değil 6 veya 8 numara. Onu da çek orta sahaya olsun bitsin. Rotman da, Erdi de çok ağır, tank gibi, dönemiyorlar. Kalemize gelen her atakta rakip oyuncular onların yanında hızlı tren gibi geçiyorlar! Bir tane hava topu yok. Bir tane yatarak tehlikeyi kesmek yok. Bir tane kademe de yok oyun kurma da. ,
İzlemediniz mi Göztepe maçını? Hak etmedik bu galibiyeti. 3 puan da tamamen rakip oyuncuların beceriksizliğinden geldi. Kalecimiz Cihan gününde olmasa 7-2 mağluptuk daha ilk maçta.
Diğer oyunculara gelince?
Hakan, Mikail ve Nalepa bu maçta ne yaptı? Koca bir hiç? Peki ya sonradan girenler? Sıfır!!!
Bu takımda Burak, Del Valle, Dino, Kabango ve Roshi nasıl goller atsın, attırsın? Kim verecek o pasları onlara? Biz gol attıkça bu defans sayesinde diğer oyuncular nasıl oynasın? 
Açık söylüyorum. Sadece 3 puan aldığımıza sevindim mücadele ve futbola değil. Her şey rağmen ortada bir emek var ya, sırf o yüzden tebrik ediyorum tüm takımı ama bundan sonra bu kadar yumuşak da olmam bilesiniz!!!

Yorumlar (0)