20.06.2012, 15:08

Sakaryaspor rüyam gerçek oldu

Akşam Haberleri Spor Müdürü Sırrı Şanlı'nın köşe yazısı

 

Aşağı yukarı 1973 Yılından beri Sakaryaspor ile adeta iç içe yaşıyorum. Beni çoğu Sakaryalı bilmez ama, hani arabaların arkalarında yazar ya beni eskiler bilir diye işte ben o kadar antika sayılırım.

O zamanlar bu işin içerisinde iken alt yapı denen hastalıkla birebir tanışmak zorunda kaldım. Zira sıkıntılar içerisinde boğuşan, fakat ne olursa olsun yine de bu işin gönüllüsü futbol sevdalısı Cahit Doğu, Rahmetli Nejat Tayman,  şimdilerde spor yazarlığı yapan Oğuz Dizer, rahmetli Tevfik Aydın ve Ekrem Karaberber gibi insanların gayreti ile yaşamaya çalışan Sakaryaspor alt yapısı,  o zamanlar 2. Türkiye Liginde oynayan Sakaryaspor un dışında ayrı bir dünya idi. O takımlardan Nejat Ersin Adana Demirspor a, Aykut Yiğit Eskişehirspor a ve şu anda adını hatırlamakta zorluk çektiğim daha bir sürü futbolcu Türkiye nin değişik takımlarına gittiler.

GEÇMİŞE MAZİ DEDİK

Yıllar yılları kovaladı ve 1979-1980 Sezonuna gelindiğinde Türkiye genelinde bir alt yapı atağı başladı. Sakaryaspor da bu fırtınaya tutuldu. O zamanlar bölgesel deplasmanlı gurup maçları oynanmaya başladı. İşin en önemli yanı da bu maçlar Sakaryaspor A Takımının maçı öncesi aynı stadta oynanmaya başladı. 1981 Yılından sonra da Türkiye 1. Ligi nin mini kopyası haline geldi. Yani Sakaryaspor kiminle oynuyorsa o maçtan önce Sakaryaspor Genç takımı oynamaya başladı ve bu olay yaklaşık 5 Yıl kadar sürdü. Daha sonra Profesyonel kulüplerin ısrarı ile maçlar ayrı sahalara alınmaya başladı. O zamanlar bir profesyonel genç takım ve bir de 14-16 Yaş gurubu amatör genç takım vardı. Şu anda Teknik Direkrtörlük yapan ancak yıllarca Türk Futboluna iyi bir örnek olarak profesyonel takımlarda ve Milli takımlarda yer alan birçok futbolcu bu kategoriden geçti ve önce Sakaryaspor, daha sonra Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Galatasaray gibi takımların yıldızları oldular.

YOKLUKLAR İÇERİSİNDE MÜCADELE

1979-1986 Yılları arasında ortaya çıkan bu kardelenler çamurun içerisinden fışkırdılar. Şimdi moda alt yapı. O zamanlar ise ne olduğunu bile bilemiyorduk. Yazımın başlığında belirttiğim gibi o zamanlar bir rüya gördüm. Baştan o günün şartlarına göre çok saçma gelse de yine de hayalimde yaşattığım güzel olaylar olduğu için bugüne kadar unutamıyorum. Mesela o zamanki Şehir stadının yakınında altı lokal, üstü misafirhane, önünde de çalışabilecek bir çim sahası olan bir tesis görüyordum rüyamda. İnanılacak gibi değil. Derken yıllar yılları kovaladı, Sakaryaspor süper ligden düştü, çıktı, düştü, yine çıktı ve yine düştü. Şu anda Tff. 2.Lig de yer alıyoruz ama alt yapı ile ilgili bir arpa boyu yol katetmedik. Geçtiğimiz sezon ise alt yapı yürekler acısı bir sezon geçirdi. Sabah 04.00 da Çanakkale ye hareket saat 13.00 da maç oyna ve maçtan hemen sonra aç açına Sakarya ya dön. Bu futbolcular Sakaryaspor un geleceği ve şu anda transferi açamadıkları için canla başla sarıldıkları istikbal vadeden gençlerimiz. Daha altına indiğimizde yedek kulübesinde çocuklara içirecek suyu bile olmayan bir U-14 ve U-15 Takımları. Aslında dahası var ama uzun sürer Bunlar Akademi Ligi takımları iken aslında ilköğretim okuma yazma kursu öğrencileri durumuna düşürüldüler.

ÇARE TOÇOĞLU

Bu olayları yakından takip eden futbol sevdalısı Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu geçen gün yaptığı bir basın toplantısı ile yapacaklarını anlatırken ben de uyandım ve gördüğüm rüya gerçekleşiyor diye sevindim. Gerçi aradan o kadar zaman geçmiş ki, sanki yedi uyuyanlardan biri zannettim kendimi. Ne olursa olsun Alt yapı için çok güzel hareketler bunlar. Bırakın bir sahayı komple tesis ve ekonomik rahatlığın yanında insan gibi muamele görmek fırsatını yakalıyor grnçlerimiz. Şimdi ister istemez kendi kendime soruyorum, Sayın Başkan bu kadar yıl sonra yani alt yapının kurulduğu 1979 Yılından bu yana gelmiş geçmiş yönetimlerce hiç ilgi görmeyen ama buna rağmen futbolcu fabrikası olan alt yapıya sahip çıkarken neler düşünüyor bilemem ama bence harika bir olay yaşatacak Sakarya ya. Ama görünen bir gerçek var ki o da halen yapılacakların önüne geçmeye çalışan sözde bir bilenler var ve onlar nasıl yapsak ta bunun önüne geçsek diye çaba içerisindeler. Ne kadar başarılı olabilirler onu zaman gösterir ama Sayın Başkan Zeki Toçoğlu nun ufaktan da olsa kulağına kar suyu kaçırmak gereğini duydum. Zira gönlüm yapılacak güzelliklerin çocuklara yansımasından yana. Gerisi ise bence teferruat. Antrenörler kimler olacakmış filan pek önemli değil. Onu da Zeki Başkan çok güzel açıkladı.Nitekim son anda bir gelişme oldu ve Tüfad İl Başkanı Tamer İlaçan Genel Koordinatörlüğe getirildi. Bu çok anlamlı bir gelişme  Ne diyelim hadi hayırlısı. Benim tarafımdan sevinilecek  konu yıllar önce gördüğüm rüyanın yıllar sonra da olsa  gerçekleşmesi.tabi ki.
Yorumlar (0)