27.09.2012, 12:18

Sakaryaspor’un geleceğini oluşturan zihniyet!

 

 

Sezona sıkıntılı başlayan Sakaryaspor her geçen gün endişeleri arttırıyor… Sakaryaspor’u ilk üç haftada izleyenler takımın ligde kalmasının zor olduğu yönündeki görüşlerini artık yüksek sesle daha fazla söylemeye başladılar. Hatta son Çankırı maçında sahaya yansıtılan oyun tribünlerdeki herkesi futboldan soğuttu! Ve her geçen gün seyirci sayısı azalmaya başladı…

 

Genç ve tecrübesiz bir ekibiz. Buna kimsenin bişey dediği yok…

Bazı oyuncuların gelişimi için zamana ihtiyacı var. Buna da ses çıkaran yok…

 

Ancak şunu artık kabullenmeliyiz. Sakaryaspor’un kapasitesi bu! Sakaryaspor’a istediğimiz kadar zaman verelim mevcut kadro yapısıyla istenilen başarıya ulaşmak çok zor.

 

Sezon başından, hatta transferin kapalı olduğu günden buyana bu yasağın kalkması gerektiğini savunanlardanım. Transfer yasağı kalkmadan Sakaryaspor’un eski günlerine dönmesi, iyi bir takım haline gelmesi çok zor…

 

Altyapıdan yetişen oyuncularımızı şuan kazanacağımız yerde kaybediyoruz. Bugünkü takıma bakıyoruz oyuncuların büyük çoğunluğu kendi mevkilerinde görev yapmıyor.

 

Sol açık yetişen Muhammer’i sol bek yapıyoruz…

Önlibero Hakan’ı sağ ve sol kanatta oynatıyoruz…

Forvet Berat Ali’den sağ açıkta verim bekliyoruz..

Selim’i bir hafta forvette bir hafta defansta görüyoruz…

Kaptan Levent bir sezon sağ bek iki sezon sağ açık oynuyor!

 

Takımda eksik bölgelerin yeri çok kolay doluyor! Kriter sadece şu: Hangi ayakla topa vuruyorsun? Sağ ayakla vuruyorsan; savunmaymış, orta sahaymış, forvetmiş mevkiinin hiç önemi yok… Sağ ve sol ayağa göre eksik mevkilere futbolcu yerleştiriliyor!

 

Neymiş A2’ye amatörden, il dışından, yurt dışından, oradan buradan iyi futbolcular bulunacak. Bu oyuncular 1 yıl süresi dolduktan sonra A Takım’a çıkacak. Mantık bu! Proje olağanüstü!

 

Barcalona, Real Madrid, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş akılınıza gelebilecek sayısız kulübü yazabiliriz. Dünyaca ünlü kulüpler bu sistemi hiç düşünememişler! Adamlarda tesis desen kralı var. Para desen, imkan desen, kulüp kariyeri desen zaten hiçbir sıkıntı yok. Neden kadrolarının tamamını altyapıdan çıkan oyunculardan oluşturmuyorlar? Bu kulüpler neden transferlere milyon dolarlar harcıyorlar?

 

Genç futbolcu kazanmak için önce tecrübeli bir kadro yapısına ihtiyaç var. 8 tecrübeli futbolcu içinde 3 genç oyuncuyu oynatırsın ve bu gençleri Sakaryaspor’a kazandırırsın…

Peki Sakaryaspor’u yönetmeye çalışanlar ne yapıyor? 5 tecrübeli 25 genç oyuncu ile geleceğin takımı oluşturuluyor. İşte gelecek için mükemmel sinyal veren takım ortada!

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)