16.04.2013, 16:21

ŞİMDİ TAŞLARI DÖKME ZAMANI!

1 haftadır Sakarya’daki spor haberlerini ve gelişmelerini aralıksız takip ederken gündeme damgasını yine Sakaryaspor vurdu. Sonra da Play Off maçları ve Klasman Ligi maçlarıyla tabi ki Adapazarıspor.

Ben sondan başlayayım.

12 takımlı ligde Adapazarıspor şampiyon olamamasının tek nedeni ve sorumlusu, tabi ki kapris, kompleks, inat ve megolamanlığı bitmek bilmeyen, 2.yarıda yaptığı transferlerle dengeleri altüst ettiren, sezon başında alınan futbolcu ile sezon ortasında hazır ve nokta transferler olmamamsına rağmen alınan 3 futbolcuya verilen paranın aynı olmasını sağlatan, ama cemaatçi(!), ama köşk (!) torpilli, ama AK Parti’ye çok yakınlığı ile bilinen ve bunu çok yanlış bir şekilde kullanan Hikmet Sevim’dir.

Eğer, Adapazarıspor’a son 3 yılda harcanan para Sakaryaspora harcansaydı ve o imkanlar sağlansaydı, özellikle de bu yıl, Sakaryaspor en azından bu ligden düşmez, belki bu sene şampiyon bile olmuştu.Hatta belki de Spor Toto 1.Ligde idi. Tesis,kamp, transfer, imkan, belediye, vs.vs…

ADAPAZARISPORA KİLİT VURULMAMALIDIR

Yapılmaması gereken bir şey var ki, o da Adapazarıspora kilit vurulmaması, aksine bu yıl BAL Liginde şampiyonluğa oynayacak, hatta Sakaryaspor taraftarlarını ve özellikle de Tatangaları da tribünlerine çekecek başkan ve yönetim oluşturulmasıdır.

Adapazarıspor futbol takımı Sakaryasporun pilot takımı bile olabilir. Tıpkı Trabzonspor ve 1461 Trabzonspor gibi.

Bunu sağlayacak isimlerin başında ise Halit Evin gelmektedir ki onun Hikmet Sevim’siz bir Adapazarıspor için gelecek senenin hazırlıklarına başladığını öğrendim. O olmazsa başka biri yapmalı bunu. Kim bilir, belki de Adapazarıspor’u, oynanmakta olan Play Off maçlarındaki Erenlerspor  ya da Karasuspor alabilir. Nasıl mı? İsteyen arasın beni(!)

 

HANGİ GELECEĞİN TAKIMI, HANGİ SAKARYASPOR?

Sakaryaspor için deniliyor ki, “Şimdiden gelecek yılın takımı oluşturulmalı. Bundan sonraki maçlara da o takımla çıkılmalıdır.”

İyi de seneye kim kalacak bu takımda da kimi oynatacaksınız? Görmüyor musunuz futbolcuların beyni boşalmış, ruhları kalmamış. Cihan, Hakan Çalışkan ve Özgür seneye yoklar! Buna birde sözleşmesi biten Kerem, Bünyamin, Gazanfer ve Onur’u ekleyelim. Harun, Levent ve Selim ise malum,onlar da yaş haddinden yoklar. Ne kaldı geriye? Küme düşecek bir takım!

Bu nedenle yapılacak en akıllı iş, sözleşmesi biten ya da devam eden futbolcuları, en az yetiştiricilik bedelleriyle satmaktır.

Ayrıca, hem genç futbolcularımızın önünü açmış oluruz, hem de para kazanmış. Yoksa elimizde patlar hepsi! Göndermek için neredeyse para bile verebiliriz. Hele hele böylesine parasız, transferin açılması için tırım tırım para aradığımız şu günlerde.

Kaldı ki paralı yönetim gelse de yapılmalı bu, mevcut yönetim devam etse de. Bu şekilde gençlerin önünü de açmış oluruz. Kaldı ki onların ölünceye kadar oynayacağına dair bir kanun da yok…

Dolayısıyla Sakaryaspor’a tepeden tırnağa bir neşter vurma zamanı gelmiştir.

En az 3 yıllık bir strateji, plan, bütçe, program ve jenerasyon şart. Hem de yepyeni bir başkan, yönetim, teknik heyet, antrenör, futbolcu kadrosu ile birlikte. Bence kurtuluş budur ama futbolcu satarak transferi açmak da düşünülmemelidir. Yani cebe para konmalıdır.Ama sponsor, ama reklam, ama kredi karşılığında…

Kaldı ki şuan ki futbolcuların parasını vermeden transferi açmak ve transfer yapmak, bana göre emek hırsızlığı, ahlaksızlık ve şerefsizlik demektir. Kaldı ki bu aynı zamanda kul hakkı yemektir ki bu da günahtır.

 

PLAY OFF’TA KİM ŞAMPİYON OLACAK?

Yarın oynanacak Demirspor-Erenlerspor galibi, Play Off şampiyonu olup BAL Ligine çıkacakmış gibi geliyor bana. Sanki Demirspor 2 adım önde gibi. Zira liderler ve 10 puanla son maçta Karasuspor’a yenilseler bile 1 puan farkla BAL Ligine çıkacaklar.  Erenlerspor yenerse puanını 8 yapacak ve Demirsporu 7 puanda bırakıp liderliğe yükselecek. Erenlerspor, son maçında Bekirpaşsporu da yenerse BAL Ligine çıkacak. Eğer Demir-Erenler maçı berabere biterse o zaman da devreye 4’er puanla 3 ve 4.sırada yer alan Karasuspor ve Serdivanspor girecek ki, şampiyon Cumartesi günü ortaya çıkacak.

Bu arada ben dahil bir çok kişi, play off maçlarında, gelecek sene Sakaryaspor formasını ama A takımda ama A-2 takımında veya genç takımlarında giyecek, ahlaklı ve başarılı futbolcular izlediğini önemle vurgulamak isterim. Oynayın kazanın ve istikbaliniz kurtulsun.

 

ADAPAZARI-İLÇE DÜŞMANLIĞINA SON VERİLMELİDİR!

Bu arada, ben dahil hiçbir Adapazarılı, hiçbir ilçe takımına da camiasına düşman değildir. Hepsi bizim için eşittir. Herkesi ve her ilçe takımını seviyoruz. Biz onlardan kaçmıyor ve nefret etmiyoruz. Tam tersi, onlar sevmiyor ve ettikleri küfürlerle ve yaptıkları tezahüratlarla bunu gösteriyorlar. Unutmayın ki 6 takımdan biri birinci olacak diğeri ikinci. 6 takım da şampiyon olmayacağına ve ikinci ilan edilemeyeceğine göre? Kaldı ki her şey bugün bitmiyor. En azından ikili ilişkileri sağlam tutmak lazım. Sevgi, saygı ve hoşgörü kaybedilmemeli.

Bu arada, son 2 maçta, kesinlikle Klasman hakemlerinin verilmesi gerektiğini bir kez daha söylüyorum. Tüm takımlara hakem ve futbol şansı diliyorum. Tabi olaysız…

 

PUAN EŞİTLİĞİNDE NE OLACAK?

Tek devreli Lig Usulü oynanan bu maçlarda puan eşitliği halinde ikili averaja bakılamayacağı için ne yapılacak? Son bir kez daha Baraj maçı mı oynanacak yoksa genel averaja mı bakılacak? Bunu ASKF Başkanı Hüseyin Kama çıkıp açıklamalıdır. Son haftaya bırakmamalıdır.

Yorumlar (0)