31.07.2012, 10:20

Skor Kimseyi Aldatmasın

Yeni sezon hazırlıklarının ikinci özel maçında Sancaktepe Belediyespor takımı ile karşılaşan Sakaryaspor, bu maçı 2-1 kazandı ama kimse havalara girmesin. Kimse kimseyi kandırmasın. Daha 10 fırın ekmek yemeleri lazım!

Evet, doğrudur. Bu galibiyet tabi ki güzel, tabi ki moral motivasyon sağlıyor, hele hele böylesine genç ve tecrübesiz bir takım varken ama yetmez.

Sancaktepe Belediyespor takımı, eğer ki 2.yarıda bu kadar oyuncu değişikliğine gitmeseydi biz bu maçı alamayabilirdik. Belki onlar farkı ikiye üçe çıkarırdı. Özellikle ilk yarı, sahada tamamen Sancaktepe Belediyespor vardı. Biz ise biri Çağrı, diğeri Bünyamin olmak üzere penaltı noktasından 2 net pozisyon bulmuşuz. Bunların ikisinde de top kargalara gitmiş(!) Konuk takım ise, Sakaryaspor sağ tarafından, yani kaptan Levent Demiray ın bulunduğu alandan 4-5 net pozisyon bulmuştu. Bunda Levent in ağır kalışı, koordinasyon ve pozisyon eksikliği kadar, onun önünde oynayan Berat Ali nin ve ön liberodaki Çağrı nın Levent in yardımına gelmemesinin payı  çok fazlaydı.

Neden böyle olur Neden bizler iyi deyince bu çocuklar parmaklarının ucunda uçmaya başlarlar Yani diyemeyecek miyiz, ÇOK İYİYDİN. AFERİN diye. Her deyişimizde yalatacaklar mı Geçen maç Çağrı yı beğendiğimi söylemiştim. Bence bu maçın en kötü ismiydi. Zaten çıktı da. Berat Ali ise, daha çok santrafor olduğu için sağ kanatta oynamaya alışıyor ki hep ofansta olmayacak, takım oyununa da katkı sağlayıp kademeye girecek Berat Ali. Kaptan Levent in kendilerine göre yaşlı olduğunu da unutmayacak.

Bu arada kaptan Levent ten söz etmeden geçemeyeceğim.

Ona tavsiyem, kayarak topa müdahale etme huyundan vazgeçmesi. Öyle yapacağına almalı rakibini önüne, taç çizgisine doğru yollayacak, içeri sokmayacak şekilde. Ama o tam tersini yaptı. Böyle olunca da koridor oldu.

Sol bek Muhammer, inanılmaz kötü idi. Sol açıktan sol beke çekilince dağıldı! Hem oyuna dalıyor, hem de yerini çok kaybediyor. Ayağına top gelince oynuyor, top rakipteyken hiç yok. Bu şans ayağına kadar gelmiş, hazır Türkiye de de sol bek aranıyor. Değerlendirsene bunu Muharrem. Nasıl bir tane isabetli pası olmaz Şut mu çekiyorsun takım arkadaşına pas mı veriyorsun belli değil. Kademeye girişi ise adeta hiç yok denecek kadar az. Tabi ki öğrenecek ama bu şekilde değil. Yani söylenenleri unutarak, bildiğini okuyarak değil. Bu sözüm tüm futbolular için geçerlidir, bu da böyle biline.

İki stoperimiz Metekan ile Onur Demir ise, ilk iki maça göre güven vermiyor. Kolay değil tabi ki. Geçen sene Gökhan, Salih ve Berat ın kıskacından forma şansı bulamayan bu ikili, neredeyse futbolu unutturma noktasına getirilmiş. Bu kimin suçu Tabi ki Şaban Yıldırım ın. Metekan da Onur da çok pozisyon ve kademe hatası yapıyor. Çok kopuk oynuyorlar çok. Bence ikisi devamlı konuşmalı. Ama idmanda ama idman sonrasında. Konuşa konuşa birbirlerini daha iyi tanımalı. Demeli ki, Ben de veya Sende ya da İlk topta ben gireyim, sen girme , ya da rakibin say ayağı çok iyi, kafa topuna iyi yükseliyor gibi.

Hep saha içinde olmaz bu işler. Saha dışında da birbirlerini idare edecekler, daha iyi tanıyacaklar. Çünkü şuan ki kopukluk anca böyle giderilir.

Orta sahanın ortasında oynayan Hakan ve Çağrı, bu maçta görevlerini yapamayınca Metekan ile Onur da döküldü. Yediğimiz gol bunun en canlı örneği. Ne kademe kaldı ne koordinasyon

Bence orta sahada iki ön libero Özgür ile Hakan Çalışkan olmalı. Çünkü ne zaman Özgür girdi oyuna, Hakan ile birlikte güzel bir ikili oluşturup orta sahayı eline geçirdiler. İlk yarıda iki pozisyon bulan Sakaryaspor, rakibin üstüne daha çok gitmeye ve pozisyon bulmaya başlamıştı ki Kadir in bir topu da ikinci yarı direkten geri gelmişti.

Furkan Şamba nın bu maçta neden oynatıldığını anlayamadım Hayır yani, madem iyi bir futbolcu, bugüne kadar neredeydi bu milletin aklı Değil ise şayet, onu kim gönderdi Kim menajeri Yine mi başladı menajer, ahbap çavuş ilişkileri ki kim olursa olsun bakmam gözünün yaşına. Bu işte bir iş var ya bulurum nasıl olsa.

Furkan, cin olmadan şeytan çarpmaya çalıştı bu maç. Hani şu kafasıyla sağ tarafa bakıp sol tarafa pas atmak gibi. Ne oldu Elinde patladı(!) Sen bırak artistliği de topunu oyna. Zira formasını giydiğin takım ne altyapı takımı, ne de daha önce oynadığın sıradan bir takım. Bu takım Sakaryaspor A takımı A

Demek ki isteyince bu gençler yapılmasını gerekenleri pekala yapılabiliyor. Ya da en azından yapmaya çalışıyor, bunun mücadelesini veriyor.

Ben ne demiştim, Futbol beklemiyorum onlardan. Sahada savaşsınlar, pek yapsınlar. Elleri bellerinde dolaşmasınlar. Futbolun gereklerini kurallar içinde yapsınlar yeter.

Bugün de aynı şeyi söylüyorum.

Çünkü bu galibiyete rağmen beklediklerimi ve yazdıklarımı göremedim.

Düzelecek mi İnşallah ama böyle olacağını hem idmanda hem maçlarda futbolcular göstermeli bize. Hiç kimse kendini eğlendirmemeli. Kendine değil takımına oynamalı.

Herkes sorumluluğu almalı.

Kendine daha çok güvenmeli, kazanmayı istemeli, inanmalı ve başarmalı.

Bu işin kıssadan hissesi bu
Yorumlar (0)