11.02.2016, 12:53

6 Ayda Bir ASKF Seçimi Yapalım

 ASKF’de sular durulmuyor. Gerçi eskiden de pek durgun değildi ama bu seferkiler genelde koltuk üzerine! ASKF demek sadece amatör futbol ligleri demek değil ama en popüler olan futbol olduğundan tartışmalar da hep bu yönde yoğunlaşıyor doğal olarak.Sakarya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun da yeniden seçim sesleri yükselmeye başladı. İslam Bozkurt önderliğindeki muhalifler imza toplayıp seçim çağrısı yaptılar. Gerçi Başkan Yaşar Zımba, imza atanlar içerisinde delege olmayanlar var, imza sürküleri eksik dese de benim takıldığım nokta o değil evrak işleri elbet tamamlanır.


Hüseyin Kama’nın ardından göreve getirilen Yılmaz Kuzey, yine imza toplanarak yapılan ilk olağanüstü seçimden başarı ile çıkmıştı. Bu seçimden kısa bir süre sonra yapılan olağan genel kurulda ise Yaşar Zımba görevi devraldı. Aldı almasına ama sular bir türlü durulmak bilmedi. Seçimlere siyasilerin karışmasından mıdır yoksa başkan Yaşar Zımba’nın genel kurulda verdiği abartılı vaatlerden midir bilinmez ASKF’de sürekli bir huzursuzluk ortamı oldu. Aslında seçimlerin siyasi yankılarının daha çok ön plana çıkması nedeni ile Zımba ve ekibi de pek rahat çalışma imkanı bulamadı. Tabi buna liglerin başlaması ile birlikte ortaya çıkan olumsuzluklar eklenince muhaliflere yeniden gün doğdu sanırım.

Bence Yaşar Zımba ve ekibinin başarılı ya da başarısız olarak nitelendirmek için henüz erken. Son günlerde çıkan olayların ardından yaratılmak istenen bir algı var ki ben bu algı üzerinden muhalefet yapılmasına karşıyım. Sakarya Amatör Ligi’nde saha olayları sanki bu yönetim döneminde artmışçasına bir algı yaratılmak isteniyor. Zımba ve ekibini savunmak adına söylemiyorum ama isteyen istediği gibi anlasın. Çok uzağa gitmeye gerek yok amatör kümede son 3-4 senede ne olaylar yaşandığı karşılığında nasıl kararlar alındığını hepimiz gördük. Lig maçları bitmeden belirlenen liderler mi dersiniz, sahaya dalan belediye başkanlarımı, kafası gözü yarılan hakemler mi neler neler…

Seçim çözüm değil !

Kongre çağrısı yapan İslam Bozkurt’da amatör futbolun birçok noktasında görev almış, hizmet vermiş bir isim. Ama ben adaylara ya da isimlere takılmış durumda değilim. Bu ortamda başkanlık koltuğunda kim oturursa otursun Sakarya için pek hayırlı olacağını sanmıyorum. Hemen yarın seçim olduğunu İslam Bozkurt ve ekibi göreve geldiğini varsayalım. Daha geleceğe yönelik bir iki proje imza atmadan, liglerin en ateşli döneminin hemen ardından yine muhalif bir ekip 125 imza ile kapıyı çalarsa ne olacak. Yeniden seçim yolu mu görünecek. Hadi o 125 delegeyi de kırmadık bir daha seçim yaptık. Peki ya sonra! ASKF’de anlaşılan iş seçimle çözülecek gibi değil. Bazı çevreleri memnun etmenin yolu demokrasiden geçmiyor.

İl Temsilcisi mi ? ASKF mi ?

Sakarya’da birçok ilde olmayan diğer bir yanlış algı ise Futbol İl Temsilciliği konusu. Kulüp başkanları, yöneticileri, futbolcular, taraftarlar hatta kimi zaman bazı gazeteciler bile Futbol İl Temsilciği kurumunu ASKF içinde bir birimmiş gibi açıklamalar, eleştiriler yapıyorlar. Aslına bakarsanız Futbol İl Temsilcisi doğrudan TFF’ye bağlı Sakarya’da amatör futbolun en tepesindeki isimdir. Tabi bu algının oluşmasında geçmiş ASKF yönetimlerinin ve İl Temsilcisinin de payı büyük.

Amatör Ligler’de çok kritik bir döneme giriyoruz. Umarım bu kritik dönemi yeniden Türkiye’ye rezil olmadan atlatırız.

 

Yorumlar (0)