15.04.2014, 12:42

Adam Gibi Adam !

 Sakaryaspor-Maltepespor maçında bazı Sakaryaspor taraftarlarının Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu aleyhinde, “Basket atsana, basket atsana, Zeki Toçoğlu basket atsana” şeklindeki tezahürata karşıyım.

Çünkü, Zeki Toçoğlu bunu hak etmedi ve spor denilince akla da sadece Sakaryaspor gelmemeli. Bunun basketbolu var, voleybolu var, jimnastiği var, amatör futbolu ve diğer sporları var. Uluslararası Basketbol Turnuvasının ilimizde yapılması kötü mü oldu? Sakarya ismi sadece Türkiye’de değil tüm Dünya’da duyuldu, tanındı. Var mı spordan daha ucuz, kolay ve güzel bir reklam aracı? Bunu bile idrak edemeyenleriniz var içinizde.

Siz futbol hastası olabilir ve başka branşları sevmeyebilirsiniziniz ama bu size basketbola veya diğer spor branşlarına dil uzatma hakkı vermez. Büyükşehir Belediyespor maçlarına ve özellikle de Zeki Toçoğlu başkana dil uzatma cüretini ise asla. Haddinizi ve yerinizi bileceksiniz. Çünkü sizlerin de Sakaryasporluların da ona ihtiyacı var. Toçoğlu başkanın sizlerden daha fazla Sakaryasporlu ve Sakaryasporu seven biri olduğunu unutmayın. Niye gelmiyor maçlara Toçoğlu başkan? Sizin ona ettiğiniz küfürler ve hakaretler yüzünden.  

Böyle yaparak, sadece Büyükşehir Belediyesini ve Zeki Toçoğlu başkanı değil, diğer spor branşlarını yapan spor camiasını da karşınıza aldığınızı ve nefret zincirini daha da büyüttüğünüzü asla aklınızdan çıkarmayın.

Ayrıca, hükümeti de karşınıza alıyorsunuz, onun ilimizdeki temsilcilerini de…

Hatta onların yanında, onları maddi manevi destekleyen, Sakaryaspor’a yardım eden ve etmeyi düşünebilecek kişileri de...

Peki basketbol severler, diğer sporseverler, Toçoğlu’cular, Büyükşehirciler, AK partililer “Beni sevmeyeni ben niye seveyim? Beni saymayanı ben neden sayayım? Beni yok sayanı ben niye varmış gibi göstereyim. Basketbolu sevmiyorlarsa ben de Sakaryasporu veya futbolu sevmiyorum. Ben de gelmiyorum Sakaryaspor maçlarına. Yemişim Sakaryaspor’u” derse ne olacak? Onun için kendinize yapılmasını istemediğinizi, sizler de hiçbir zaman hiç kimseye yapmayın.

 

SAKARYASPORLULUK NEDİR?

Beyler, bayanlar,

Sakaryalılık ve Sakaryasporluluk, karşındaki kişiyi sevmese bile saygı duymaktır ve o sevmeyeni de kazanma yoluna gitmektir. Nefret ettirecek şekle sokmak değil.

Sakarya’da şuanda futboldan çok basketbol seyircisi olduğunuzu biliyor musunuz? Neden mi? Çünkü futboldaki olaylar ve Sakaryaspor futbol takımının, marka ve yarışmacı takım olmaktan çıkıp, kaderine terk edilmiş ya da ettirilmiş, sıradan bir takım haline gelmesidir. Bunda bazı Sakaryaspor taraftarların suçu çok büyük. Hani kendini Sakaryaspor ve bu camia üzerinde görenler var ya işte onlardan söz ediyorum.

Oysa, bir şeyi isteyebilmek için de, önce bir şey vermek gerek. Kim ne verdi ki istiyor?

Herkes kendi evinin önünü bir temizlesin bakalım. Yerini ve haddini de bilsin. Her ota maydanoz olmasın. Hayat, spor, futbol tecrübesi olsun öyle konuşsun. Bazılarınız için söylüyorum. Kimsiniz siz? Ne iş yaparsınız? Tevellütünüz nedir? Hangi sporu yaptınız bugüne kadar? Nerede? Lisansınız var mı? Futbolu ne kadar biliyorsunuz? Ne yaşadınız da, kime akıl verip neyi öğreteceksiniz? Önce öğrenin sonra konuşun.

Hiç kimsenin hiç kimseyi, hiçbir spor branşını, yöneticisini, başkanını, sporcusu ve antrenörünü bu şekilde ezmeye hakkı yok.

Ne demek yani “Basket atsana, basket atsana. Zeki Toçoğlu basket atsana.”

Ben de diyorum ki, “Gol atsana, gol atsana, çok bilmiş bazı taraftar gol atsana.” Ama siz ne yapıyorsunuz? Rakip kaleye gol atmak yerine Sakaryaspora gol atıyorsunuz!

Herkesin sevmeyeni olduğu gibi seveni de var.

Tıpkı benim Zeki Toçoğlu başkanı sevdiğim gibi…

Tıpkı spora hizmet veren herkesi sevdiğim gibi…

Zeki Toçoğlu, spor ve sporcunun dostu olduğu kadar, adam gibi adamdır. Herkes haddini ve yerini bilecek. Zaten herkes asli işini adam gibi, doğgru, dürüszt yapsa sorun kalmazdı. Yapılamadığı için oluyor bunlar: tabii bir de çekememezlik, kibir, kıskançlık, kompleksler var.

Eğer ki Toçoğlu başkan, Büyükşehir Belediyespor Basketbol takımını bugünlere getiriyor, Sakaryaspor’dan kaçıyorsa, bunu önce siz kendi içinizdekilere sorun.

Ama bu basketbol takımında olduğu gibi, Toçoğlu başkanının gönlü alınsaydı, Sakaryaspor da en azından bugün bu şekilde düşmemeye oynamazdı.

Ben, her kim ki sadece Sakaryaspor’a değil, spora destek veriyor, tek bir çivi çakıyorsa, saygı duyar,  her tür ve her zaman desteklerim, destekletirim ama tersi yapanların da karşısındayım.

Dolayısıyla Zeki Toçoğlu başkana yapılan haksız protestoyu da, protesto ediyor ve kınıyorum.

Keşke Sakarya ve Sakarya sporu için birkaç tane daha Zeki Toçoğlu olsa, keşke onu Sakaryaspor maçlarına çekebilsek. Ama şu bir gerçek ki, bazı taraftarlar olduğu sürece bu imkansız ve korkarım bugünleri bile ararız. 

Yorumlar (0)