21.03.2018, 22:37

BASKETBOLA VEDA MI ?

 Çoğu takım gibi Sakarya BB Basketbol da maddi konuda dar boğaza girdi ve bu sıkışıklık Orhan Kocabıyık’ın yardımıyla şimdilik aşıldı.

Şimdilik diyorum çünkü bildiğim kadarı ile bu para hibe değil; kısa vadeli nakit sıkıntısını aşabilmek için kendisinden borç olarak alındı ve yönetim tarafından tekrar geri ödenecek.

Basketbolda sponsor olmadan 1. lig seviyesinde tutunabilmek çok zor.

Ya bu işi gönülden seven firmalar ya da köklü kuruluşlar kendi isimleri ile reklam harcamalarını takımlarında kullanarak ligde mücadele edebiliyorlar.

Milyonlarca taraftara sahip ülkenin üç büyüklerinden Beşiktaş ve Galatasaray bile bütçelerini küçültmek zorunda kaldılar. Fenerbahçe ne kadar götürebilir bilemem o da tamamen sponsoruna bağlı.

Basketbolda gelirin gideri karşılaması pek kolay iş değil.

Biz Sakarya BB basketbol takımı olarak bu işe büyük bir hevesle girdik, hedef Türkiye 1. Liginde oynayabilmekti, büyük fedakarlık, azim ve inatla bir avuç gönüllü iş adamı bunu başardı.

Ama işe girişirken uzun vadeli planlama yapılmadığı için ulaşılan hedefle birlikte ortaya çıkan güçlükler karşısında sendelemeye başladılar.

Takımı buraya kadar taşıyan iş adamlarının ulusal medyaya sürekli reklam veren şirketleri yok. Diğer bir deyişle büyük reklam harcamaları yok.

Eğer böyle bir şey olsaydı takımların adına ekledikleri isimlerini formalarına da yazarak ulusal medya görüntülerinden çok daha uzun süreli reklamı bu takım sayesinde hatta daha ucuza yapabilirlerdi.

Sakarya’dan bir gurup iş adamının basketbol takımını buraya kadar taşıması büyük başarı, hele hele ilk sezonunda yakaladığı başarı gerçekten muhteşem.

Ama bence bu sezon maalesef yolun sonu.

Bu şehirde birinci sırada peşinde tribünleri dolduracak ateşli taraftara sahip Türk futbolunda yeri olan Sakaryaspor futbol kulübü var.

Bu takıma bile sponsor bulunamıyorsa basketbola sponsor çıkmaması son derece doğal.

Ancak geliri hayli yüksek basketbol aşığı bir patronun çıkması lazım ki işin devamı olsun. Bildiğim kadarı ile de görünürde böyle bir kişi yok.

İşin başlangıcında uzun vade planlaması yapılmış, harcamalar hesaplanmış olsaydı ve bu hesaplara uyacak bir sermaye için yeterli geliri sağlayabilme olanağı halledilseydi çok güçlü bir alt yapı ile başlanırdı.

Üste oyuncu yetiştirme hedefli alt yapının maliyetinin de hayli yüksek olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Sezon sonunda ne karar verilir bilemem ama basketbol takımının bu şartlarla devam etmesi bana göre çok zor.

Umulmadık bir sponsor çıkar mı?

Ulusal TV yi bile taşımayı başaramayan şehirde şans yok gibi.

Yoksa diyorum… Yoksa basketbola veda mı?

Yorumlar (0)