28.03.2018, 14:46

FUTBOL HATALAR OYUNU

Diğer ülkelerde ne sıklıkta söylenir bilemem ama bizde çok sık duyulan bir söylemdir bu. Bilhassa kaybedilen maç sonrası teknik adamlar için mükemmelbir kılıf ve sorumluluktan kaçış için de ideal bir mazerettir.

En son deplasmanda 2-1 kazandığımız Karagümrük maçına bakalım mesela.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki ikinci yarıda sahasındaki 5 maçta 4 galibiyet almış olan bu takımdan şans ile kopartılan 3 puanın değeri büyüktür.

Maç öncesi sosyal medyada yaptığım paylaşımda gol için Mahir ve Ferhat isimlerini vermiştim. Nedeni ise çok basit… Zira sahaya sürülen kadroda kaleyi düşünen oyuncular sadece ikisi; diğerlerinin de pozisyona girdiği oluyor ama son vuruş becerisi gerektiren anlarda başarılı olamıyorlar.

Gol için düşündüğüm isimlerde yanılmadım. Uzun aradan sonra deplasmanda bu maçı Mahir’in iki golü ile kazandık, hücuma katıldığı bir pozisyonda da Ferhat’ın çatala giden şutu gerekli sertlikte olmayınca kaleci uzanarak iyi çıkardı.

**

Şimdi gelelim hatalar oyunu futbolun hatalı gollerine…

Oyunun hemen başında her iki stoperin birbirinden uzak olduğu hücuma hazırlık anında göbekteki oyuncuya havadan pas verildi o da topu kafa ile kalecisine göndermek için vurduğu andaiki elini kafasına götürüp “eyvah” söylemi için gerekli pozu alıverdi; çünkü o top Mahir’e verilebilecek en iyi al da at pasıydı.

Maç golle başladığımız bu pozisyonda “stoper ve ön libero katkılıçifte hata”.

Ceza sahası çizgisinin biraz önünden bize göre sol, onlara göre hafif sağ çaprazdan Karagümrük’ün kazandığı serbest vuruşta kesilen yumuşak topa Burak hamle yapmakta ağır kalınca dokunamıyor, seken topta da Cenk rakibi iyi takip etmeyince

golü yiyoruz. Görüntülere göre golde “iki stoperden peş peşe hata”.

Yalnız bu golde bir de teknik durum var; Karagümrük stoperlerinin ikisi de uzun boylu.

Duran toplarda hücuma katıldıkları zaman onların paylaşımları nasıl yapıldı? Yediğimiz golde planlanan paylaşıma uyuldu mu?

Genellikle santraforlar da uzun olduğundan stoperin birini o alır ama bizim öyle şansımız yok. Mahir’in o boyla onlara karşı koyma ihtimali çok zayıf.

Basketbolda oldukça sık görülen ve kullanılan “eşleşme sorunu”.

Mahir’in şık bir vuruşla attığı galibiyet golümüze bakalım…

Kornerde rakipten dönen top Serdar’a, onun pası Cem’e geliyor o da Burak’ın olduğu tarafa kesiyor. Burak’ı kontrole gelen Karagümrük santraforu rastgele bir vuruşla topu uzaklaştıramıyor sadece havalandırıyor; inişe geçen topa kafa ile hamle yapması gereken iki uzun stoper seyrediyor kısa Mahir’in şık vuruşu da gol oluyor.Rakip oyuncu kafasını uzatsa Mahir’in vuruş için kalkan ayağı faul olur.

Bu golde de topa ters vuran santrafor ve yükselen topun inişini hiç hamle yapmadan seyreden “iki stoperden hata”.

Karagümrük golden sonra bizi sahamızdan çıkarmadı. Direkten dönen pozisyonlara da bakarsak savunmamızın göbeği hiç güven vermiyor; stoperlerin birbirleri ile olan uyumsuzlukları büyük sorun.

Özetle… Maçta organize atak ve hazırlanmış pozisyonlu gol yok hepsi hatalar sonucu. Yani… Futbol hatalar oyunudur sözünü tasdikleyen üç imza.

Ligin 28. haftası oynandı, kalan maç sayısı sadece altı. Daha önce de yazdığım gibi şampiyonluk kovalayan 5 takımın birbirinden farkı yok, gününde ve şanslı olan maçı kazanır. Bugsaş sıralamada etkisi olabilecek bir takım.

Yalnız önemli bir hatırlatma yapayım. İkinci yarının en başarılı takımı bu haftaki rakibimiz Konya Anadolu Selçukspor… Atiker Konyaspor’un pilot takımı.

11 maçta 7 galibiyet 3 beraberlik 1mağlubiyetleri var ve 24 puan topladılar.

Yorumlar (0)