banner212

banner211

18.12.2017, 23:11

BİR ÇEYREK YETTİ 79 – 57

 Tahincioğlu basketbol süper liginin kendine has çok özel stiliyle oynayan Gaziantep Basketbol takımını rahat geçtik! İstatistiklerinde ikilik ve üçlük şut sayıları birbirine çok yakın olan bu takım bize karşı da 31 ikilik ve 28 üçlük şut atarak bu geleneğini bozmadı! Basketbolda yeni bir trend yakalayan takım oyuncularına ve teknik ekibine özel prim yanında plaket bile verilebilir!

Büyükşehir Basketbol takımının bu maçta 41 ikilik ve 15 üçlük şutu ile kıyaslarsanız sanırım olayı çok daha rahat görebilirsiniz.

Gaziantep’te sadece guardları 10 no.lu S.Lyons 16 sayı 5 asistle ayakta kalırken diğerleri koç Markoviç’i delirtecek derecede bireysel ve kafalarına göre oynadılar. Aralarındaki diyalog da ilerleyen günler için düşündürücü.

Biz ise istekli, agresif, hızlı ve her iki yönüyle de iyi başladık oyuna. Tamam, Gaziantep’te bir şey yok ama yaptığımız yıldırıcı savunmayla, hücumda hem içerden dışarı, hem dışarıdan içeri yönlendirilen pasları sayıya çevirerek noktaladığımız yüksek motivasyonlu oyunla hangi takım olsa hırpalardık. Gaziantep kroki duruma düşmüş boksör görüntüsünde ne olduğunu anlamadan oyunun hemen başında daha 2. dakika bittiğinde takım faul hakkını doldurdu. Bu arada savunmada boyalıyı karartınca 4 blok yiyen ve 0/7 ikilik isabeti ile oynayan Gaziantep’in direnci çabuk kırıldı ve daha ilk çeyrek sonunda ümidini kaybedip teslim oldu.

Dışarıda hareketli oyunla boş atıcıyı bulup can yakarken, penetre pas, penetre stop şut, çembere inen dalışlar gibi basketbol adına her şeyi yaptık. Bu varyasyonlar dört beş paslaşması ile kazanılan sayılarla da süslenince ortaya seyri keyif veren bir oyun çıktı.

Fall ile Boothe ikilisinin olduğu dakikalarda tepede biraz gez sonra da alçak posta yolla, o bire bir oynasın; çembere giderse gitsin gidemezse boşalanı paslasın o da işi bitirsin senaryosunu rakibin fizik güçsüzlüğünü ve eşleşme avantajını kullanarak oldukça sık sahneledik ve başarılı olduk.

Sezon başından beri Fall’u yanlış oynatıyoruz, bu adam takımın asist kralı bile olur diye defalarca yazdım. Tepede potadan uzak alanda oynatılmaktan vaz geçilip Boothe ile ikili alçak oynatılınca ne olduğunu biraz geç de olsa çok net olarak gördük.

Jankovic ile Ersin ikilisini de daha çabuk ayaklı oldukları için yüksekte perde ve devrilmelerde kullanan Selçuk Ernak günün doğrularını yapan adam oldu.

En büyük eksiğimiz top eline yapışmayan ve doğru tercihlerle oyunu yönlendiren, hem oynayan hem de oynatan bir play maker oyuncumuzun olmaması. Pas sayımızın da çok düşük olması diğer bir yanlışımız. Mesela Gaziantep karşısında sete set oyunlarda rakip sahaya geçtiğimizde tam “25” hücumda sadece “1” pas; “21” hücumda da “2” pas yaptıktan sonra çembere yönelmişiz.

Bana göre ilk çeyrekte biten oyunda (27-14)(19-13)(17-13)(16-17) çeyrek skorları.

Maçı da 22 sayılık fark ile 79 - 57 kazandık.

24/41 ikilik, 5/15 üçlük, 16/25 serbest atış, 38 Ribaunt, 15 Asist, 8 Top kaybımız var.

İşte bu klasik istatistiklerin içinden bu maçta bizim için bir rekor çıktı!

“Sekiz” “8” sezonun en düşük top kaybı; bu pek kolay bir iş değil, elinize ayağınıza sağlık. Haydi, biraz daha havaya girelim o zaman…

Mesela Fenerbahçe Doğuş’un da bu sezonki en düşük top kaybı “8”.

Yorumlar (0)