01.11.2013, 10:33

ÇİFT KALE ÜZERİNE!

Sakaryaspor’un Atatürk Stadı’ndaki Ünyespor maçının taktik provasını ben de izledim. Ortaya 8-1’lik bir skor çıktı ama tabii ki aldanmayacağız.

Sakaryaspor Teknik Direktörü Erol Kolcu, çift kaleyi dün protokol tribününde, başkan Aydın ve bazı yöneticilerle birlikte izledi. Yani uyarımı dikkate alıp gereğini yapmış sağ olsun.

İlk yarıyı tribünden izleyip, devre arasında sahaya inerek 2.yarıya yaptığı değişiklikler sonucunda, maçın 1-0’dan 8-1’e gelmesine katkı sağladı ki bu tamamen Kolcu’ya aitti. Yani düne göre doğru hamle ve müdahaleler yaptı Kolcu. Zaten istediğimde buydu. Ama düne göre, dünkü kadrolara göre. Çünkü dünkü çift kalede Ünyespor yoktu.

 

HAMLE HAMLEDİR

İlk yarıya kalede Hüseyin, sağ bekte Hakkı, sol bekte Ayhan, stoperde Burak ve Cihan, orta sahanın ortasında Çağrı ve Hakan Çalışkan, sağında Berat Ali, solunda Yılmaz, tek santraforda Hacı Ömer ve onun arkasında Alaattin Hamza’yı oynatan Kolcu; 2.yarıya Hakkı’nın yerine Özgür’ü sağ beke, A.Hamza ve Hakan Çalışkan’ı ön liberoya çekip, Hacı Ömer’in yerine A.Kadir’i santraforda, Çağrı’nın yerine Erdican’ı forvet arkasında, Canberk’i de Yılmaz’ın yerine sol açıkta oynatınca hem 7 gol daha attı, hem de futbol ve kalite arttı.

Ama hücum yönünde.

Öte yandan defansif yönümüz zayıfladı.

Çünkü bir hücuma çıkıldı mı, B.Ali, A.Kadir, Canberk, Erdican kalıyordu ileride. Geldiler mi de yorulmuş ve bitkin olup, ikili mücadeleleri hep kaybediyorlardı. Bu da orta sahamızın oyundan düşüp rakibin eline geçmesini sağlatıyordu ki işte bunu da unutmamak gerek.

 

ÖZGÜR GERÇEK YERİNİ BULDU

Özgür bundan sonra ki tüm maçlarda sağ bekte oynamalı.

Bu sayede hem Berat Ali-Özgür ikilisi sağ tarafımızda daha verimli oynamaya başladı, hem de  Özgür gerek ileri çıkışlarıyla ve gerekse defansif kademelere girmesiyle, tıpkı Fenerbahçeli Gökhan Gönül havası yarattı.

Cuk diye oturdu ki bu değişiklik, kutluyorum Erol hocayı.

Tabii bir de Hakkı’nın sağ bekte yetersiz olduğunu unutmayalım. Bence Hakkı oynatılacaksa bu takımda, ön liberoda falan oynatılmalıdır. Belki Hakan Çalışkan ve Alaattin Hamza ikilisine çok iyi bir alternatif olabilir. Yeter ki yılmasın, çok çalışsın.

Tek santrafor Abdülkadir ile sağ açık Berat Ali de şuan ki şartlarda yerini buldu. Hani diyorum, B.Ali’yi A.Kadir’in arkasına koyup da orta sahanın sağında başka bir isim mi bulsak? Doğan Seçkin oynasaydı, bu olabilirdi ama cezalı.

Tek şüphem, hem Erdican’ın hem de Canberk’in ikisinin birden oynatılması ki bu gençler hem yaşça ufak, hem de fizik güçleri ve kondüsyonları o yükü kaldırmaya yetmez.

Evet ikisi de iyiydi dün ama nerede?

Kendi aramızda sıradan bir takıma karşı yapılan bir çift kalede.

Ünyespor kesinlikle böyle oynamaz.

Üstelik maç Ünye sahasında. Ezilirler onlar, yapamazlar.

Bu yüzden şahsi fikrim, Canberk ve Erdican’ın iç saha maçlarında daha verimli olacağı; Ünyespor maçında yine yedek soyunması ve onların yerine de ön liberoda Hakan Çalışkan ve Hakkı’yı koyup, orta sahanın sağında Berat Ali’yi, solunda Ahmet’i, tek santraforda A.Kadir’i ve A.Kadir’in arkasında da A.Hamza’yı oynatmak daha akıllıca olur. Ya da Hakan ile A.Hamza çift ön libero, santraforda A.Kadir ve onun arkasında da Hacı Ömer veya Ahmet’i.  Yani 4-2-3-1 veya forvet arkasız 4-5-1…

Ne kadar yetersiz gözükürse gözüksün, hamle hamledir, kadro da kadro. Önemli olan o taşları iyi oturtmaktır.

İnşallah Ünyespor maçında da bu taşlar cuk diye oturur ve bu deplasmandan da, yenemesek bile yenilmeden döneriz.

 

 

Yorumlar (0)