13.03.2013, 16:42

Çoşkun Bilir'e Açık Davet

Aslında sen ve senin gibi bir çok şeyi bilmeyen o kadar çok kişi var ki?

Misal mi? Giden futbolcular ve transferin açılmaması ki küllen yalan bu. Haince bir iftira.

Amaç başka!

Şöyle özetleyeyim. Salih ve Berat, daha geçen sene Ocak ayında anlaşma yaptı. Hatta birilerine kalsa Ocak transferinde gidecekti ama Sakaryaspor düşmeme mücadelesi verdiği için transferi sezon sonuna kaldı. Lig bitti onlar da gitti. Sözleşmesi biten kaleci Cüneyt, “Abi Sakaryspor için  ayaklarım geri geri gidiyor. Mümkün değil dönmem, oynamam” dediği gibi menajeri de verilen yıllık 100 bin TL’lik parayı beğenmeyip sırf fiyat arttırmak ve daha fazla kazanması adına, “Cüneyt’e 200-250 bin veren var. Siz bu parayı verin kalsın” dedi.  Tıpkı Görkem’in babasının dediği gibi? Kim verdi o parayı onlara? Kaç paraya nerede oynuyorlar şimdi? Alıyorlar mı peki o parayı? Kaç para alacakları var? Huzurlular mı? Sakarya’daki gibi destek veren, kötü olduklarında arkalarında duran, sahip çıkan kimse var mı?

Muhammer de kalacaktı ama o da menajerinin kurbanı oldu ve Karşıyaka’ya gitti. Şimdi Sakaryasporlularıın can düşmanı sayılacak şekilde görülen Körfezspor’da ve ilk 11’de oynuyor ve Sakaryaspor gibi ligde kalma mücadelesi veriyor!

Hiç unutmam, o dönemde Olgunlar Turnuvası vardı. Muharrem ile orada görüşmüştük, ertesi gün sözleşme yenileyecekti. Hatta tüm yerel basın imza atmak için ertesi gün kulüp binasına gitmiştik. Tam 2 saat bekledik imza atılmadı. Sonra da devreye Muharrem’in menajeri olan Salih bey girdi. Sürekli fiyat arttırdı. Olacak iş olmadı ve o iş de kapandı. Ama sağ olsun giderayak alacağını bağışladı Mami.

Şaban ve Görkem ise, son 3 senede 1 kuruş para almadıkları için 1 yıl öncesinden yemin ve küfürler ederek “Gerekirse bedava oynar veya futbolu bırakırım, bu takımda yine oynamam” dedi ve gitti ki Yaşlıca onlarca kez görüşmek istemesine rağmen her ikisi de konuşmaya bile gelmedi. Tıpkı Cüneyt gibi. İlkay için de babası ile görüşüldü. Babası hem bir önceki dönemden alacağı olan paranın tamamını istedi hem de yeni sezon için Bank Asya 1.Lig’de yapılan sözleşmenin parasını. Oldu canım. Sen takımı küme düşür, oynama, takımı ligde bırakacak ve bıraktıracak golleri atma attırma, sonra da şampiyon olmuş ya da o ligde kalmış gibi eski ligin parasını iste. Senin ne ayrıcalığın var da hangi yüzle para istiyorsun? Bi de  olmayan parayı sana kim ve nasıl versin ki? Üstelik hiçbir futbolcuya geçmişe dönük tek kuruş verilmemişken. Bugün nerde onlar? En iyisi Salih ki aslanlar gibi oynuyor maşallah. Aferin ona, tebrik ediyorum. Berat Adana Dermirspor’da, Şaban ise Samsınspor’da. Yani PTT 1.Ligdeler. Görkem’e ne oldu? Madem o kadar kalitelerdi gitselerdi ya Süper Lige, 1.Lige. Alsalardı da 400 bin TL’ler yada 250 bin TL’ler. Ya da alabiliyorlar mı parasını?

 

TRANSFERİ AÇACAK PARA HİÇ OLMADI

 

Herkes anlatıyor da masal anlatıyor ya da küllen yalan konuşuyor. Gerçek üç aşağı beş yukarı bu. Böyle biline…

Ama hepsinin haklı olduğu bir taraf vardı, paralarının, alın terinin ödenmemesi.

Bunu da Yaşlıca yapmadı ki? Neden gidip ondan öncekilere sormuyorsunuz?

Buna rağmen ne yaptı Yaşlıca? Kendi dönemindeki paraları günü gününe ve kuruşu kuruşuna ödedi. Hatta FB, GS, TS ve BJK’da bile görülmemiş bir şekilde, 3-4 maçta bir maç başlarını ve primlerini ödeyerek. Ayrıca personelin ve alacaklı teknik heyet ile antrenörlerin geçmişe dönük paralarını da ödedi. Sakaryaspor tarihinde kim yaptı bu şekilde? Ama futbolcular ne yaptı? Takımı lig sonuncusu ve bugün de küme düşürüyor.  Hadi bugün para alamıyorlar da oynamıyorlar, para alırken bu takıma ne verdiler. Yine sonuncu değil miydik? Oynasalardı o dönemlerde de, başarılı olup hem Yaşlıca’nın, hem de kentin güvenini, inancını kazanıp destek görseydi. Transfer açılsaydı ve transfer yapılıp bugünlere gelmeseydik.

Neymiş para var mış da transfer açılamamış mış! Bu da yalan. Berat için Beşiktaş 4 eşit taksitte senet verdi.  Tıpkı Kayserispor’un Salih için verdiği para gibi. Yani  her iki futbolcu için toplam 900 bin TL değil 200 bin TL gibi bir para geçti o dönemde peşin olarak. Bu parayla mı transferi açacaksın? İddia ve yayın gelirleri de Maliye-SSK ve eski futbolcu-teknik heyet alacakları yüzünden federasyon tarafından kesiliyor. Sonrasında ise yöneticiler “Başkanım bundan sonra senin önünde arkanda, sağında soluna her türlü yanındayız. Sen emret yeter ki” demelerine rağmen bırakıp gitti Yaşlıca’yı. Kaldı ki Yaşlıca’yı beğenmeyenler ve şimdi iftira atanlar o dönem neden başkan ve yönetici olmadı. Baksalar ya kendi dönemlerine? Neler yapıp yapmadıklarına(!)

Maalesef kişisel ihtiraslar, küçük kavgalar menfaatler, intikamlar, hırslar, çekememezlikler,  iftiralar ve kıskançlıklar Sakaryaspor’un üstüne çıktı. Sakaryasporu da bu bitirdi. Bu gün de aynısı oluyor. Anlayacağınız Vedat Yaşlıca daha yolun başına satıldı!

Eğer söz verenler sözlerini tutsaydı bugünler yaşanmazdı, o transfer de açılmış ve Sakaryaspor da şu ligde kalmıştı.

Yaşlıca tek başına para vere vere tükendi. Baktı şehir de sahip çıkmıyor. Daha fazla batmadan bırakıp gitti ki kim olsa giderdi. Bu nedenle Yaşlıca’ya iftira ve saygısızlık değil, teşekkür edilmeli ve saygı duyulmalı.

En azından sarhoş denmemeli ki doğruların konuşulması adına, Coşkun Bilir, Vedat Yaşlıca ve Oktay Sarı’yı yüzleşmek için bu Salı akşamı kanal 54 TV’ye davet ediyorum. Gelsinler hep birlikte, medeni ölçülerde tartışalım. Kim haklı kim haksız görelim. Haklı haksızdan özür diler ve doğrular su yüzüne çıkmış olur.

 

Yorumlar (0)