14.09.2022, 10:19

DOĞRU ÇIKTI ORTAYA?


5 maç…
3 galibiyet 2 mağlubiyet…
7 gol atıp 4 gol yenmiş…
9 puanla da ilk 5 hafta sonunda lig beşinciliği…
Tüm takımı kutluyorum ama yetmez asıl önemlisi bundan sonrası! Neden mi? Çünkü ligde zorlu maçlar bu haftadan itibaren başlayacak ve ligde ki sırlama da her hafta değişecek. Öyle ya, özellikle şuan ilk 10 sırada bulunan takımların çoğu son transferleriyle gücüne güç kattı.  Tüm takımlar yavaş yavaş oturmaya başladı. Hem takım oyununu hem de bireysel yeteneklerini tek tek ortaya koyuyor. 
Sakaryaspor’da da durum aynı? Ancak küçük bir farkla!
Haftalardır  “Sakaryaspor 4-1-4-1 oynamamalı çünkü ilk 5 haftada orta sahada ısrarla oynatılan oyuncular yüzünden bu sitemi başaramıyor. Ya o oyuncular değişecek ye de sistem” demiştim, bir kez daha haklı çıktım. Çünkü İlker hoca nihayet inadını kırdı ve DEDİĞİME geldi? Hatta başkan Cumhur Genç ve yönetimi de?  Ne miydi o? Hemen söyleyeyim, “Serkan, Oğuz ve Hakan, Burak ve Ozan beşlisinden oluşan bu 4-1-4-1 sistemindeki 1’li ön libero ve 4’lü orta saha ile bu takım gitmez, ya sistemi değiştireceksiniz ya oyuncuları” demiştim. Sonrasında “Hurşit’ten de İsmail’den de sol bek olmaz bu takıma bir sol bek lazım” iddiasında bulunmuştum. Bana o zaman tepki koyanlar transferin son gününe kadar 1 değil 2 sol bek aldı ama Hüsamettin de Berkay da hazır olmadıkları için henüz ilk 11 formasını kapamadılar. Onlar hazır oluncaya kadarda Hurşit ve İsmail ikilisiyle orayı idare edeceğiz! Ayrıca Miloseviç ve Kravets gibi hücuma dönük 2 önemli orta saha oyuncusu alındı. Bunlardan Miloseviç (hani son maçta 2.yarı başında 22 numara sonradan oyuna giren sarı saçlı olanı) 10 numara pozisyonunda oynarken, maçın 87.dakaksında oyuna giren 11 numaralı Ktavets de tipik bir santrfor gibi gözükse de sol veya sağ kanat ile 10 numara pozisyonlarında da oynayabiliyor. Bir de futbolunu beğendiğim ve transferin son gününde Manisa FK’dan takıma kattığımız Yasin Pehlivan gibi çok önemli bir ön liberomuz daha oldu ki çok da iyi oldu. 
FUTBUL AKIL OYUNUDUR AKIL!
Sakaryaspor, bana göre bu ligde küme düşecek 4 takımın başında gelen Denizlisporu, 2.yarıdaki değişikliklerle kazanmıştır ve 1-0 geriden gelip 2-1 maçı kazanarak çok büyük bit iş başarmıştır. 
İyi de her şey bitti mi? Bence hayır ben yine bildiğim doğruları tazamya devam edeceğim SKOR YAZARI değil de objektif SPOR YAZARI olarak...
Serkan’lı orta sahadan vazgeçen İlker Püren ne kadar haklı olduğumu bu maç bir kez daha anladı. Maçın 2.yarısında da DOĞRU HAMLELERLE Hakan ve Nalepa’yı oyunda tutup Serkan prensini ve sağ bek Oğuz’u çıkartıp yerlerine de Ozan ve Miloseviç’i aldı. Sol açık oynayan Hurşit’i sol beke çekerken onun yerine de Miloseviç’i koydu. Sol bek oynayan İsmail’i de sağ beke çekti. Herkes gördü ki takım biraz canlandı. Bu maçta dökülen Woolery’nin yerine de Bırak Süleyman’ı alırken, hücum gücümüz de arttı. Kimilerine göre 4-3-3, kimilerine göre 4-2-3-1 oynadık ama bana göre yine 4-1-4-1 den vazgeçmedik. Çünkü 5’li orta sahada Nalepa tek ön libero, onun sağında Hakan, solunda da Miloseviç yer aldı.sağ açıkta Ozan sol açıktada Burak oynadı ilerleyen zamanlarda ki buda doğruydu. 
Hani ben Bolu’daki hazırlık maçlarından beri hep  “ya bu ilk 11 ile 4-1-4-1 oynamayacaksın ya da bu 4-1-4-1’e göre oyuncularla çıkacaksın.” Demiştim ya hep, İlker hoca da bunu yapıp ne kadar haklı olduğumu ispatladı sağ olsun. Daha ne olsun, takım top oynamaya başladı ki asıl yapılması gereken konu oyunumuzu Kabongo’ya göre kurmak ama Kravets ve Miloseviç de ona tam destek verecek. Zaten bu takıma sol bek Hüsamettin, ön libero Yasin de bir dönsün de Sakaryasporum göze hoş gelen daha güzel futbol da oynayacak, ligde de DEVRE ARASINA kadar ilk 7 sırasında yer alacaktır. Ama onlar da inşallah hem mental, hem de fizik, güç ve kondüsyon olarak tam hazır dönerler.
DEFANSA REVİZYON ŞART!
Sakaryaspor tam 5 hafta sonra doğuyu buldu. Berbat bir golden sonra 1-0 geriye düştüğü maçtan 2.yarıdaki bu değişikliklerle maçı kazandı. Ancak defansımız ve özellikle stoperlerimizi de unutmuş değilim. Yahu transfer yasağı olan ve sahaya ahı gitmiş vahı kalmış ve bana göre de transferi açamazlara kesin KÜME DÜŞECEK olan Denizlispor’a, hem de KİME ATAYIM diye topa gelişigüzel vuran Ömer Şişmanoğlu’nun o topu bizim yarı alanına havadan gidecek ve Donkor POZİSYON HATASI yapıp, koordinasyonunu da tam ayarlayamayınca arkadan gelen Mayi havaya sıçrayıp o topu ondan kapacak ve o da o şekilde bize gol atacak öyle mi? Sağ bek Oğuz da bu hatalı golün parçası ha? Kaldı ki bu tüm hatalar ilk değil, her geçen hafta iyice artmaya başladı. Sakaryaspor geçiş futbolunu daha süratli, daha kontrollü yapmalı ama bu geçiş de tek taraflı olmaz. Rakip de oynuyor aynı şekilde. Gittin mi arkana bakacaksın ve arkan da bu kadar berbat olmayacak. Bence takıma ROTASYON zamanı gelmiştir. Çağlayan’ın stopere, İsmail’in sağ beke, Nalepa, Yasin, Hakan, Miloseviç ve Kravets’in de orta sahada oynama zamanı gelmiştir. Yoksa bu hafta Samsunspor bizi kevgire çevirir.
Bu arada, benim için tek bir doğru vardır, o da Sakaryasporum ve Sakaryasporumun başarısıdır. Yani en kötü ihtimalle ilk 7 sırada yer alması. Hiç kimse ama hiç kimse bu armadan da, bu formadan da büyük değildir. Hiç kimsenin de özel bir ayrıcalığı yoktur, olamaz, olmamalı. Çalışan ve oymayıp da bu formamızın hakkını veren kazanır, torpille veya gizli ittifaklarla iş yapanlar değil. Uyarıyorum, takıma karışmayın, kafanıza göre takım kurdurtmayın(!)

Yorumlar (0)