17.11.2015, 13:41

EĞİTİM ŞART, FİFALAR GELİYOR.!

 Eğitimcilerden oluşan il hakem kurulu, başarının anahtarını çalışmaktan geçtiğini gelir gelmez hakemlerine gösterdi. İl ve aday hakemler yazılı kural bilgisi, İngilizce ve koşu testlerinden geçtiler. Her zaman sadece sezon sonu yapılan bu sınavları il hakem kurulu sezon içinde sık sık tekrarlayacağını açıkladı. Bu sınavlar sayesinde hakemler fiziksel olarak hazır olacak, kural bilgilerini hafızalarında güncel tutabilecek ve sezon sonları yapılan terfilerde herkes kendi kaderini belirlemiş olacak gibi gözüküyor. 

Geçen hafta Sapanca Gençlikspor – Karapürçekspor maçında ilk süper amatör lig maçı olan Hasan Şatır’ı izledim. Bol bol notlar aldım ama hiç birini buradan paylaşmayacağım. Geliştirmesi gereken önemli noktalar var bunun için de il hakem kuruluna sesleniyorum hakemlerin mentöl sistemine ihtiyacı var. Aaaa..! mentöl mü yazmışım çok özür dilerim mentöl ile  mentörü karıştıracak değilim ya, dilim sürçtü. Hakemler yıllarca kendilerini bireysel geliştirmeye çalıştı. Çok maç izleyin denildi evet izlenildi ama yanlarında bu işi doğru bilenler olmayınca hakemin yaptığı yanlış bile doğruymuş gibi öğrenildi. Yıllarca MHK’nın ulusal ve uluslararası eğitimlerine katılan üst klasman temsilcilerimizi 1 kere bile eğitimlere, kritiklere davet etmeyip bilgilerini hakemlere aktarması istenmezken ( istemek için düşünmek gerekir ), güncel bilgileri hakemlerle buluşturmak için ay sonu eğitiminin beklenildiği günlerin geride kaldığını görüyorum. Hakemlerin bu fırsatı iyi değerlendirmelerini tavsiye ederim.

Hacımercanspor – Tüvasaş Demirspor u-19 müsabakasında izlediğim Uğur Muslu sahaya yansıttığı mükemmel fizik görüntüsü, olağan üstü sprintleri, doğru yer alması ile beni oldukça şaşırttı. Yardımcı hakemlikte başarılı maçları sonrası düdük çalma şansını bence çok iyi kullandı. Muslu doğru bilgileri hakem hocalarından aldığı takdirde Sakarya’nın kaliteli düdükleri arasına gireceği inancındayım.

Furkan Şen geçtiğimiz dönemde iyi maçlar aldı. Futbolcu olan Furkan’ın son adam takibinde bir zafiyet gördüm. Aynı hizada olmadığı için birkaç ofsayt hatası yaptı. Furkan’dan çok daha iyi bir performans beklerken gördüklerimden sonra hayal kırıklığına uğradım. Hele ki daha yolun başında olan aday hakemlerin sahada duruşlarında yansıttığı, benim bu maçta ne işim var, bitse de gitsek görüntüsünü hiç yakıştıramadım.

Emre Can Demirbaş’ın fizik görüntüsü ve koşu stili hoş olmasa da ofsayt tespitleri, bekle gör uygulamaları ve bayrak kullanımları gayet iyiydi. Antrenmanlarda koşu stilini ve kilo problemi üzerine çalışırsa bu maçta izlediğim kadar iyi bir yardımcı hakem olacağı kanısı bende oluştu.

Akçay spor -  Aşağı kirazca spor arasında oynanan 1.amatör küme maçında Bahadır İleri – Berkay Akın ve Sinem Çetin’i izledim. Maçın hakemi Bahadır İleri’yi ilk defa düdük çalarken izlerken zamanında bana yardımcı çıktığı maçlar gözlerim önüne geldi. Yardımcı hakemlikteki başarısıyla benden her zaman tam puanı almıştır. Hakemlik profili üzerine iyi oturmuş. Sahada duruşu, beden dili uygulamaları gayet yerinde. Hakemliğin alfabesini iyi çözmüş. Nerde duracağını, nereye koşacağını iyi öğrenmiş. Disiplin uygulamalarını tam yerinde ve zamanında uyguladı. Kendine ve yardımcı hakemine itiraz etmeye gelen futbolcuları etkili düdük tonlarını kullanarak uyarması aklımda kalan güzel örneklerdendi. Genel anlamda 12. Kural tespitleri doğruydu. Ofsayt bayraklarını zamanında görebiliyor. Sahaya yansıttığı pozitif ışık, düdük hakemliğinde Bahadır İleri isminin gelecek yıllarda daha önemli müsabakalara yazılacağı izlenimini bana verdi.  Bahadır kardeşimizin olumlu yanları çoktu fakat geliştirmesi gereken noktaları da vardı. Hakemliğe olan sevgisi yönetim tarzına olumlu yansımış olsa da verilen bir karar sonrası hiçbir futbolcuya veya futbolculara dakikalarca pozisyon açıklaması yapmaya gerek yok. Tansiyonu yükselmiş, sinirli ve gol yemiş bir takım futbolcuları sen ne dersen de anlamaz, dinlemez çünkü onlar seni duymaz kendi doğrularını hakeme yansıtmaya çalışırlar. Boyu uzun olan bir hakemin barajı küçük adımlarla açması izleyenler tarafından pek hoş gözükmüyor. Bacaklarının zayıflığı ve güçsüzlüğü yan yan ve geri geri koşmalarda inanılmaz kötü gözüküyor. Kendini mutlaka izlemen gerekir.  Maç boyunca topu sağına almayı kendine alıştırmış birinin topla oyuncu arasında kaldığı pozisyonlarda sırtını topa ve oyunculara dönmesi, pozisyonu görememesi anlamına gelir. Bu tür pozisyonlarda yan yan ve geri koşularla pozisyonu takip etmelisin. Bir hakem topa asla arkasını dönmez.  Koşu stilini acilen tekrar gözden geçirmelisin ki, fiziğinin ihtişamını gözler önüne serebilesin.  Kart gösterme prosedürünü acilen tekrar hatırlanmalı, oyuncunun yüzüne kartla koşmamalı, kartı da oyuncunun gözlerinin ya da ağzının içine sokmamanı tavsiye edebilirim. Saha dışı saygılı davranışları olan bir hakemi izlediğim maçta, hakemliğe olan sevgisi beden dilini kullanarak oyunculara kullandığı sempatik tavırlar bende Sakarya hakemliği için yeni bir cevherin ortaya çıkacağı hissi uyandırdı.

Aday hakemlerden olan Berkay’ın fiziği mükemmel. Bayrak kullanımı zayıf olsa da kaldırdığı ofsayt kararları doğru ama devam ettirdiği 1 ofsayt pozisyonundan emin olamadım.  Kıdemli yardımcı hakemin arkasında yedek kulübesi bulunuyor. Antrenör, oyuncu ve yöneticilerin telkinleri hakemlerin hata yapma olasılığını arttırmaktadır. Ofsayt olan pozisyonda el 2 defa bayrak çekmeye niyetlendi ama beyin izin vermedi pozisyon devam etti. Oyuncu değişikliklerinde oyuncu sahaya gireceği alanda hazır bulunmadan hakeme bayrak kaldırarak değişiklik işareti vermesi bana göre önemli bir hataydı. Çünkü mükemmellik ayrıntılarda gizlidir. Aday hakemler ne kadar çok maça çıkmış olsalar da eksik yanları çok. Hakem abileri, gözlemci hocaları bu eksikleri söylediklerinde doğruyu öğrenip eksikliklerini kapatacaklardır.

Sinem Çetin’i izlerken Sibel KOLÇAK, Saime AKAR, Semra BULUT ve Aslı Köse Güllüdere’yi aradım onda. Kadın hakemlerin Sakarya’da yönettikleri maçlarda bazı erkek hakemlerden daha başarılı olduğu aklıma geldi bir anda.  Geçmişteki başarılı performanslarını devam ettiren kadın klasman hakemlerden Sibel Kolçak’ın adı bu aralar FİFA listelerinde dolaşmakta. Saime Akar 3.lig maçlarında yardımcı hakem olarak görev almakta. Semra BULUT bu sezon kadın klasman yardımcı hakemi oldu eski futbolcu olan Semra merdivenleri çabuk çıkacak inancındayım. Aslı Köse Güllüdere dediğimde ise aklıma dürüstlük abidesi eski koltuk sevdalısı geliyor. Unutmayın elmas her yerde elmastır. Marifet olan onu işleyebilmektir. Gazetelere attırdığın başlıklara inat sana cevabı verecekler yakında diyerek bugüne kadar izlediğim aday hakemlerin içlerinde en iyi bayrak kullanımını yapan Sinem Çetin’i değerlendirmeye geçiyorum. Ofsayt tespitleri genelde iyi sayılır. Akçay sporun çok itiraz ettiği ofsayt pozisyonunda %100 haklıydı. Bekle gör tekniğini iyi uyguladı. Önünde gerçekleşen faul pozisyonunda hakemi 20 m uzaktan faul çaldı. Ufak kıvılcımları zamanında süzemezsen yangına davetiye çıkartmış olursun. Yardımcı hakemin tek görevi ofsayt tespiti değildir. Futbolculuktan gelen birinin hakemine kolaylıkla faul yardımlarında bulunabileceği kanısındayım. Aniden gelişen ataklarda topla ilerleyen oyuncuların sürekli arkasında kaldığı için son çizgiye inene kadar iş işten geçmiş olabilir. Topu son çizgiye kadar takip etmeye gayret göstermeli. Topun ve oyuncuların arkasında kalmamak için etkili sprintler atabilmelisin. Antrenmanlarda buna göre çalışmalar yapman faydalı olacaktır.

Antrenörler derneği başkanı Tamer İLAÇAN'nın organize ettiği İl hakem kurulu, takım yöneticileri ve antrenörlerinin  katıldıkları toplantının ilk ayağı  Merkez takımları ile yapıldı. Daha sonra   Akyazı takımları, Karasu ve Kocaali takımları ile gerçekleştirilen toplantılar dün akşamda Sapanca takımları ile  yapılan toplantıyla devam etti.  İl hakem kurulu üyelerinin, Üst Klasman hakemleri Erkan ENGİN ve Ömer Faruk YEŞİL ile birlikte katıldığı toplantıların devamı Hendek takımları , Pamukova, Ali Fuat paşa ve Geyve takımlarıyla devam edecek. Problemlerin kapalı kapılar arkasında insanların arkasından  konuşarak değil, diyaloglarla çözüleceğine ön ayak olan Tamer hocamıza ve İl hakem kuruluna şahsım adına teşekkür ediyorum.

 İl hakem kurulu ilk aday hakemlik kursunu 26 Kasımda açıyor. Son başvuru tarihi 23 Kasım 2015. Oturduğu yerden tüm kuralları bildiğini iddia eden, hakemlerin verdiği kararları art niyetli olduğunu düşünen herkes bu kurslara katılmalı ki, o şerefli formayı giymenin o kadar kolay olmadığını görmeli. Adaleti sadece kendi takımlarının menfaati olarak görülmediğini!  kazanmak için her yolun mubah olmadığını!  hakemlerinde hata yapabilen bir insan olduğunu, sporun ayrıt edici değil, kaynaştırıcı bir unsur olduğu hatırlanmalı.

 

Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım ben.  Yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız mutlu anlarım olurdu.  Farkında mısınız bilmem. Yaşam budur zaten.  Anlar, sadece anlar. Siz de anı yaşayın, HOŞÇAKALIN’’

 

 

Yorumlar (0)