25.05.2013, 08:41

Eşsiz İnsan Hayri Kozakçıoğlu Üzdü

1983 Yılı başlarında Sakarya’ya yeni bir Vali atandı. Adının Hayri Kozakçıoğlu olduğunu öğrendiğimiz yeni Valimiz gelir gelmez Sakarya için kolları sıvadı. Genel anlamda tamamen takip edemediğimiz için neler yaptığı hakkında  tam bir yorum yapamazken konumuz spor olduğu için de neler yaptıklarını gördükçe hayranlık duymaya başladığımız mütevazi bir beyefendi ile bir arada olduğumuzu anlamakta geç kalmadık.

DEPSALMANLI AMATÖR HAMLESİ

Sakarya amatör ligleri o zamanlar mecburen Sakarya Şehir Stadından alınıp, Karaaptiler sahasında oynatılmaya başlamıştı. Bu durumdan yıllarca şikayetçi olan ilçe ve çevre köy takımları kendilerinin sürekli olarak ikinci plana itildiklerinden dolayı sıkıntı içerisinde idiler. Kozakçıoğlu o dönemin Gençlik ve Spor İl Müdürü Rahmetli Necmi Uztürk’le el ele vererek her ilçeye bir stad yaptırdı ve stad yaptırdığı ilçelerin kaymakamları ve o bölgelerin takım sorumluları ile İl Halk kütüphanesinde bir toplantı yaptı ve kaymakamlara dönerek “buralarda oynanacak maçlardan ve bir kişinin burnunun kanaması sonucunda sizleri sorumlu tutacağım “ Demişti. 1984’te açılan bu sahalarla Sakarya’da amatör futbol deplasmanlı olarak oynanmaya başladı.

SAKARYASPOR’UN UZLAŞTIRICI BÜYÜĞÜ OLMUŞTU

Sakaryaspor’un 1984 Yılı itibarıyla yönetim sıkıntıları başlamıştı. O Dönemin Anap’lı Adapazarı Belediye Başkanı Erkal Etçioğlu ile Sakaryaspor Kulüp Başkanı Tuncer Tepe arasında soğuk rüzgarlar esmeye başladı. Bu küskünlük bir yıl kadar sürecekti. Ama Sakarya Valisi Kozakçıoğlu Tepe ile Etçioğlu’nu makamında bir raya getirerek barıştırma olgunluğunu gösterdi.

ŞAMPİYONLUĞUMUZU ONDAN DUYDUK

1986-1987 Sezonunda o zamanki 2. Türkiye Liginde oynayan Sakaryaspor’da Kulüp Başkanı Erkal Etçioğlu takımın şampiyon olması için ne gerekiyorsa yapmaya çalıştı. Ama çekiştiğimiz rakip çok çetin ve Anap’lı Mehmet Keçeciler’in takımıydı. İki takımda puan puana geldikleri son karşılaşmalarda Sakaryaspor’a sadece galibiyet, Konyaspor’a ise 7 Farklı galibiyet gerekliydi. Sakaryaspor Atatürk Stadında maçı 2-0 almış Konya’dan gelecek sonucu beklemeye başladı. Atatürk Stadında dakikalar geçtikçe herkes sahada tur atmak için sabırsızlanmaya başladı. O dönemin Sakarya Valisi Nurettin Turan protokol tribününde sıkıntılı vaziyette beklerken kendisine Olağan üstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun adını verdim. Sayın Valim de önünde bulunan telefonla Kozakçıoğlu’nu aradı ve aldığı cevap “ hayırlı olsun “ cevabıydı. Kozakçıoğlu o gün tüm haberleşmenin ve elektrik kablolarının kesildiği Konya Atatürk Stadında görevli güvenlik güçlerini arayarak sonucu aldı ve hemen bize dönerek hayırlı haberi vermişti. Daha birçok hizmetiyle “ Vali dediğin böyle olur “ imajını bizlere veren Rahmetli Kozakçıoğlu’nu bizlerle geçirdiği bazı birlikteliklerin mutluluğu ile ama kaybettiğimiz değerli bir insan’ın üzüntüsü içerisinde anmaya çalıştık. Allah Rahmet Eylesin büyük Vali !

Yorumlar (0)