14.08.2013, 10:53

İşte öyle bir şey…

Adapazarının ana caddelerinin kesme taştan olduğunu eskiler çok iyi bilir. İlk evimiz  Salko Camiinin karşısındaki Başlar Mahallesinin hemen başındaydı. Adapazarı aşkı 1972 yılında ve 21 Haziran İlkokulu’nun sokağında başladı. Yaz akşamlarında hemen hemen her akşam üzerimize  temiz  elbiselerimizi giyip bulvara çıkardık. Muharrem Ekmek frınının önünden ve tek katlı evlerin önünden ilerleyerek Yenicami’deki şimdi taksi durağı olan yerdeki Fayton durağına ulaştığımızda içimiz sevinç kaplardı. Heyecanlanırdık.

///

Çark Caddesi pek moda değildi o zamanlar. Bulvar vardı, uzun çarşı vardı. Uzun uzun voltalar atılırdı. Ve her seferinde de büyüklerimiz selamlaşırdı bıkmadan. Selamlar göz ucuyla değil de yürek içiyle verilirdi. O zamanlar Mahalle arkadaşlığı çok önemliydi. Daha doğrusu arkadaşlık önemliydi. Sakaryaspor minik takımda oynarken küçük bir lokal vardı. Yıldırımspor’un ilk yeri miydi tam hatırlamıyorum. Ekrem Hoca nezaretinde doluşup, burunsuz Feka marka minibüse binip Erenler -Tabakhane sahasında Et Balık sahasına idmana giderdik. Boyası çıkmış ve sadece derisi kalmış topların kokusu bile hala burnumda.

///

Kaleci Can, Abdulkadir  Dinç, Erol Şenkardeş, Kıvırcık Mustafa, Armağan, Erol,  Bülent,  İsmail,  Osman ve Erol hatırladığım ilk isimler. Asıl oynamak isteğim yer santrafordu benim ama Erol ve Armağan vardı canavar gibi o mevkide. Ekrem hoca “ Gel seni sağ bek yapalım” dedi. Tamam dedim ama hiç istememiştim.” Defans adamı hızlı olur ulan haminnem gibi oynamaz “derdi Ekrem hoca eğilip yüzüme bakarak. Bir gün idmanda Erol Şenkardeş’in kolu kırılmıştı, Ekrem hoca bakamamıştı  çocuğun koluna, çökmüştü olduğu yere,  o zaman dedim ki kendi kendime olay büyük  koskoca Ekrem Hoca bile nasıl çöktü diye.

///

İdmanda öğrendiklerimizi Fatma  Hanımı ilkokulunun  ve 21 Haziran ilkokulun sahasında uygulardık.  Aynı takımda olmak isterdik Kadir Dinç’le ama Sakaryaspor’un minik takımında oynuyoruz diye ikimizi aynı takımda oynatmak istemezdi diğer çocuklar. Unutulmaz maçlar oynardık. Büyük keyifler alırdık. Maç sonlarında çeşmenin başında kana kana su içerken birbirimizi baştan aşağıya sırılsıklam su içinde bırakmak en büyük zevkimizdi. Sonra evde bir araba sopa. Musluğun ucuna yapılan küçük bir el darbesi herkesi ıslatmaya yeterde artardı bile. Aziziye Karakolu’nun oralarda faytonların geçmesini bekleyip, hele arkasında birileri olursa tadından yenmezdi.Arkaya kamçı sesleriyle faytonun arkasına takılmış çocukları az mı kamçılatmıştık. Ve bizde az kamçı yemedik hani. İğne gibi batardı, yanardı kolumuz sırtımız.Muhteşemdi Adapazarı o yıllardı. Ya da biz muhteşemdik.

///

Tadına doyum olmayan oyunlarımız hiç kendiliğinden bitmezdi. Akşam karanlığına kadar süren oyunlarımızın göz gözü görmez  bir havaya büründüğünü fark etmezdik bile. Ancak acımasız  bir elin kulağımıza yaptıştığını  ve kulağımızın şöyle burgulu bir şekilde şiddetle kıvrıldığını hissettikten sonra anlardık ki akşam olmuş. Kulağımızın koparcasına çekilmesiyle ayaklarımızın yarısı yere değerken yarısının da boşta sallanması yine geç kalmamızın cezasıydı..

///

Şeker Mahallesine bakan tribününün oyuk taşlarına basarak çok tırmandık Sakarya Atatürk  Stadının  tribünlerine. Çok bedava maç izledik. Sakaryaspor’u izlemek için o zamanki cüssemizle bir anlamda dağcılık bile yaptık. Aramızda 16 - 17 yaşlarında çocuklar vardı. Bizden büyüklerdi ve yol gösterirlerdi.Baykul’un  inanılmaz röveşatalarına şahit olmak, o tırmanışa değerdi. O beton gibi sahada Boyacı  Dursun’un deparlarını seyretmek, Şeref’i, Yetiş’i İhsan’ı, Arap Sadun’u ve Süleyman’ı seyretmek ve adeta futbol resitali sunan bu özel adamları izlemek ne kadar güzeldi.

///

Geçtiğimiz bayram Rüstemler Tesislerindeydim. Başkan ve Yönetim Kurulun  futbolcularla yapacağı bayramlaşma törenini takip ettim. Çimlere bakarken eski bayramlar bayram sevinçleri geçti gözümün önünden. Çoçukken ne kadar da mutluyduk değil mi her bayram. İçim bir tuhaf olmuştu. Başkan Selahattin Aydın ve Yönetim Kurulu futbolcuları bekliyordu. Baktım şöyle bir Sakaryaspor futbol takımına, hemen hemen hepsi Sakaryaspor’u izlemek için duvara tırmandığımız  yaştaki çocuklar kadardı.Ya da bize yol gösterenler kadar, yani işte öyle bir şey.

 

 

Yorumlar (0)