04.12.2022, 11:45

MİLATTAN ÖNCE MİLATTAN SONRA!

TFF 1.Futbol  Ligi 16.haftasında ligdeki en yakın rakiplerimizin başında gelen Erzurum FK’yı 2-0 yenen Sakaryasporlu futbolcuları ve teknik heyeti ayrı ayrı kutluyorum. 
22 puanla 10.sıraya atan Sakaryasporun bu maçını ben Milattan Önce ve Milattan Sonra olarak ikiye böldüm ki bu milat Kabango Kasongo’nun oyuna girmeden önceki Sakaryaspor ile oyuna girdikten sonraki bölümdür. Resmen bir kez daha can verdi Sakaryaspora can. Gol sayısını da 10’a çıkardı, gol krallığında da 1.sıraya yükseltti ki onu 2 kez  kutluyorum. Allah nazardan saklasın, bir daha sakatlık yaşatmasın.
Diyeceksiniz ki şimdi BU ADAM YEDEK Mİ KALIR? Hayır işte öyle değil gerçek? 1 aydır sakatlığı nedeniyle takımından uzak kalmıştı. Ehil ellerde tedavisi yapıldığı için beklenenden daha kısa sürede takımına geri döndü. Sakaryaspor teknik direkförü Serkan Özbalta da onu çok doğru bir şekilde oyuna 2.yarı aldı.
İzlemeyenler için söylüyorum? Oyuna 2.yarı başında Kravetsin yerine giren Burak Süleyman o kadar güzel bir korner kullandı ki kale alanı içine, 60.dakikada Emirhan’ın yerine oyuna giren Kabango Kasongo da adeta AL DA AT dercesine gelen bu kornere, kale alanı ön bölgesinde o kadar mükemmel bir kafa vurdu ki Ronaldo halt yemiş. Evet evet aynen öyle. Resmen havada asılı kaldı Kasongo! Ne kafa vuruşuydu be öyle. 

TEŞEKKÜRLER CİHAN
Dile kolay, ilk yarısı defalarca gol pozisyonu verdiğimiz ve resmen en az 2-0 yenik duruma düşüp de adeta o soğuk ve yağışlı havada o statta donup kalacağımız o maçı 74’te gelen o gol ile geri çevirdik. Ardından yine Burak Süleyman çıktı sahneye ve ceza alanı içinde, sol çaprazdan vurduğu golle maçın 2-0 galip gelmemizi sağladı. 1 gol1Asisit, daha ne yapacaktı ki Süleyman? Şu gamsızlığını ve top ayağına geline oynamayı bıraksa, kesinlikle Sakaryaspora şampiyonluğa taşır ve taşıtır. İnşallah görürüz o Burak’ı Sakaryasporda?
Bu arada, 2.yarıya çıkarken takıma bambaşka bir hava veren hocamız Serkan Özbalta’yı da  kutluyorum. Üstelik çıkarttığı ilk 11 ile ilk yarıda oynattığı yanlış sistem ve taktiğe rağmen? Sahi o neydi ya öyle? Resmen rezalet bir futbol vardı Sakaryasporda. Yahu kaleci Cihan’dan başka tüm takım nasıl bu kadar rezil bir futbol oynar, hiç koşmaz, mücadele etmez? Takım halinde kötüydük takım. Özellikle de kaptan Ümit. Ne işi var ya onun santrforda? Ona ne? Baksın kendi işine? Yahu adamlar üçe beş, dörde iki yakaladı be bizi ceza alanımız civarında, atsalar onları nasıl çıkaracaktık sonra? 11 kişi kalmazdık be sahada sen ne anlatıyorsun?
Ama şunu da söyleyeyim, aynı Ümit, gerçek yeri olan stopere geldiğinde ve istediğinde nasıl mükemmel olabileceğini de gösterdi maçın 2.yarısında.  
Sadece Ümit değil tabii ki ilk yarı berbat olan? Hani nerde orta saha oyuncuları? Peki ya kanatlar ve santrfor? Ne  4-1-4-1’i, ne 4-2-3-1’i, ne 4-5-1’i? Resmen Kaleci Cihan vardı sahadaki ona da borçluyuz yani bu galibiyeti. Aferin Cihan, kutlarım seni de. 

4 OYUNCUYLA MAÇI ALDIK
Ama 2.yarı bunun tam tersiydi. Özellikle de Burak ve Kasongo oyuna girdikten sonra. . 
Futbolun daha fazla teknik ve taktiğine girmeyeceğim. Yok öyle “maç takım halinde kazanılır ya da takım halinde kaybedilir” veya “Bireysel hatalardan dolayı yenildik” yalanları da Yenilmeyeceksin kardeşim takım olarak, yapmayacaksın o bireysel hataları? Sizin işiniz bu, hiçbir bahaneye sığınmayın. 
Tamam, kabul; ilk yarıda da saha kenarında her tarafını yırtan bir Serkan hoca vardı ama yetmez. Çıkmayacaksın o ilk 11 ile, oynatmayacaksın o şekilde. En azından ne işi var Kravets’in bu takımda? Evet kazanmaya çalışıyorsun ama öte yandan da onu oynatıp da oynaması gerekenleri oynatmayarak daha büyük hata yapıyorsun Serkan hoca. Vaz geç bu sevdadan. Bana ne ya Ukrayna’daki karısından ya da ailesinden? Neymiş efendim kafası halen ülkesindeymiş falan filan. Hatta Kravets’in bu takıma hiçbir katkısı olmayacağını düşünerek kesin ilişiğini gönderin gitsin. Ne yani, diğer futbolcuların sorunları yok mu? Gidip sorsanız Kravets’den daha büyük sorunları olan da vardır ama hiç biri onun gibi yapmıyor. 
Diğer oyunculara gelince?
2.yarıdaki futbola göre, sağ bek İsmail’den 2.yarı oyuna giren Burak Süleyman ve Kabongo’ya kadar herkes iyiydi. Bunun sonucunda da tek kale maç yaptık ve hakkımız olan 3 puanı alıp iç saha galibiyetimizi 6’ya çıkartıp iddiamızı sürdürdük. En azından rahat bir nefes aldık.
Kısacası Erzurumspor maçını, 2.yarıdaki oyun ve  Cihan, Roshi, Burak ve Kabango’nun muhteşem oyunuyla aldık. 
Unutmayın, TFF 1.Ligde ilk 2 sıra direkt olarak Süper Lige çıkarken, 2,3,4,5,6, ve 7.sıradaki takımlar Play Off oynayacak. Son 4 sıradaki takımlar ise düşecek. Bilmem mesaj alındı mı acaba???

Yorumlar (0)