01.03.2014, 08:27

Neydim ne olacağım diye düşünün çocuklar

 Sakaryaspor’un Çıksalınspor maçı öncesi idmanlarını izliyorum da, bir türlü anlayamıyorum olup bitenleri.

Kardeşim siz değil misiniz mevcut başkan ve İcra Kuruluna bırakmayın diyen…

Siz değil misiniz, zor günleri hep birlikte atlatalım talebinde bulunan…

Bu takımı ligde bırakacağız sözünü veren…

Size bir şey diyeyim mi?

Bu seneye kadar yapılanlar, bu takımı düşürenler unutulur ama bu takımı BAL Ligi’ne düşürenler asla unutulmazlar. Bunu asla beyninizden çıkarmayın ki bunun bedeli de çok ama çok ağır olur.

Onun için bırakın naz yapmayı, aklınız sıra bir tavır içine girmeyi de asli işinizi yapın asli. Giydiğiniz o tertemiz formanın namusunu ve şerefini kurtarın.

Neydi Perşembe günkü haliniz öyle.

Kale arkasından çalışmanızı izledim. Yahu biriniz de bir tane olumlu bir iş yapmaz mı?

Hangisini sayayım ki size yapmamanız gerekenleri.

 

İŞİNİZ GOL ATMAK ATTIRMAK,

YEMEK VEYA YEDİRMEK DEĞİL

 

Mesela Bünyamin. Ceza alanı içinde, havadan gelen topu kafayla kaleciye doğru veya bizim ceza yayımıza doğru vurmak nerden çıktı? Rakibe gol pası mı veriyorsun? Atsana topu kafanın üstünle kornere veya taça doğru. Peki sen ne oynuyorsun Bünyamin? Forvet veya orta saha. Hani gol atmak veya attırmak düşüncesi? Kaç asist yaptın, kaç pas verdin, rakip kaleye kaç şut çektin?

Peki sen Berat Ali. Sen yaptın?  Sağ bek misin sen sağ açık mı? Sana bile kale arkasından seslenerek durman gereken yeri ve yapacağını söyledim. Ne oldu sonunda. Dediğimi yaptın ve golünü attın. Onun için rakip kalecinin veya defansının hata yapacağını düşünerek ceza alanı içinde kovala topu, kokla golü. Yani bir Tanju Çolak ol. Gücünü de kaybetme (!)

Abdülkadir’e gelince.

Yok işte tekniğin. Çalışsana Rüstemler tesislerindeki kale arkasında özel olarak da geliştirsene kendini. Topa doğru ayağın içiyle, üstüyle vurmayı öğren. Çünkü sana atılan her top sanki duvardan geliyormuş gibi geri geliyor. Değerlendir kardeşim şu Allah vergisi boyunu posunu. Hayır yani yaşın kaç başın kaç.

Peki ya Hacı Ömer’e ne demeli?

Santrafor oynuyorsun, 15 dakika sonra dilin çıkıyor. Sol açığa koyuyorlar. Topu sağ ayağına alıp orta yapacağın veya rakip ceza alanında gol pozisyonu alıncaya kadar, rakip futbolcu topu alıyor. Tam da sol tarafımızdan tren gibi gelerek kalemizde golü atıyor. Ama teknik heyette de suç var. Bu kadar ısrarlı olmayacaklar. Ya Hacı Ömer’i santrafor oynatın, gerekirse çift santrafor, ya da hiç oynatmayın, yedekte tutun. Ama şu bir gerçek ki Hacı’nın göbek ve yağ yapan, poposunu büyüten, güçsüz bırakan hamur işinden, tuz, un ve şekerden kısacası 3 beyazdan mutlak surette kaçınması lazım.

Şöyle bir düşün bakalım Hacı? U16 Milli takımından buralara neden geldin diye?

Bana göre bugüne kadar böylesine kötü olmasının ana nedeni, altyapı takımlarında oynarken,  onlara yeterince eğitim vermeyen, topa vurmayı, kademe ve pozisyon almayı öğretmeyen, neyi ne zaman, nerede ve nasıl, kimle yapacağını anlatmayan, yetiştirmeyen BAZI altyapı antrenörleridir. Bu saatten sonra ise yapılacak bir şey yoktur. Sadece ve sadece futbolcular kendilerini geliştirmek için kendi kendilerine veya grup olarak özel çalışacaklardır. Özellikle de televizyonda oynanan maçları seyretmeyecekler, bu saydıklarımın nasıl yapıldığını görecekler ve kendilerine ders alacaklar.

 

İLK 10 DAKİKALARA DİKKAT!

 

Lütfen ama lütfen her iki yarının başına çok çok dikkat edin. Çünkü Çıksalınspor, başlama vuruşuyla birlikte pres yapıyor ve rakibi boğarak ilk dakikalarda golleri atıp işi bitiriyor. Bir de son 10 dakikayı.

Onun için çok dikkatli olun ki burada Murat Özkan hocaya büyük iş düşüyor. Tedbirini buna göre alıp ona göre de sahaya takım çıkarmalı. İlla bu maça kadar oynayanlar bu maçta da oynayacaklar diye bir şey söz konusu olmamalı. Yenemezsek bile yenilmememiz lazım. Çünkü ilk maçı kazandık. Bir beraberlik bizi ikili maç üstünlüğünü ele geçirtiyor. Yani ucuz kahramanlığa gerek yok.

Siz en iyisi mi, Bırakın ne idim ne oldum demeyi de, ne olacağınızı düşünün. Bir hiç mi olmak istersiniz yoksa bir kahraman mı? Kahraman olmak için işte yol ve çözüm. Hiç olmak için ise hiçbir şey söylememe gerek yok.

Bu arada eminim hiçbiriniz bu takımı küme düşürten futbolcu da olmak istemezsiniz değil mi? Hele hele piyasanızı tamamen bitirmek.

Bunu da aklınızdan çıkarmayın ve kendinizi ona göre hazırlayın.

Kısacası beyinlerinizi, ruhlarınızı, özel hayatlarınızı değiştirin diyorum…

Allah bol bol futbol ve hakem şansı versin, bol şans ve hayırlı yolculuk…

Yorumlar (0)