banner212

banner211

15.08.2022, 19:24

Püren'in İkramı

11 yıl sonra sen ne güzel 1.Lige çıkmışsın, verdiği o gazla devam etsene? Ligin ilk maçında taraftarını mutlu etsene? Göztepe’ye burada 1-0 yenilmesene? O nasıl bir futbol, o nasıl bir ilk 11 ve o nasıl bir oyuncu değişikliğidir ya öyle?
Çok değil Bolu’daki hazırlık maçlarından sonra sürekli olarak bu takıma 1 tane 3 numara, 1 tane 6 numara, 1 tane 8, 1 tane 9 ve 1 tane de 10 numara lazım diye? Çünkü orta saha ve forvetimiz etkisizdi. Sözde bunu da yaptık ama hani nerde onlar? En çok da SOL BEK şart,  “Hurşit’ten sol bek olmaz, yazık oluyor ona da takıma da” demiştim. Nasıl olsun ki? Bana OYNAR diyenlere Göztepe maçında yediğimiz tek gol onlara KAPAK olsun(!) 
Ben bunu söylerken onlar gibi ezbere konuşmuyor yalakalık da yapmıyordum. Çünkü adam 32 yaşında ve oynadığımız lig ne ona göre bir lig ne de onu tamamlayacak bir futbolcu kadromuz var. Gördünüz değil mi yediğimiz golü? Hurşit, hesapta yılların verdiği alışkanlıkla sol bekten ileri çıkıp orta yaparak pozisyon yarattıracaktı ya hani, kaptırdığı o top gol oldu. İyi de hani nerde sol açık Burak Süleyman ve orta saha oyuncularımız Hakan, Oğuz ve Serkan? Neden kademesine girmediler? Kenneth Obinna Mamah, sol bek tarafımızdan jet gibi geldi attı golünü. Başka da pozisyonları yok ha? Kaldı ki bu golde Burak Süleyman’ın vurdum duymaz bir şekilde Hurşit’in alanını kapatmamasını ve Mamah’ı takip etmeyip eli belinde sol açıkta beklemesini de görmedim sanmasın ha? Hayır yana sanki onun takımla takımın da onunla bir sıkıntısı varmış gibi geldi bana. İstenmiyor sanırım! Oğuz Kocabal, Serkan ve Hakan’ı da yenen bu kadar ucuz golden dolayı esefle kınıyorum. Kısacası onlar bize 3 gol atmadı resmen 1 pozisyon buldular bu şekilde ve onlar da bu golü atmadı biz attırdık bu şekilde!
4-1-4-1 OLMAZ OLMAMALI?
Bir kere sahaya çıkan ilk 11 yanlıştı. Oturmuş bir takım da yoktu ortada! Tam tersi son derece uyumsuz TAKIM OYUNUNDAN ÇOK UZAK bir takım seyrettik ki yediğimiz gol de 90 dakika boyunca oynadığımız futbol da bunun bir kanıtıdır. Yani Sakaryaspor teknik direktörü İlker Püren’in son derece yanlış ve inatçı bir şekilde 4-1-4-1 oynatmasıdır. Çünkü bunu oynatacak kalitede futbolcu kadromuz yok. En azından bu maçta çıkardığı kadro bunu yapamadı. Şuan takımda yer alan futbolcuların hiçbiri oynadıkları takımlarda 4-1-4-1 oynamadığı gibi hiçbiri de aynı takımda beraber oynamamış ki nasıl işlesin o orta beşli?  
İlker Püren Sakaryaspor gibi bir takımda teknik direktörlük yapmamış ki buşekilde bir yenilginin ne olduğunu ve nelere mal olacağını bilsin? Öyle ya çalıştırdığı takımlar hep vasat altı takımlardı. Sakaryasporun yanında onların ismi bile zikredilemez. 
Hayır yani sanki biz Galatasaray’ız ya da Fenerbahçe’yiz de, elimizde o kalitede futbolcular var da bunu yapmaya çalışıyor ısrarla. FB ve GS’nin durumu da ortada yani.  
Bu takımda yapılacak tek şey var. Derhal ama derhal 4-1-4-1’den vazgeçip en azından 4-2-3-1 oynamak. En azından Göztepe maçındaki ilk 11 ile sahaya çıkmamak.
Gerekirse 5-4-1 oyna, ya da 4-5-1 veya 3-5-2 ama şu 4-1-4-1’i oynama oynatma. 
Bilmiyoruz işte takım olarak bunu oynamayı. Bunu başaracak kadromuz da yoktu k,Göztepe maçında. 
Bir kere bu sistemle oynadığında senin defansın orta saha yakınına kadar gelecek ve rakip forvete yapışıp adam adama oynayacak ve de özellikle saçma sapan bir şekilde alan savunması yapmayacak. Öyle ya çimi tutsan ne olur boş alanda, gol mu atacak? Gol mü yedirmeyecek? Rakibi tut ki gol atmasın sen de bu kadar ucuz gol yeme hatta her ne olursa olsun ne yap et golü hiç yeme…
Sonrasında orta sahamız, santrafor Kabongo ile birlikte 3.bölgede baskı yapıp rakibin oyun kurmasına izin vermeyecek, oynatmayacak? Boğacağız onları şok presle boğacağız da nerde bunu yapacak ve yaptıracak? Bunu yapmak yerine kendi ceza alanı önünde bir dörtlü, hemen onların önünde oynaması geren ama HİÇ olmayan bir Oğuz ve aynı şekilde SIFIR bir Hakan, Serkan ve Burak, bir de hangi yüzle ve hakla bu takıma GOLCÜ diye alınan ama resmen GAZLANAN bir Kabongo olursa, en azından bu maçta çıkan ilk 11’den ve oyundan hiç kimse bir şey beklemesin. Çünkü Sakaryasporun orta sahası yok. Takım resmen 3+0 OYNUYOR, yani sadece sağbek Oğuz, stoper Donkor ve azıcık da Ümit var, gerisi yok! Bir maçta 11’e karşı sadece 3 oyuncu ile hadi olsun 5 oyuncuyla oynayıp hiç orta sahasız oynarsan nasıl alabilirsin ki o maçı? Böyle yeniliriz işte!
YANLIŞ KADRO YANLIŞ FUTBOL   
Orta saha içinde sözüm ona Nalepa ve Emirhan alındı da neden ilk 11 de oynatılmadı. Bana  sakın HAZIR DEĞİL denmesin ben de O ZAMAN NEDEN ALDINIZ derim
Hatta daha da ileri gideyim. Alın size 4-2-3-1’e GÖRE ilk 11: 
Kalede Furkan, sağ bekte Oğuz, stoperde Çağlayan ve Donkor; sol bekte İsmail veya Berat; orta saha ikilisinde Nalepa ve Hakan, sağ açıkta Woolary, sol açıkta Kanianga ki bu maç tam onluktu. Santrforda da Kravets gelinceye kadar Kabongo ki böyle bir adamın bu takımda ne işi var? Ne golcüsü be? Takımımızı resmen 1 kişi eksik oynatıyor. Ve 10 numara pozisyonunda da Emirhan… 
İlker hoca HERŞEYİ (!) göze alarak yine de 4-1-4-1 oynatacaksa orta saha 5’lisini de Hakan, Nalepa, Emirhan, Woolary ve Kanianga’dan oluştursun. Santrforda da yine Kabongo oynasın fark etmez ama en azından bu kadroyla çıkılsın.  Hatta keşke Kabongo’yu kesip onun yerine Kanianga’yı oynatsa. Çünkü Bolu’da izledim, Kabango’ya 10 basar Kanianga? Genç, süratli, rakibe basan, enerjili ve 27 yaşındaki Kabongo’dan 7 yaş küçük. Onun boşaltacağı alana da keşke Hurşit, Ozan, Burak Süleyman üçlüsünden birini koysa. 
O kadar çok alternatif var ki İlker hocanın elinde, o bunları yapmak yerine resmen bindiği dalı kesiyor halen farkında değil.  
Çünkü  takımımız kötü değil. Un var, yağ var, şeker de ama iyi bir aşçımız yok gibi geliyor bana ki İlker hocaya sın bir şans daha tanıyorum.inşallah helvasını (!) değil de güzel güzel yemeklerini yeriz hep birlikte! Belki ilk 7 sırada yer alamayız ama böyle dediğim ilk 11 ve sistemle oynatırsa, en azından küme düşmez. 
Ben Başkan Cumhur Genç ve yönetiminin, yeni transferler dahil GEREĞİNİ yapacağına kalben ve beynen inanıyorum. Sanırım takıma müdahale etmenin zamanı geldi de geçiyor bile(!)

Yorumlar (0)