22.08.2022, 19:32

Sonuçlar aldatmasın...

SONUÇ ALDATMASIN?

Hayatım boyunca SKOR YAZARI olmadım bundan sonra da olmayacağım. Kimse ama kimse, 2-0 yendiğimiz Altınordu maçı için düzeldiğimizi ve çok iyi futbol oynadığımızı söylemesin. Çünkü Altınordu bizden kötü takımdı ve biz akıllı oynayıp, ÖNCE SKOR futbol mantığı ile oynayarak buna da ulaştık.
Nasıl iyi diyebilirim ki? Bir kere durdur Ahmet İlhan’ı, o Altınordu’dan en az 1 puan cepte olur. İkincisi de hakikaten kötü takım ki bu kadro eğer takviye yapmaz ise bu sene canını kurtaramaz gibi geldi bana.. 
Sakaryaspor’umuza gelince?
Yazılarımı okuyanlar çok iyi bilir, HURŞİT BU TAKIMDA SOL BEK OYNAYAMAZ, OYNATILMAMALI demiştim. Gerekçe olarak da onun yaşı ve oynadığımız ligin 2.Lig olmayıp fizik gücünün sol açıktaki gibi yetmeyeceğiydi. İkinci nedenim ise, Hurşit gibi golcü bir açık oyuncusunu defansa çekerek onun golcülüğünü de ortadan kaldırmamız ki çok maçta hem goller attı hem de attırdı. Neden mi? Çünkü Göztepe maçında o Hurşit sol açık oynadı da ondan ve bana göre sol beke nazaran çok daha iyiydi. Yeri bek değil açık Hurşit’in, şimdi inandınız mı? Neymiş efendim Hurşit sol bek de oynamışmış, oynarmış. Aldınız mı ağzınızın payını?
OYNANMASI GEREKTİĞİ GİBİ OYNADIK!
2 kontra atak golü ile 3 puan aldık. Kaçırdık mı evet kaçırdık ama bu bizim başarımızdan çok rakibin bizden daha kötü olmasındandı. Ha Göztepe maçında yediğimiz gol ha bizim Altınordu’ya attığımız goller. Hepsi aynı. Açıkçası bana göre 2 maç da beraberlik maçıydı. Göztepe 1 geldi pir geldi. Biz de 2 gittik ama bu kez kaçırmayıp 2-0 kazandık.
Göztepe maçına oranla topun arkasında kaldık. Oyunu kendi yarı alanımızda kabul ettik. Kontra ataklarla gol aramayı planlamıştık ve bunu da başardık. Ama derseniz ki futbol var mıydı? Hayır. Siz istediğiniz kadar bana Serkan, Hakan, Oğuz Kocabal orta sahasıyla maç kazandırın ben bildiğimden şaşmayacağım. 
Yahu Sakaryasporun ısrarla oynadığı ve çok yakında paylayacağı 4-1-4-1 sistemine göre bir futbolcu kadromuz yok elimizde ne 4-1-4-1’i? Kale ve defans dörtlümüzü bıraktım bir kenara ki sol bek sorununu Hüsamettin’in takıma dönmesiyle biteceğine inanıyorum. Onun için mesele sol bek değil dörtlü orta sahamızdır. Ön liberomuz Oğuz çok çok iyi niyetli, gücü nispetinde de başarılı olmaya çalışıyor ama bu sistemde orta sahamızı tek başına sırtlayamıyor. Nalepa da oynasa aynı, Serkan oynasa da? Ya da Hakan veya Emirhan hiç fark etmez. Oyuncudan çok sistem tutmuyor sitem. Çünkü bu sisteme göre her bölgende bunu yapabilecek oyuncuların yok. Söyler misiniz bana, Oğuz, Serkan ve Hakan ne zaman rakip defansın arasına veya arkasına toplar atacak da bizi bol bol gol pozisyonlarına sokacak?

HER ŞEY ORTA 5’LİYE BAĞLI?
Bir kere şu bir gerçek ki, defans dörtlümüz kendi ceza alanımızın hemen önünde değil orta saha çizgisine yakın yerde olmalı. Ön liberomuz Oğuz da tam orta saha çizgisi içinde olmalı. Geri kalan dörtlü ve Kabongo ise, rakip yarı alanda rakibe sürekli pres yapmalı. Onların oyunu kurmasını engellemeli. Top daha çok bizde kalmalı, yani oyunun üstünlüğü bizde olmalı. Rakip değil biz belirlemeliyiz o oyunun kaderini. Rakip de golü ancak ve ancak, serbest vuruş, korner, taç ve penaltı gibi ölü pozisyonlardan medet ummalı ki bunda bile alan savunması değil adam adama oynamalıyız. Hiç dikkat ettiniz mi oyuncularımızın tamamı çimleri tutuyor rakibi değil!
İlla ki Serkan, Oğuz ve Hakan ilk 11’de mi oynayacak, o zaman da 4-2-3-1’e göre oynatsın.
Umudum o dur ki, Hüsamettin sol beke, Emirhan ve Nalepa orta sahaya, Kravets de hücum gücümüze çok şey katacak ama inşallah onlar hazır ve hazır girerler oynarlar da beni mahcup etmezler. Tabii bir de 4-1-4-1 oynamamak veya bu 4-1-4-1’göre doğru bir ilk 11 ile çıkıp başarıyla oynamak şartıyla…
Bir takım ya oyuncuya göre bir sistemle oynar ya da o sisteme göre kaliteli oyuncular alınır. Bizde bu yok ki? 4-1-4-1 oynamaya devam ettik mi bu takım değil ilk 7, 8 ile 19.sıra arasında oynar ama DÜŞMEZ. Kim mi düşer? Şuan ki kadro ve teknik heyetlere göre, Altınordu, Altay, Denizli, Malatya, Erzurum, Manisa, Adana ve Bolu takımlarından üçü. İlk 2 sıra Samsun, Bandırma ve Eyüpspor arasında geçer. İlk 7 için de  Göztepe, Rizespor, Gençlerbirliği, Bodrum, Pendik ve biz oynarız. Yazın bu yazımı bir kenara, lig sonunda hesaplaşırız?

Yorumlar (0)