banner212

banner211

01.04.2013, 15:21

Sakarya Amatör Futbolu Çamura Saplanmış

Sakarya Amatör futbol son birkaç yılın en kötü dönemlerini geçiyor. Ne başarı var ne amatör spor ruhuna uygun ilerleme.


Balık Baştan kokar misali Bölgesel Amatör Lig takımlarımızın durumu içler acısı. Adapazarıspor üç sezondur servet harcıyor ama elde var sıfır. As Akyazıspor iki sezondur har vurup harman savuruyor. Ne yapmak istediği belli değil. Kocaalispor ise daha ilk senesinde kendi iç sorunları ile boğuşmaktan lige vakit ayıramadı tabiri caiz ise paraşütsüz lige veda etti.


Bölgesel Amatör Ligdeki takımlarımız paraları savurup başarıya hasret kalsınlar alt tarafta da durumlar pek parlak değil. Süper Amatör Ligde grup maçları tamamlandı. Play-Off öncesinde Sapanca Gençlikspor-Karasuspor karşılaşmasında yaşanan insanlık dışı olaylardan başka grup maçlarından akılda kalan saman altı işler oldu.


Play-Off mücadelesi son haftalara kalmadan şekillenirken ligde fırtına gibi esen bazı takımların play-off biletini kaptıktan sonra 4-5 hafta üst üste mağlubiyetler alması adeta mide bulandırdı.


Birinci Amatör spor ruhundan çok uzakta


Birinci Amatör Kümede haftalar öncesinden geliyorum diyen olaylar dün patlak verdi. Çok uzak değil sadece birkaç hafta önce 1.Amatör Grubunun zirvesini ilgilendiren Kazimiyespor-Taşburunspor mücadelesi  GÜVENLİK nedeni ile Karaman tesislerine alındı. Karşılaşma skor ve puan olarak büyük önem taşımasına rağmen olaysız tamamlandı.


Kaynarca-Kalaycı takımları arasında ligin ilk devresinden kalma bir gerginlik olmasına rağmen benzer bir önlem alınamadı. Kaynarca sahasının durumu ortada güvenlik sağlamak için ne kadar yetersiz olduğunu çıkan olaylar ve bu olayları yatıştırmakta güvenlik güçlerinin çektiği güçlükler sayesinde gördük. Başka 1.Amatör Küme maçında Hanlı Beldespor Can güvenliği olmadığı gerekçesi ile maça çıkmıyor buda içler acısı bir durum.


Bu iki örnek gösteriyor ki bazı kurallar bazı inisiyatifler adamına göre uygulanıyor demek ki. Geçen Hafta erenler stadına verilen maç programını eleştirdiğimde ASKF başkanı sayın Hüseyin Kama beni arayıp sitem etmişti. ‘’Biz nerde sıkıntı olacağını iyi biliyoruz programı ona göre yapıyoruz. Bak Erenler’de sende izledin bir sıkıntı yaşandı mı ?’’dedi. Şimdi yaşanan tüm bu olaylarda ASKF sorumlu tutmak insafsızlık olur. Ama yüksek tecrübelerine dayanarak bunu öngörmeleri gerekirdi.


Ben yazarken ben demiştim diyebilmek için yazmıyorum zaten. Fakat Kaynarca’da bir şeylerin yaşanacağı belliydi. Kazimiye örneğinde olduğu gibi başka sahaya alınması daha akıllıca olurdu.


Sakaryaspor’un içinde bulunduğu duruma rağmen Sakarya futbol şehri olarak anılıyorsa bunda amatör futbolun etkisi büyüktür. Fakat Sakarya amatör futbolu gerek sportif, gerek yönetim gerekse ahlaki olarak pek iyiye doğru gitmiyor. Umarım Şehrimiz için hayırlısı neyse o olur

Yorumlar (0)