02.03.2016, 16:20

Sakaryaspor Altyapısında bunlar hep oluyor

 Sakaryaspor alt yapısının hali günlerdir ortalıkta açıkça konuşuluyor. Üstüne üstlük bir de Sakaryaspor kulüp başkanı Selahattin Aydın’ın “ alt yapıdan oyuncu istemiyorum, veliler çocuklarını yetiştirme bedeli karşılığında istedikleri yerlere götürsünler “ açıklaması da bunun üzerine adeta tuz biber ekti ve her şey artık ulu orta açıkta konuşulmaya başlandı. Bunlar olurken olaylardan veya daha doğrusu alt yapıda yaşananlardan haberi olmayan futbolseverler de bundan böyle ne olduğunu anlamaya başlayınca ortalık toz duman oldu. Bunlar aslında ilk defa olmuyordu. Birçok olayların yaşandığı alt yapıda buna rağmen, bu olaylar hiç kimsenin umurunda olmuyorken, sporcu velileri yaşananlar nedeniyle kahrolup gidiyordu. Nitekim her şey gün yüzüne çıktıkça “ alt yapıdan kaçan kaçana “ gibi bir manzara çıktı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SONRASI NELER YAŞANDI ?

Sakaryaspor alt yapısı Sakarya büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu’nun  isteği ile Büyükşehir Belediyesi’nin himayesine alındı. Büyük umutlarla başlayan sezon hayal kırıklıkları ile devam etti. Görev başına getirilen Genel Koordinatör ve antrenörler ayrı telden çalmaya, kendi egolarını tatmin etmeye ve alt yapıdan yetişen gerçek sporcuları dışlayıp ithal futbolculara yer vermeye başladılar. Haksızlıklar diz boyu ve bununla birlikte hatalar da arttıkça artmaya başladı. Şöyle bir geriye dönelim de hafızalarımızı bir tazeleyelim. Bakalım tarih tarih bilmediğiniz neler olmuş.

30.12.2012 Kasımpaşa-Sakaryaspor U-18 karşılaşmasında Sakaryaspor deplasmanda 5-0 Yeniliyor. Sakaryaspor’da cezalı kaleci Ahmet Çekiç ikinci yarıda oyuna alınıyor. Tff Bilgisayarlarının gözünden kaçmıyor. İkaz ettiğimiz Teknik Sorumlu Osman Kılıç  “ nasılsa 5 Tane yedik kimse anlamaz “ derken savunma isteniyor ve bu hareketinden dolayı kaleci Ahmet’e 3 Maç, Osman Kılıç’a da 20 Gün hak mahrumiyeti cezası geliyor.

26 NİSAN 2013 İstanbul’da Dereağzı Tesislerinde Fenerbahçe-Sakaryaspor A-2 Karşılaşması oynanıyor. Şampiyonluğa oynayan Fenerbahçe’yi sakaryaspor kendi evinde 2-0 Mağlup ediyor. Ama unuttukları bir şey oluyor ve 4 sarı kart cezası bulunan Yiğit Uğur’u oynatıyorlar. Bu sonuçla Karşıyaka şampiyon olacakken, yine bilgisayarlardan Sakaryaspor’un cezalı oyuncu oynattığı ortaya çıkıyor ve 3-0 Hükmen mağlup oluyor. Sonunda da Yiğit Uğur 4 ve onu sahaya süren teknik Sorumlu İsmail Öz de 4 maç ceza alıyor. Tabi ki bu sonuçla Fenerbahçe istediğini elde ediyor Karşıyaka ise üzülüyor. Bu olay Sakarya’da fazla bir ses getirmiyor. Çünkü kimse alt yapı ile ilgilenmiyor ya. Sonuçta olayın faili bulunuyor ve cezalı halde oynatılan Yiğit Uğur, diğer arkadaşları ile birlikte uyduruk bir şekilde kurulan Sakaryaspor Amatör takımına gönderiliyor.

24 NİSAN 2013 Sakaryaspor U-19 Takımı Antalya’da oynanacak finallere gidecek. Takım belirlenirken enteresan bir şey oluyor ve aslında gitmesi gereken kişiler yerine daha önce takımdan gönderilen ve 19.03.2013 Tarihinde vizesi biten Erdem Aşan her ne hikmetse alelacele lisansı vize ettirilerek kadroya ilave ediliyor ve Antalya’da maçlara çıkartılıyor.

8 NİSAN 2013 Yer Bursa Vakıfköy Tesisleri. Bursaspor-Sakaryaspor U-21 Maçı oynanıyor. Sakaryaspor’un 5-0 Mağlubiyeti ile biten karşılaşmanın 29 Dakikasında Sakaryaspor 1-0 Geride iken 4 Forma Numaralı Burak Bekaroğlu sarı kart görüyor. Ama listedeki numaralarda Burak 5 numara Mert İrgen de 4  Numara görünüyor. Neyse ki Teknik Sorumlu İsmail Öz ile  Genel koordinatör Tamer İlaçan olayı fark ederek hakeme gidiyorlar ve devre arasında yanlışlıktan doğan durum düzeltiliyor.

6 ŞUBAT 2016 Bursa’da oynanan Yeşil Bursa- Sakaryaspor U-15 Karşılaşmasında Sakaryaspor U-15 Takımının başarılı oyuncularından Temel çakmak maçın hakemine hakaretten kırmızı kart görüyor ve bu sporcuya 3 Resmi müsabakadan men cezası veriliyor.

11 ŞUBAT 2016 Bursa’da oynanan Bursa Nilüferspor-Sakaryaspor U-17 Karşılaşmasında Sakaryaspor 2000 Doğumlu Hakan Demircan’ı oynatıyor. Tabi her zaman olduğu gibi iş ortaya çıkıyor ve Murat Özgen’in takımından önce savunma isteniyor ve daha sonra da aynı hafta içerisinde farklı yaş kategorilerinden oyuncu oynatmaktan 3-0 Hükmen mağlup ilan ediliyor.

21 ŞUBAT 2016 Ekrem Karaberberoğlu Alt yapı tesislerinde Sakaryaspor-Çorumspor U-19 Ligi 3. Devre karşılaşması oynanıyor. Sakaryaspor sahadan 2-1 Galip ayrılıyor. Buraya kadar her şey iyi de bir kere daha yapılan bir yanlışlığı Tff tespit ediyor. Sakaryaspor’un bu karşılaşmada İsmail Kanpolat isimli oyuncuyu cezası bitmeden sahaya sürdüğünden dolayı başta Sakaryaspor, cezalı oyuncu İsmail Kanpolat ve Teknik sorumlu İsmail Öz’den savunma isteniyor ve akabinde de İsmail 2 Maç ceza alırken Teknik sorumlu İsmail Öz de 15 Günlük hak mahrumiyeti cezası ile karşı karşıya kalıyor.

 

İşte alt yapının şu andaki hal ve gidişinden bazı notlar vermeye çalıştım.Bu gidişle bunlar ne ilk ne de son olacak. Şimdi sormak istiyorum oynatılan sporcu gençlerin ne günahı vardı ? Sarı ve kırmızı kartları takip etmekten aciz misiniz ? Sakaryaspor alt yapısının şu durumundan memnun musunuz ? Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde Koordinatör ve Teknik sorumluları olmak bir ayrıcalık mı tanıyor ) Yoksa “ bu böyle iyi ya kimse kimseyi rahatsız etmesin ayıp olur mu diyorsunuz ? Konuyla biraz daha yakından ilgilendiğinizde her şeyi daha açık ve şeffaf görme şansını elde edebilirsiniz.

Yorumlar (0)