08.09.2021, 08:31

ŞEFFAFLIK VE ETİK

Sakaryaspor yeni sezona yeni umut ve hayaller ile başladı. Sezonun ilk maçı olan Bayburt müsabakasına çok değinmeyeceğim. Kazanabilirdik de, kaybedebilirdik de. Belki biraz becerikli olsak çok güzel bir başlangıç olabilirdi, inşallah sonu güzel olur.

Sakaryaspor yönetiminin 8 Eylül'den sonra saha sonuçlarına dair pek fazla hamle şansı kalmayacak. Belki son bir bomba transfer gelir bekleyip göreceğiz. Bu yüzden bu tarihten sonra idari ve kurumsal yapıya daha çok önem verilmeli.

TRANSFER YASAĞI

Sakaryaspor transfer yasağını kaldırdı. Bu herkesin malumu. Fakat bilinmeyenler var ve bunların acilen cevaplanması gerekiyor. Zira her yönetimin şeffaflık diye kongrelerde dem vurduğu şey; işinin ehli mali müşavirin hazırladığı ve kuruşu kuruşuna denkleştirilmiş mali bütçeyi paylaşmak değildir.

Yönetim, Sakaryaspor’un transfer yasağını kaldırmak için hangi alacaklılara ne kadar ödeme yapmış, hangi alacakları ötelenmiştir ? Bunun kamuoyuna açıklanması gerekiyor. Ayrıca devre arasında kulübü bekleyen muhtemel yasağın rakamları hakkında da bilgilendirme yapılmalı.

TAKIM MALİYETİ

 Şu dönemde oyuncu maliyetleri konusunda tek tek açıklama yapmak Sakaryaspor’un menfaatleri açısından doğru olmaz ama en azından oluşturulan bu yeni takımın toplam maliyeti açıklanmalı. Bu maliyettin ne kadarı ödendi ne kadarı sezon boyunca karşımıza çıkacak. (Ödendi den kastım nakit ödenen. Çek veya senet değil. Malum bu tip evrakları futbolda pek ödendi olarak değerlendirmek doğru olmuyor. Öyle ya geçen sezon yönetimin Eylül’de ödedim dediği çeklerin Nisan’da zor ödendiğine şahit olduk.)

Kulübün uzun bir aradan sonra bir kripto para firması ile yaptığı anlaşma önemli bir gelir kaynağı olarak lanse edilmişti. Bununda başka projelere olumlu örnek oluşturması için detaylarının camia ile paylaşılması gerekiyor bence.

SİZ NE KADAR ETİKSİNİZ ?

Gelelim bir başka konuya, Sakaryaspor yönetimi Türkiye Futbol Federasyonu’na bir medya kuruluşu ile canlı yayın anlaşması yaptığını bildirmiş ama maçlar canlı yayınlanmayacak mış miş. Sakaryaspor camiası ile paylaşılmayan bu gizli anlaşmadan kulüp ne kadar gelir elde etmiştir ? Kulüp gelir elde etmediyse ortada gerçekte var olmayan bir iş için bu tarz bir anlaşma yapmak ne kadar etik ve ahlakidir ? Anlaşmanın ticari muhatabı olan firma bunları düşünmek zorunda değil elbette.

Ama daha birkaç gün önce şahsi sosyal medya hesapları üzerinden peşi sıra yerel medyadan şikayet eden Sakaryaspor yönetimi, kendince medyanın etik değerlerini sorguluyordu. Şimdi ise aynı yönetim kulübün menfaati olmadığı halde bir medya kuruluşuna bazı imtiyazlar ve haklar tanıyor ve bu diğer medya kuruluşlarının mesleki haklarını gasp ediyor olmasına rağmen bunu ''aman canım ne olacak'' tarzında karşılıyor.

Başkan Cumhur Genç, geçmiş dönemlerinde Kulübün tek kuruşu karı olmadığını hatta kendi cebinden üste para verdiklerini bana beyan etmelerine rağmen zihniyet yine değişmemiş. Peki kulübün karı yoksa kimin var ? Elbette yine başkan ve yönetimin. Bu işten ticari kar elde ettiklerini falan ima dahi etmiyorum. Sadece eleştirilerden ve tenkitlerde sığınacak bir limanları olsun derdindeler.

Hadi yayını falan geçtim onlar ufak iş, buna benzer kulübün menfaati olan yada olmayan başka gizli anlaşmalarınız var mı ? Şeffafız ya…

Yorumlar (2)
Recko 3 yıl önce
Geçen yıl bütün borçlar ötelendi devre arası patlar merak etmeyin bu yönetim belediye ye ödetmediyse kendileri 2 milyon topluyamaz
recko 3 yıl önce
şeffaflıkmı nerdeeeee