20.06.2015, 17:22

Vay be..!

 Nisan ayında başlayan 2.Amatör küme müsabakalarında bazı hakem ve gözlemciler aldıkları maç sayıları ile sahaların aranan isimleri oldular. Bazı hakemler ve gözlemciler ise sürekli deplasman maçlarında görevlendirildi, merkez sahada maç yönetmeyi ve izlemeyi unuttular. Klasman kadrolarındaki hakemlerin çoğu 2. Amatör kümede görev almadı. Bazı hakemler süper amatör ligde düdük çalarken, 2. Amatör kümede bayrak sallamaya mahkum bırakıldı. Bazı hakemler tecrübelendi,  bazı hakemler hakem olamadan hakemliğe veda etti. İl hakem kurulu sitesinden aldığım verilere göre hakem ve gözlemcilerin maç sayılarını sizlere paylaşıyorum.

        17 Nisan - 9 Haziran arasında toplam 193 2.amatör küme futbol  müsabakası oynandı. Bu müsabakalarda 51 hakem düdük çaldı. 82 Hakem yardımcı hakem olarak bayrak salladı.(47 si  farklı yrd hakem) Ulusal hakemlerimizden Serkan ÖNSAL 1, Atilla KARAOĞLAN ve Burak OLCAR 3 maçta görev aldı.  Bölgesel hakemlerimizden Ahmet ÖZTÜRK 2, Gökhan KAHYACIK 9 maç da görev aldı.

   Bölgesel lige terfi edecek hakem adayları içinde HÜSEYİN KAÇAR 7 maçta LEVENT GÜMÜŞDERE ise 9 maçta hakem olarak görev aldı. İl hakemi olan Engin BIÇAK 11 maçta görev aldı.

Bölgesel lig yardımcı hakem adaylarından Semih KAHRAMAN  11, Tayfun TOPUZAYAK 8, Rahmi Utku KOCAER 8, Zeki Erdem ŞEN 5 maçta yardımcı hakem olarak  görevlendirildi. İl hakemi olan Bahadır İLERİ 12  Emre AKSOY  ve Furkan KOCAYILDIZ 11  maçta görev aldılar.

   Hakemliğe büyük umutlarla başlayan aday hakemlerden 21 aday hakem 2. amatör kümede yardımcı hakem olarak görev aldı. Toplam 95 maçta görev alan aday hakemlerden en çok görev alan Furkan ŞEN 17 maç, Emre BERBEROĞLU ve Seyfullah DOĞAN 9 maç ve Muzaffer BAY 7 maçta görev alarak dikkatleri üzerine çekti. Bu hakemlerin maç sayıları diğer aday hakemlerindekinden oldukça fazla. Yeni hakemler, sahadaki performansları için mi yoksa birilerinin tanıdığı oldukları için mi diğer hakemlerden daha fazla maç aldılar? Bu sorunun cevabını zaman gösterecek.

      2. Amatör küme futbol müsabakalarında 193 maçta  gözlemci ataması yapıldı. Bu maçlarda 26 gözlemci görev aldı. Zafer YILDIRIM 12 , Abdulkerim KOŞAR, Burhan KARPUZ ve Reşat MISIR 10 maçta görev alarak bölgesel lige terfi edecek gözlemci  adaylarından fazla maçta görev aldılar. Bölgesel lig gözlemci adayları Ahmet KAYA 7,Tekin DOĞAN 8, Ömer ARIK 9 maçta görev aldı. Ahmet KAYA klasmana terfi edecek hakem adaylarından Levent GÜMÜŞDERE, Semih KAHRAMAN ve R.Utku KOCAER'i ,Tekin DOĞAN, Tayfun TOPUZAYAK ve R.Utku KOCAER' i izledi. En çok görev alan Ömer ARIK ise hiç bir klasman adayının maçında görev almadı. İl hakem kurul üyelerinden gözlemci atama sorumlusu 15 maç kendine yazarak gözlemciler arasında şampiyonluğunu ilan etti.                                 

Mevlüt BERBEROĞLU, klasman aday hakemlerden Hüseyin KAÇAR, Semih KAHRAMAN ve Zeki Erdem ŞEN'i izledi. İhk başkan vekili İsmail DEMİRTAŞ ise 8 maçta görev aldı. Klasmana aday hakemlerden Semih KAHRAMAN, Rahmi Utku KOCAER, Zeki Erdem ŞEN 'i izledi. İl hakem kurulu başkanı 1.amatör küme maçlarında olduğu gibi, hakem atama sorumlusu ile birlikte hiç bir 2.amatör müsabakada görev almadı! Başkaları kendine boy boy maçlar yazarken bir diğeri hiç maç almamış enteresan.

       1. Amatör küme ve Süper amatör küme müsabakalarında sürekli yardımcı hakem olarak görev alan bir çok hakemin 2.amatör kümede hakem olarak değerlendirilmesi hakemlik için güzel bir gelişme oldu. Verilere göre verilen şansı iyi değerlendiren Tayfun TOPUZAYAK 8, Yunus Aytekin ATABEK 7, Barış GÖRGÜN ve Recep YILMAZ 5,  Bahadır İLERİ ve Önder DEMİR 3 maçta görev aldı. EMRE AKSOY, Furkan KOCAYILDIZ, Gürkan SARICA  ise 1 er maçta kaldılar.

    Sezon başından beri yağmur çamur, kar kış  demeden antrenman ve maç aksatmayan klasman adayı(!)  pardon dilim sürçtü il hakemi  Muhammed ÖMÜR, Yusuf YILDIRIM, Burak GÖRGÜN 1 maçta hakem olarak görev alırken, eski hakem atama sorumlusu Zafer YILDIRIM'ın korkmadan  cesaretle  her maça gönderdiği,  hatta süper amatör kümede düdük çalma şansı tanıdığı Aslı KÖSE, yeni hakem atama sorumlusu Serkan KORKMAZ tarafından ödüllendirilerek (!) taç çizgisinde 3 maçta yardımcı hakem olarak görevlendirildi.

           Gencecik hakemler ellerinde daha bayrağı güçlü tutamazken u-13 maçlarında ağızlarına düdük verildiği sırada dün amatör kümenin zorlu maçlarında yardımcı hakem olarak görev alan Ertan BOZDEMİR'e düdük çalma şansı verilmemesi beni şaşırttı.

    Bazı hakemlerin diğer hakemlerden daha fazla görev alması doğaldır. Çünkü onların boş vakitleri çoktur, verilen her göreve giderler. Hakem atama sorumlusunun can simitleridirler. Bu doğal ve yıllardır süre gelen bir şeydir. Doğal olmayan, o kadar maçta görev alan hakemin çevresine; ben istediğim maça giderim, istersen yanıma senide götüreyim, ben cezaya girmem  demesidir..!

          Düşünceler maç oynansın yeter olursa, klasman teklif listesi dernek seçimlerine gidenlere göre yapılırsa, gözlemci klasman listesi güçlü rakipler olmasın düşüncesiyle  hazırlanırsa, ramazan ayında öbür dünyayı hatırlatırım ben il hakem kurullarına. Allah öbür dünyada yardımcınız olsun...

     Bu il hakem kurulunun hiç mi iyi bir yanı yok ?

 Olmaz mı... Bazı hakem atamalarında düzgün davranılmış.

             Nasıl mı ?

    Genel istatistikler ele alındığında, bir kaç maç dışında bir hakem yönettiği takımın maçına bir daha çıkmamış, bir gözlemci izlediği hakemi tekrar izlememiş. Bu istatistik gerçekten çok şaşırtıcı ama başarılı atamalar yapılmış hem de ellerinde hakem sayısı azken.

         Allah yolunuzu açık etsin...

Yorumlar (6)
Manavcı... 9 yıl önce
sayın kösemen manav. seni manavcılık yaptığın dönemden tanırım. keşke o dönemdeki gibi saygın olabilseydin. tesadüfen okuduğum yazına bir yorumda ben yazma gereği duydum. yukarıdaki yazında 17 nisan - 9 haziran tarihleri arasında 2. amatör müsabakalardaki istatistiklere (yeni hakemliğe başlamış aday hakemlere de sallayarak) yer vermişsin. sana şu istatistiği hatırlatmak isterim.
2012-2013 futbol sezonu: 102 maç (83 orta - 19 yardımcı).
2013-2014 futbol sezonu: 90 maç (73 orta - 17 yardımcı).
Manavcı... 9 yıl önce
padişahım sen çok yaşa vardı. ne zamanki değirmenin suyu kesildi; dört bir koldan il hakem kuruluna saldırı başladı. bu mantık senin içine düştüğün durumu çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. bir pisliğe batmışsın, debelendikçe dibe doğru gidiyorsun. sana tavsiyem daha fazla debelenme ve kabuğuna çekil.
saygılarımla...
İl hakemi 9 yıl önce
İl hakem kuruluna siz haksızsınız bu çocukların hakkını yiyorsunuz bizim yanımızda oldukları için maç vermiyorsunuz diye istifa eden derneğin müdürü hasan kösemen dimi sizin gibi olmadıkları için haksıza haksız dedikleri için, şuan ki başkan gibi arkadan küfür edip seçimde ihk den destek aramadıkları , kral çıplak demekten korkmadıkları için dimi,bir de şu unutulmasın sana söylüyorum hasan kösemen seçim kaybetmedi seçime girmeden 30 40 oy aldı gerisini siz düşünün sakaryada sevilen birçok hakem nerede şuan siz iyi biliyorsunuz kendi çıkarlarınız için il hakemlerinin arasında ki casusu çıkarmak istemediniz 28 kişiden 1 i casus belki de 6 kişiye inmiştir allah büyük hepinizden çıkacak
Manavcı... 9 yıl önce
2014-2015 futbol sezonu: 30 maç (26 orta - 4 yardımcı).
bu istatistiki veriler (resmi verilerdir ve afys sisteminde mevcuttur) kösemen manavın 2012-2015 tarihleri arasında sakarya ilindeki amatör müsabakalarda çıkmış olduğu maçları göstermektedir. bu sayılara aynı dönemdeki "dernek müdürü" olarak bizzat hakem ataması yaptığın "okul müsabakaları + özel turnuvalar + futsal müsabakaları" dahil değildir.
bu istatistiki verilerden de anlaşılacağı üzere; değirmenin suyu akarken herşey güzeldi.
SUCU 9 yıl önce
yorumlardaki rakamları ihk yapabilseydi keşke , kendine oyuncak arayan yüzme bilmeyen sırtını devlete dayamış bizlerin parasıyla karnını doyuran dalgıç efendi yapmış. içindeki yarayı görmeyi çok merak ediyoruz zuhazuha uzha herkes önünden yesin isimsiz kahramanın
hakem olduğunu zanneden piçak 9 yıl önce
şuanki bşknın ihk nin arkasından salladığı ama şimdi derneğin bazı üyelerinin ihk yi yalayıp maç almaya çalışan ama sahada eyyamcılıkla maç yönetip onlar konuşur biz yönetiriz diye foto çekenler bide fotonun karşısndan bakında ne göreceniz,iki kelimelik söz çıkar..derneği hakemin hakları söz konusu için bırakan yürekli insanlar ve meydanı boş bulup haksızlıkları yalayanlar,o seçime girilseydi sizin esameniz okunmazdı..güzel günler geliyo az kaldı,biz susacaz şeklimiz konuşacak,herkse benden çay.