26.11.2012, 13:48

Yönetimden Önce Teknik heyet yenilenmeli

Hangi akıllının işidir ki Gazanfer’i bu takımda ilk 11’de oynattığı yetmiyor muş gibi bir de onu ön liberoda oynatıyor?

Dayınız (!) rica mı etti size de? İlli oynaması mı gerekiyor? O zaman santrafor veya forvet arkası oynat. Ya da al forvetteki sağ ve sol kanada.

Gazanfer’i ön libero oynatmak, bu maçı kaybetmenin ilk hatası olduğu gibi onu, Mesut’u, Doğan Seçgin’i ve hatta Kerem’i 90 dakika oynatmak başlı başına bir suçtur.

Ne oldu sonrasında? Gazanfer, rakibe “Al da at” şeklinde bir pas verir ve henüz maçın başında takımını 1-0 yenik duruma düşürür? Sonrasında her topu kaybeder, bir tane adam gibi iş yapmaz ve takımını eksik oynatır.

Pendikspor maçındaki gibi kötü oynayan Mesut’u kazanmak adına belki oynatabilirsin ama bu kadar kötü, güçsüz ve kimse dokunmadan ayakta duramayıp düşecek kadar güçsüz olan o Mesut’u, hiç olmazsa ikinci yarıda alacaksın dışarı, koyacaksın Hakan Çalışkan’ı.

Sonrasında Doğan Seçgin nasıl çıkartılır?

Yahu takım 3-1 mağlup, gol atacak bir tek o var. Doğan Seçgin’i 86.dakikada çıkartıp, Hakan Çalışkan’ı oyuna sokmak da nereden çıktı?

Peki A.Kadir’in forvetin solunda, Kerem’in santraforda oynatılmasına ne diyeceksiniz?

Alsana Kerem’i orta sahaya, koysana A.Kadir’i santrafora. Çeksene Gazanfer’i de forvet arkasına.

Neyi söyleyeyim ki?

Ne rakibi göbekten delme var, ne oyunu yıktığımız bir futbolcu ve mevki, sistem, ne de taktik.
Ne oynadık biz? 4-2-3-1 mü, 4-5-1 mi, 4-4-2 mi ne?

Ben söyleyeyim mi size? Biz sadece ve sadece 4+1 oynuyoruz, gerisi yok! Evet evet aynen öyle. Kaleci Harun dışında dörtlü defansın dışında, orta sahada yarım Kerem, yarım da Özgür hepsi o. Çünkü Mesut, A.Kadir, Gazanfer ve Doğan Seçgin bu maçta kötünün de kötüsüydü. Ne kendi oynadıkları mevkilerinde adam gibi iş yaptılar, ne de takımına ve defansına. Kendilerini eğlendirdiler, top ayaklarına gelince artistlik yapmak ile geçirdiler maçı.

Hani topsuz oyun, nerede duvar pasları, boş alan yaratma ve yarattırma.

Halı sahada bile kimseye durarak top oynatmıyorlar, bu ligde mi oynayacaksınız?

Bilmiyorum dikkat ettiniz mi ama golleri de bu futbolcuların kaptırdığı toplarda yedik.

Resmen bu maçta sahada 11’e karşı  6 kişi oynadık. Nasıl kazanacaksın o zaman bu maçı? Mümkün mü?

Sadece bu mu? Taktik nedir? Sistem var mıydı?

Mesela oyunu sağ tarafımızdan Levent’i atağa çıkartarak ve ona orta yaptırarak oynadık mı? Yoksa sol taraftan Ayhan’ı ileri çıkartarak, ortalar yapıp pozisyonlar mı bulduk?

Peki rakip takıma, rakip yarı alanda basarak, onların oyunu geriden kurmasını, defans oyuncularının, üstelik stoperlerin, topu orta sahadaki ön liberolara vererek oyun kurmalarını kim engelledi? Hiç kimse…

Kaleye kaç şut çektik de, o top kaleyi buldu?

Rakibin en çok gol atan oyuncusu, bu maçta 3 gol atan Taha idi. Hani nerde ona önlem?

Onu durdurmak için Onur ve Cihan yetmez, bu maçta 18 kişilik maç kadrosunda olan ama oynatılmayan Hakan ile başlanmalıydı. Ya da Onur Anıl ile. Bu da olmadı tabi ki.

Özel bir önlem, vurucu tim, sürpriz golcü var mıydı? Hayır. Peki neyimiz vardı?

Peki Sakaryaspor sizce bu maça, çıkacak 11, yapılacak değişiklik, oynanacak sistem ve taktik ile çok iyi hazırlanmış mı? Kesinlikle hayır, bu ekiple de asla olamaz bu.

Rakip savunma 1.90’lık adamlardan kurulu, topu yere indirip duvar paslarıyla onları çökertmek yerine havadan havdan oynamak da benim değil onların aklı!

Sonra bir de kafa bulurcasına, 84.dakikada Muhammer, 86.dakikada Hakan alınıyor oyuna.

Yahu 3-1 mağlubuz, bari Hacı Ömer ile Bünyamin’i oyuna al da daha enerjik, daha genç ve daha hırslı girecek bu futbolcularla, en azından Doğan Seçgin, Mesut ve Gazanfer’den daha iyi işler yapardı.

O yanlış kadro bile durumu 3-2’ye getiriyorsa, son dakikalarda neden en az bir gol daha atmayalım ki?

Ha 3-1 olmuş, ha 5-1. Ne kaybederdik ki?

A.Hamza ve Çağrı bu maçın 18 kişilik kadrosunda neden yok? Sakatlıktan tam olarak kurtulamayan Hakan Toker’in ne işi var 18 kişilik maç kadrosunda? Madem aldın Hakan Toker’i kadroya, oynatsana o zaman onu sağ bek, Levent’i de çeksene orta sahanın sağına. Madem hazır değil ve ondan bunu yapmadın, ne diye o zaman 18 kişilik maç kadrosuna alıyorsunuz ki?

Sakaryaspor sadece bazı futbolcuların ruhsuz futbolundan dolayı değil, Sadun hoca da dahil, hiçbir şey veremeyen bu teknik heyet yüzünden re bugünlere gelmiştir. Halen de geliyor.

Bana göre, bu takıma başkan ve yöneticiden önce, bu söylediklerime bile izin vermeden yerine getirecek kadar tecrübeli ve kaliteli bir teknik heyet lazım. Yoksa kalan 3 maçtan da sıfır çeker, kara kara düşünürüz.

Ben iyice kafayı yemeye başladım. Şu gençler halen nasıl Barlar caddesinde hava atıp, tesislerde bangır bangır müzik dinlerler. Maçtan sonra lay lay lom yapıp, manitalarıyla gününü gün ederler?

Kurtuluş bu şehrin çocuklarında mı? Efendim, anlayamadım. Yeter artık, daha fazla ne kendinizi kandırın ne de bu milleti…

 

 

Yorumlar (0)