10.01.2013, 18:22

Ayıp Oluyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği otopark ücretinin çokluğundan yakınanların haklı olup, olmadıklarını araştırdım. Komşu illere bakıldığında belediyenin ücret tarifesini neye göre belirlediğini anlamak mümkün değil. Eğer belediye, ücret tarifesini Kocaeli ve İstanbul'u örnek alarak yapıyorsa bir anormallik yok. Yok verdiği otopark hizmet kalitesinin ederinin bu olduğunu düşünerek yapıyorsa, fiyatlar fahiş...

Belediye, güzel şehrimin her yanını otoparklarla donattı. Sözüm ona Sakaryaspor'a yardım için kurulan otoparklar amacının dışında hizmet vermesine rağmen, deli dumrul misali görevliler bilet kesiyor.

Toplanan paraların ne kadarı Sakaryaspor'a gidiyor? Belki resmi yapılmış bir anlaşma var ortada. Ancak otoparkların kuruluş hikayesine bakıldığında gelirlerin tamamı kulübe verilecekken, büyütülen otopark alanlarına rağmen, Sakaryaspor'un aldığı pay, çok komik.

Kimse yanlış anlamasın, belediye otopark gelirlerinin niye tamamını kulübe vermiyoru sorgulamıyorum. Ama kurulurken, kulübün olacağı söylenen yerler, bugün resmen para basıyor. Hem de uçuk fiyat tarifesiyle. Niye fiyatın uçuk olduğu düşünülüyor. Ben çok uçuk olduğunu düşünüyor, yüksek sesle dile getiriyorum.

Düzce Belediyesi, Katlı Otopark'ı yaptı. Belediye, otoparkı kullananlardan aylık abonman bedeli olarak 75 TL ücret alıyor. Düzce'de ki modern otoparktan günlük ücret ödeyerek, yararlanmanın bedeli ise; sadece 3 TL. Tam gün fiyatı bu. Hem de kapalı otoparktan, aracınıza güneş vurup, boyasına zarar vermeyecek, hatta çizilme ihtimali bizdekinden daha düşük bir mekandan bahsediyorum. Öyle yol kenarına iki çizgi ile otoparka dönüştürülmüş alanlardan bahsetmiyorum.

Şimdi birileri çıkıp, Düzce ile Sakarya'yı kıyaslamak ne kadar doğru. İstanbul'un fiyatları ortada, hatta sürekli kıyaslama yapılan Kocaeli Büyükşehir'in otopark fiyatlarından haberin var mı diyebilir. Her iki şehirde fiyatlar bizdekinin üstünde. Ancak belirtmeliyim, İstanbul normal bir şehir değil, İzmitlilerle aynı kalitede hizmette almıyoruz. Üstelik bizim Büyükşehir olup, olamadığımız da tartışılır. Bana göre; resmiyette Büyükşehiriz, uygulama da sıradan bir Anadolu kentinden farkımız yok.
Neyse konuyu daha fazla dağıtmaya gerek yok. Yol kenarına aracımızı bırakmak için komşu şehirlerde yaşayanların yararlandığı modern otoparklardan daha fazlasın ı ödemek durumunda bırakılıyoruz. Aylık abonman kartı alarak aylık 100 TL verdiğiniz Sakarya'da ki otoparkta aracınız çizilebilir. Kimse aracınıza ne olduğunun hesabını vermek durumunda değil. Çizilse de patlasa da, belediyenin belirlediği ücreti ödeyeceksin. Aksi takdirde plakanıza ceza gelir.

Büyükşehir Belediyesi otopark ücretlerini yeni belirlemedi. Ücretin fazlalığına dair yazı yazmak nereden çıktı şimdi diyebilirsiniz... Haklı da olabilirsiniz.

Yeni yılla birlikte kamu kaynaklı hizmetlerin tamamı zamlandı. Büyükşehir Belediyesi'nin boş gördüğü yeri otopark yapma, bu alanları da modern değnekçilerle işletmesinin sonucunda zam gelebilir endişesi içerisindeyim. Dolayısıyla testi kırılmadan, uyarımı yapmak istedim.

Gönlümüzü kazanmak için Sakaryaspor adına denilen ancak, gerçekte öyle olmayan otoparklara bir iki yıl daha zam yapılmamalı. Mevcut haliyle bile fahiş olan fiyatların yeniden gözden geçirilmesi bile düşünülmeli. İtiraf edeyim fiyatlar, ilk açıklandığında şahsım adına ödediğim para, Sakaryaspor'a gidecek diye çok dert etmemiştim.

Otopark pahalı geliyorsa, aracınla işe gitme diyenleri duyar gibiyim. "Evinin önünden arabaya binip, çarşının göbeğinde park istiyorsan bedelini ödeyecesin" ilk tepki böyle olur galiba...

Buna itirazım yok. Kimsenin de itiraz edeceğini düşünmüyorum.
Ancak fiyatlara tepki olmasın diye; argo söylemle gazımız Sakaryaspor adıyla alınmamalı. Otoparklardan toplanan paraların Sakaryaspor'a gittiği yalanına artık son verilmeli. Sistemin değiştiği ve toplanan paraların neredeyse 3'te birinin Sakaryaspor'un olduğu açıklanmalı. Her şey için Sakaryaspor'u kullanmak ayıp oluyor beyler...

Konumuzla alakası yok ancak değinmeden geçemeyeceğim. Sakaryaspor'u halkın malı yapacağız diyenlerin arasında Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli'de vardı. Dişli'yi o gün samimi bulmamıştım bu talebinden ötürü. Ki yanılmamışım... Keşke yanılsaydım.
Sakaryaspor, kongre yapmak için yer bulamıyor. Çok sık kongre yapmasından rahatsızız. Ama bu demek değil ki "kulübün yanında olduğunu söyleyen, hatta Sakarysapor halkın olmalı" diyen bir belediye başkanının yaptığı düğün salonunun bile, kulübün hizmetine verilmeyişi sinirleri bozuyor.

Sakaryaspor'un adını kullanmaktan vazgeçin. Ne modern değnekçilerle, Sakaryaspor adına yol kenarlarından para toplarken, ne de başka işleriniz için kullanmayın Sakaryaspor'u.

Büyükşehir Belediyesi'nden bu konuda samimi olmasını bekliyorum. Başkan Zeki Toçoğlu'na otoparklardan elde edilen gelirin direk, kulübe gitmediğini ve en önemlisi kamu eliyle hizmetin bu kadar fahiş fiyatla yapılmaması gerektiğini hatırlatmak isterim. Umarım Başkan Toçoğlu, bu konuda gereken hassasiyeti gösterir.

Yorumlar (0)