01.04.2013, 11:07

Bu dakkada girdimi çıkmaz haa

“Bu dakkada  girdimi çıkmaz haa” sözü 80’li yıllarda tribünlerde çok modaydı. Sakaryaspor’u takip ederken tribünde en çok bu sözü duyardık. Gayet rahat anladığınız gibi kalan dakikaların gol atmaya yetmeyeceğini anlatan bir söz. Hala söyleniyor mu bilmiyorum. Bu söz, başka bir söz. Bu söz, söz değil adeta atasözü. Öyle durup dururken çıkmaz ama bu söz. Lazım olduğunda söylenir. Kimin söylediği değil de, ne zaman söylendiği önemlidir. Sırası ve zamanı vardır bu sözün. Rastgele kullanılmaz. Mesela maçın son dakikaları. Sakaryaspor 1-0 galip. Rakip bastırdıkça bastırıyor. Zor anlar yaşıyoruz. Takım sahada siz tribünde ecel terleri döküyorsunuz. İşte bu söz o zaman söylenir. “Bu dakkada girdimi çıkmaz haaa”

***

O sözü duydunuz mu söyleyene bakma gereği bile duymadan başınızı aşağı yukarı sallar, tüm kalbinizle ve tüm benliğinizle onaylarsınız. İşte muhteşem söz yine bir maçta daha görev başındadır. Sözün sahibi tribünden gelen tüm beğeni dolu bakışları arsızca bedeninde dolaştığını hisseder ve ne kadar da bilge bir futbol uleması olduğunun farkındalığını yaşar. Spor programlarının aslında kendisiyle yapılmasının daha doğru olacağını ve buralarda çürüdüğünü falan düşünür.

***

Çok geçmeden bir kaç metre daha uzağınızda o muhteşem sözün yeniden söylendiğini duyarsınız. Az sonra biraz daha uzaktan duyulur o büyülü söz. Çok geçmeden sağınızdan ve solunuzdan tüm hızıyla yayılır ovalara ve tribünlere o sihirli sözcük. Bu dakkada girdimi çıkmaz haa.,. Bu dakkada girdimi.. Girdimi.. Mi.. Mi… Mi.. Çıkmaz  ha.. Çıkmaz ha… Ha.. Ha… Sözleri adeta bir Meksika dalgası gibi yuvarlanır büyür gider mübarek. Ve o söz mukadderat işte, çok kısa sürede tüm stadı kaplar, döner, dolaşır yeniden size gelir. Sizin gözünüz hakemde, hakemin gözü topta, seyirci ise her şeye toptan bakıyor. Artık kaçınılmaz son. Sözün bittiği değil başladığı yerdeyiz. İşte o sihirli sözcük sizin dukalarından dökülmek üzeredir. Önce kolunuzda duran saate bakarsınız sıkıntıyla, sonra gözlerinizi hafifçe kısarak ve bir kaşınızı kaldırıp edalı bir Cüneyt Arkın vari tavırla dökülür o cümle dudaklarınızdan “Bu dakka da girdimi çıkmaz haaa” deyiverirsiniz. Söyleyiverdiniz işte o sihirli cümleyi.

***

Dedik ya bu söz büyülü diye, bu söz efsunlu ve bu söz atasözü diye. Çalan son düdükle bu sihirli sözcüğünde görevi sona erer. Maçlar oynandığı sürece bu sihirli sözcük her zaman görevde olacaktır. Evi tribün, çocukları futbolculardır. Topla yaşar, maçla kalkar, hayatta uyumaz, gezer işte o saha bu saha… Çünkü bu dakkada girdimi çıkmaz haaa.

(HAFTAYA SON DAKİKA GOLÜ)

Foto 1 Gülen adam.

////////////////

 

BURÇLARIN OSMANLICASI

Koç: Davar –ül kurban

Boğa: Sağır-ül İnek-ül Camış

İkizler: Takke –i ikiz-ül

Yengeç: kıskac-ül mahlukatü haşerat

Aslan: Cim bom-ül vahşi

Başak: Arpa-ı şehriye-i Nabatat

Akrep: Zehr-i Zıkkım mahlükat

Yay: Gergin-ül zemberek

Oğlak: Davar ül veled-i inat

Kova: Damacana la kutsal

Balık: Derya –ül kuzu

//////////////

 

KALPLERDE YENİ HENDEK

Sakaryaspor tarihinin en kötü döneminden geçerken ligde kalma umutları yok. Kalbimiz buruk. BAL’da mücadele eden Adapazarıspor 7 puan fark attı önce, 7 puan şimdi 5 puan fark yedi. Kalbimiz buruk. Sakarya Üniversitesi basketbolda canla başla oynadı 7. oldu. 6. olsa Play Off’a gidecekti. Kalbimiz buruk. Bosna Sancak Bölgesel Voleybol’da 3. oldu. Play Off şansını kaybetti. Yine kalbimiz buruk. İdris Demir nezaretindeki bayanlar 3. Lig temsilcimiz Yeni Hendek voleybol takımı bugün oynayacağı müsabakayı kazanırsa Play Off şansı yakalayacak. Manevi destekle yürüyen Yeni Hendekli kızlar kazanırsa moral olacak. Buruk kalpler mutlu olacak. Onlarla kalbimiz umut dolu.

Foto 1 Yeni Hendek

///////

 

OKUNMAZ

ABİ

O üniversitede okunmaz bile."

Sergen Yalçın. (Yıldırım Demirören'e

Yılın Spor Adamı ödülünü veren üniversite için yorumu)

////////////

 

GÜNÜN

Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok.

Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.

SÖZÜ

/////////

 

CÜZDAN

Kimine göre erkeğin dekoltesi cüzdanıdır.

Ne kadar çok açarsa, o kadar çekici olur.

 

////////////

 

YASSAH HEMŞERÜM

Araba kullandığınız zaman gömlek giymek zorundasınız.

(Tayland)

Metroda sakız çiğneyen tutuklanır. (Singapur)

Pazar günleri domino oynamak yasaktır. (ABD-Alabama)

Tren raylarına tuz dökmek olum cezasıyla cezalandırılabilir.

(ABD-Alabama)

Motorlu taşıt kullanan bir sürücünün gözbağı kullanması yasak. (ABD-Alabama)

Pantolonun arka cebinde dondurma bulundurmak yasak.

(ABD-Alabama)

Lee ilçesinde, çarşamba günleri güneş battıktan sonra fıstık satmak yasak. (ABD-Alabama)

Mobile kentinde, kadınlara yönelik uluma sesleri çıkarmak yasak. (ABD-Alabama)

Uyuyan bir ayıyı fotoğraflamak sorun değil fakat uyandırmak yasaktır. (ABD-Alaska)

Uçaklardan geyik fotoğrafı çekmek yasak. (ABD-Alaska)

Foto 1

//////

 

BİR BİLGİ

"Kurbağalar kusamazlar. Onun yerine midelerini ağızlarından çıkarıp elleriyle temizler, sonra geri yutarlar."

Yorumlar (0)