24.08.2021, 11:33

Bu ne perhiz bu ne turşu?

     Bazen hayatınızda öyle şeyler görüyor, öyle şeyler duyuyorsunuz ki akıl tutulması yaşıyorsunuz. Gördüklerinizle duyduklarınızı birleştirdiğinizde ‘Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’ diyorsunuz. Aynen bu yazının başlığında olduğu gibi.

     21 Ağustos Cumartesi günü Karasu’daki Belediye hoparlörlerinden bir anons duyuldu. Anonsta şöyle diyordu; “Belediye Başkanlığımız tarafından düzenlenmiş olan futbol turnuvasının finali bu akşam, şu saatte oynanacaktır. Tüm futbol severler davetlidir.”

     Eğer Karasu’da yaşamıyorsanız bu anons size garip gelmeyebilir. Yok eğer Karasu’da ikamet ediyorsanız şoktasınız demektir. Karasu’da yaşamayanlara açıklama yapayım; Karasu Belediyesi, yeni başkan döneminde bugüne kadar spora tek bir iğne dahi vermedi, nokta kadar destek sağlamadı. İşte bu sebepledir ki duyduğumuz anons şaşırtıcı. İşte bu sebeple ‘Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’ dedik. 

     Neyse mesele zaten anons falan değil sevgili dostlar. Mesele biraz da yaklaşık bir aydır Darıçayır Şehit Ersin Şenek Stadında düzenlenen turnuvanın birden adres değiştirmesi. Yani  bir aydır Darıçayır Mahallesinde düzenlenen turnuvanın finalini sen kalk Karasu Atatürk Stadına al. 

     Madde 1: Bir kere bu turnuvayı İlçe Belediyesi düzenlemedi.

     Madde 2: Bu turnuva merhum olan, iki eski profesyonel ve amatör futbolcu olan Kerem Arslan ve Sercan Terzioğlu adına düzenlenmiş bir turnuvaydı. Bitime bir gün kala turnuvanın adını değiştirip Belediyeye ithaf etmek ayıp üstüne ayıp oldu. Bir ay boyunca Darıçayır’da düzenlenen turnuvanın finali için adres değiştirmek zaten ayıp, bir de kalk üzerine turnuvanın adını değiştir. Sen kalk bugüne kadar spora tek bir iğne bile katkı sağlama, sonra gel turnuvaya adını ver. İnsana sormazlar mı ‘bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?’ diye.

     Daha da vahim bir durum olacak ileriki günlerde. Bakın göreceksiniz, bir aydır turnuvadan haberi bile olmayan ilçe protokolü, o akşam bütün fotoğraf karelerine girecek.

     Yahu Karasuspor’a sahip çıkmadığınızı bir kenara bırakayım, ilçedeki spor faaliyetlerin birine bile katkı sağlamadınız. Bu nasıl iştir?

      Bakın Karasuspor, başlı başına Karasu’nun medarı iftiharıdır. En güzel markasıdır. Bunun başka izahı yok. İşte bu kadar önemli bir kulübe sahip çıkmayıp, spora katkı sağlamayıp, turnuvaların finallerine yerleşmek büyük ayıptır.

      Bu sezon önümüzde Hendekspor gibi çok güzel bir örnek var. Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nu neredeyse idmanlarda bile gördük. Bıraktık maçları neredeyse futbolcularla birlikte idmana bile çıkacaktı az kalsın. Sonuçta da 3’üncü Lige çıktılar. Hem de sonuna kadar hak ederek. Diyeceklerim bu kadar. Anlayana davul zurna az, anlamayana sivrisinek saz.

     Neyse gelelim ilçemiz Karasu’nun adını Türkiye’ye duyuran önemli bir yeteneğe daha. Adı; Aydan Demiröz. Yaşı 14 henüz. 9 yaşından bu yana kulvarlarda kulaç atıyor. Sakarya Atlantis Spor Kulübünün başarılı bir yüzücüsü olan Aydan, madalya üstüne madalya alıyor. Geçtiğimiz ay elde ettiği Türkiye Şampiyonluğu ile birlikte 14 yaş milli takıma girdi. Önümüzdeki günlerde Almanya’ya giderek, hem Ülkemizi, hem ilimizi, hem de ilçemizi temsil edecek. Peki Aydan’ımıza sahip çıkan var mı? Tabii ki yok. Ben kendisini önceki gün tanıma şansı buldum. İsmini duyuyordum ama tanışmamıştık. Kısa sohbetimizde birçok konuya değindik. Hem kendisi, hem de ailesi ilgisizlikten yana dertli. Allah’tan karasu Kaymakamlığı küçük bir yardım yapmış da şehir merkezine gidip-gelmekteki sıkıntısını giderebilmiş. Neyse bu kızımız le ilgili röportajımızı da önümüzdeki günlerde okuyacaksınız. Demem o ki: Karasu’da artık değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Yoksa yarın ilçemize madalya getirdiğinde fotoğraf karelerine girmeye yüzümüz olmaz (!). Şen ve esen kalın.

---

Yorumlar (0)