22.11.2012, 16:15

Ne kadar Samimisiniz ?

Sakaryaspor daha önce de böyle bir durumla karşı karşıya kalmış, belirlenen Halit Evin Başkanlığındaki kayyum heyeti aşağı yukarı yarım sezon yönetmiş ve Sakaryaspor Antalya’da oynanan Play-off maçları sonunda tekrar Bank Asya 1. Lige çıkmıştı. Bunları herkes yaşadı ve biliyor. O günlerde pek te yabancı olduğumuz ve nedense kayyum mu, kayyım mı tartışmaları yaşadığımız bizler için bu yeni oluşuma alışmış ve Sakaryaspor tekrar yeni bir yönetime kavuşmuş ama her nedense daha sezonun tamamlanmasına çok zaman kala tekrar geldiğimiz yere dönmüştük. Tamam buraya kadar herkes bilgi sahibidir sanırım.

 

 

YİNE KAYYUM AMA İLGİNÇ GELİŞMELER

Sakaryaspor bu defa da kayyum’a kaldı. Kayyum belirlendi ve icraatlarına başladı. Sakarya’da birçok insanın ne olduğunu ve yetkilerinin nereye kadar uzandığını bilmediği kayyum’un önce Hukuk’ta nasıl tarif edildiğine bakalım istedim. Hukuk dilinde “ kayyum “ Devlet tarafından daha ziyade tüzel kişiliklerin hakemlik, uyuşmazlık, tasfiye gibi süreçlerde belirli işlerini yönetmek veya mal varlığını idare etmek için geçici süreyle atanan yöneticidir… Hukuk Belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimseleri atar. Buraya karan her şey açık Peki sorulacak soru acaba bundan sonra neler olacak gibi bir soru mudur ? Biraz açalım.

 

 

VAR MISIN, YOK MUSUN ?

Kayyum göreve başlar başlamaz icraatlarına başladı. Aldığı kararla Sakaryaspor’u 6 Aralık’ta genel kurula taşımaya karar verdi. Bundan sonra artık konuşulacak şey yeni bir yönetime talip olabilecek kişi veya kişiler çıkabilecek mi ? Onu da sıcağı sıcağına yaşamaya başladık. Ortaya atılan iddialara göre basında  Halit Evin adı her nedense birden ön plana çıktı. Eski futbolculardan oluşan ve Türkiye Futbol Federasyonu’nda alacak dosyaları bulunan kişilerden oluşan bir oluşum ismi  tekrar ortaya atıldı. Ardından eski Sakaryaspor Kulüp Başkanı ve halen Sakaryaspor A.Ş Başkanı Vedat Yaşlıca’nın “ gerekirse dönerim mesajları bu gelişmeleri izledi. Bakıyorsun da her şey normal görünüyor. Ancak biz bu filmi  daha önceleri de seyrettiğimiz için bir takım sorular da sormak geliyor içimizden. Sadece siz okuyucularımızı aydınlatmak amacındayız.

 

 

NE KADAR SAMİMİLER ?

Bir araştırma yaptım. Halit Evin daha önce bizim de bulunduğumuz bir ortamda yaptığı bir  açıklamada olaya sıcak bakmadığını “ ben gelirsem vezir olmaya gelirim, rezil olmaya değil “ sözüyle net olarak açıklamıştı. Ama gel gör ki bazı medya elemanları tarafından adı yine gündeme getiriliyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyesim geliyor. Yoksa aslı yok mudur onu da zamanla anlayacağız. Gelelim eski “  alacaklı “ futbolcu yeni yönetici adaylarına ! Sakaryaspor uzun zamandır ekonomik sıkıntılarla kavruluyor. Gelen bırakıp gidiyor. Çareler üretilemiyor. Borlar almış başını gidiyor ve üstelik te yumurtlayarak. Bu hengamede nasıl oldu da vicdanlarınız sızladı da böyle bir düşünceye girdiniz belli değil. Sizler değimliydiniz Sakaryaspor Kulüp Başkanı’na soyunma odasında ayakkabı fırlatan ? Sizler değimliydiniz Ali Sami Yen’de oynanan play-of maçlarında Sakaryaspor’u bu hale getiren ve daha sonra gemiyi ilk terk eden kişiler. Sizler değil miydiniz alacaklarınız için Sakaryaspor’u Federasyona veren ? Şimdi ne oldu da hepimizden çok Sakaryaspor’lu oldunuz bilemiyorum. Onu sanırım zamanla öğreneceğiz. Hele şu 6 Aralık bir gelsin de akla kara belli olur. Aslında Sakarya’lılar bu zor süreçten çok etkilenmişler. Sakaryaspor’un düzlüğe çıkabilmesi için ellerinden gelen bir şey yok. Ne yapsınlar basında çıkanları merakla takip ediyorlar. Ne demişler “ yapacak bir şey yok. “ Bu ortamda ortaya çıkıp ta balon uçurmanın kimlere yararı olur bilemem ama bir gerçek var ki çok zararı olacak. Şimdi sormak isterim “ Ne kadar samimisiniz ? Bakacağız göreceğiz.

 

YAŞLICA’DAN GERİ DÖNÜŞ SİNYALLERİ

Sakaryaspor’da sezon öncesi göreve gelen Kulüp başkanı Vedat Yaşlıca daha 4 Ay dolmadan kulübü genel kurula taşıyarak arkadaşları ile birlikte görevlerinden istifa etti. Basında bazı yakın arkadaşlarına yaptığı açıklamalarda aldatıldığını, “ böyle olacağını  bilseydim o yönetimi kurmazdım gibi açıklamalarda bulunarak gerekirse tekrar göreve talibim filan gibi sözler sar etmiş. Başta ben olmak üzere daha Başkanlığa talip olmadan önceleri Sayın Yaşlıca’yı bu bahsettiği konuda “ abi-kardeş gibi elimizden geldiğince aydınlatmaya çalıştık. Ama her nedense o orada kaldı. Bugün böyle bir durum var. Demek ki “ dün dündür, bugün bugündür “ o zaman bizim de söyleyecek bir kelamımız olmamalı. Her şey bir yana da bunlardan  aslında daha önemlisi kendini bu işe yakın ve bu işin duayeni gibi göstermeye çalışan ve

Sözüm ona yön vermeye çalışan gazeteci arkadaşlarımızın durumu. Çünkü işin aslını bilip bilmeden bu işe atlayanların yanında hep bu tipler var ve her zaman olacaktır da. Dünya böyle dönüyor. Ama gerçekler acıdır da sadece bu işin sevdalıları bilir. Diğerlerinin umurunda olmaz. Onlar için önemli olan günü geçiştirmek. Bilgi tecrübe onlar için ikinci planda kalır. Sakaryaspor,  Profesyonel takımından en altta U-12 Yaş grubuna kadar batağa saplanmış ve onun için de kötü yönetiliyor. Yani “ tepeden tırnağa. “ Takım alçak sürünüyor, idealler tavan yapmış. İşin gerçekten aslını kavramak kimsenin işine gelmiyor. Bu Halit-i Ruhiye içerisinde bir Sakaryaspor’a sahip çıkmak her babayiğidin harcı olmasa gerek ama yine de bir sürü rivayetler, ardında da bu hengamede baş başa kalan futbolcular ve taraftarlar. Aslında işin gerçek resmi bu. 6 Aralık’ta yapılacak genel kurul bu anlattıklarımıza ışık tutacak. İnşallah bizler mahcup oluruz da Sakaryaspor rahat bir nefes alır. Ama ne demişler “ Lafla peynir gemisi yürümez. Hani bir fıkra var ya adamın biri 70 Katlı gökdelenden ayağı kaymış aşağı düşüyor, 28. Kata geldiğinde işin vahametini biliyor olsa gerek kendi kendine “ Allah Allah buraya kadar sağ salim geldik, bakalım ileride ne olacak “ diye söylenmiş. Sakaryaspor’un da durumu bugün ondan farksız. Ama ne demişler Allah’tan umut kesilmez…

 

Yorumlar (0)