banner212

banner211

30.04.2018, 14:07

OLMAK YA DA OLMAMAK. İŞTE BÜTÜN MESELE BU

 TFF 2.Lig Beyaz Grubunda da Kırmızı grubundada maçlar bu hafta bitiyor. Her iki grupta da şampiyon bu hafta sonu oynanacak maçlardan sonra ortaya çıkacak.

Bu hafta grubumuzda oynanacak Altay-Gümüşhane maçında, Altay’ın şampiyon olması için mutlaka kazanması gerekiyor. Beraberlik veya yenilgisi halinde ise, Ziya Doğan’ın Teknik Direktörlük yaptığı Gümüşhanespor şampiyon olacak. İş kalıyor geri kalan takımlara ki bu ligde statü şu:

Grup ikincisi ile beşincisi, grup üçüncüsü ile de dördüncüsü ÇİFT MAÇ üzerinden karşılaşacak. Yani ligdeki gibi her iki takım da kendi sahasında birer maç yapacak. Eleyen takım 3-4 eşleşmesinin tur atlayanıyla yine çift maç üzerinden karşı karşıya gelecek.
Bu maçların en ilginç yanşları ise 4 GÜN ARAYLA oynanacak olması.  Yani 10-14 Mayıs ve 18-22 Mayıs. Her iki grubun birincileri ise, sadece 1 hafta sonra 29 Mayıs’ta, tarafsız sahada tek maç üzerinden karşı karşıya gelecek ve bu maçı kazanan takım, TFF 1.Ligine çıkacak.
Buradaki birbaşka püf noktası, geçen seneki gibi grup birincisi olup direkt çıkamıyorsun. Diğer gruptan gelecek takımla da karşılaşıyorsun. 
NE YAPMAMIZ LAZIM?

Altay veya Gümüşhane takımından biri, grubumuzu 5.sırada bitiren takımla karşılaşacak.
Bir de üç ve dördüncü takımlar karşı karşıya gelecek. İlk maçlar, grubu 4 ve 5.sırada tamamlayan takımların sahalarında oynanacak. 
Şuanki puan cetveline göre diyelim ki şampiyon Gümüşhanespor olsun. 2.sıradaki Altay da, 5.sıradaki Şanlıuarfaspor ile karşılaşacak. Sakaryaspor ise Bandırmaspor ile.
İşte burada çok ince düşünmek lazım. Öyle ya, Play Off’taki rakibimiz kim olsun. 2.sıradaki takım mı yoksa 5.sıradaki takım mı? Onun için de şöylesine hesaplar yapılabilir?
Eğer ki bu hafta berabere kalırsak, şuan ki puan cetveline göre,  Bandırmapor bizi ikili averadan dolayı geçecek ve Sakaryaspor da en azından 4.sırada bitirecek. Hele hele birde Urfaspor son maçta Urfa’da Maraş’ı yenerse o zaman Sakaryaspor beşinci olacak ve rakibimiz Altay olacak. Altay yener de Gümüşhane yenilir ve Urfa galip gelirse,grup beşincisi olacağımızdan, rakibimiz Gümüşhanespor olacak. Bandırnasporu mağlup edip Altay da yener ve şampiyon olursa, o zaman Gümüşhanespor ile puanlarımız eşitlenecek ama ikili maç averjından dolayı onlar bizi geçecek. Yani 3.bitereceğiz ve rakibimiz de 4.sıradaki takım olacak. Eğer o maç berabere biterse o zaman Altay ile puanlarımız (64-64) aynı olacak ama onlarda 1-0/ 0-1’lik eşit beraberlik sonrası +8 gollük genel averaj nedeniyle bizi geçecek. Biz de galip gelmemiz durumunda 3.sırada bitireceğiz ve rakibimiz 4.sıradaki takım olacak. 

BANDIRMA MAÇINI BOŞ VERELİM!
Bu maçların galibi yine çift maç üzerinden karşı karşıya gelecek ve her iki grup birincisi de TFF 1.Ligine çıkan ÜÇÜNCÜ ve SON TAKIM olmak için tarafsız sahada, örneğin Ankara’dakarşı karşıya gelecek. 
İşte mesele de bu. Yani ligi kaçıncı sırada bitirelim de rakibimiz kim olsun. Buradaki tek PÜF NOKTASI şu. İlk maçların 4 ve 5.sırayı alan takımların sahasında oynanacak olması. Yani 4 veya 5.olup, tur şansımıı rakip sahaya bırakmak. Ya da Bandırma maçını kazanıp son maçları burada oynayacağız. 
Bir yandan sakatlıklar ce olası cezalar nedeniyle bu maça önem vermeyip grup beşinciliğni mi göze alalım yoksa yine de yedeklerle çıksak bile bu maçı mutlak mı kazanalım? 
İşte bu yüzden to be or not to be, yani olmak ya da olmamak dedim. 
Sizce nasıl var olabiliriz de hangi ihtimal bizi şampiyonluğa götürecek bir eşleşme sağlatır?
Yorumlar (0)