27.10.2015, 15:05

HASRETLER AYRILIKLA BAŞLAR…

 Ve… Birgün herkes ɑnlɑr, sevdiğinin kıymetini… Amɑ gidince, Amɑ bitince, Amɑ ölünce… Kısɑcɑ; İş işten geçince! Diyerek hakemliğe duyduğum özlem içimi kemirdiği için Cumartesi günü Erenler standında oynanan Erenlerspor- Hacıkışlaspor süper amatör küme müsabakasında soluğu aldım. Sahada Ulusal Yardımcı Hakem Suat GÜZ düdük çalıyor, Bölgesel  Yardımcı Hakem Erdi ÖZ ve İl Hakemi Zeynel Abidin ERDOĞAN yardımcı hakem olarak görev yapıyordu. Hava yağışlıydı ama sahanın suni çim olması futbol oynamaya kısmen olanak sağlıyordu. Futbol kalitesi ve takımların durumu benim için çok önemli değildi. Çünkü ben özlediğim hakemliği, anılarımı tekrar hatırlamak için oradaydım. Gözlerim sadece hakemlerin üzerindeydi. Turuncu formalar her zamanki gibi hakemlerin üzerinde ihtişamlı duruyordu. Suat GÜZ kalitesini 2 oyuncunun birbirleriyle dalaşmasını etkili düdük tonuyla ve oyuncularla yaptığı konuşmayla izleyenlere gösterdi. Hele ki ceza alanının içinde hücum oyuncunun penaltı beklediği pozisyonda, pozisyona yakınlığıyla doğru açıdan doğru beden dilini kullanarak karar verip önce oyunculara sonra soğuk havada maçı izlemeye gelen tüm seyircilere güven verdi. Suat GÜZ Yardımcı Hakemlikteki performansıyla Üst Klasman Yardımcı Hakemliğini zorlayacaklar listesinde Sakarya’da  ilk sıralarda yer alıyor olsa da  düdük kalitesi oldukça iyi. Sakarya Hakemliğinde klasman liglerini zorlayacak düdük hakem sayısı az olduğu için bence Suat GÜZ acilen bir karar vermeli, Bölgesel Hakemlikten başlamalı. Böyle kaliteli düdükler bayrak sallayarak körelmemeli.

Erdi ÖZ aynı bıraktığım gibi. Sürekli oyun takibinde, sadece ilk yarıyı izlediğim için hakem yardımcı hakem iş birliğinde 1 tane olumlu katkı sağlarken, önünde yaşanan dikkatsiz faulde hakemin uzak olduğu bir anda bayrağıyla yardım etmeliydi. Hakem faulü 30 m uzaktan çalmamalıydı. Erdi ÖZ yardımcı hakemlik konusunda kendini geliştirdiği takdirde onu kimse Bölgesel Ligde tutamaz.

Zeynel Abidin ERDOĞAN hamsi yemeyi fazla kaçırınca göbeği almış başını gitmiş. Yakışmış, daha yakışıklı olmuş ama trioya göbek katmış. En az 4 ofsayt bayrağı kaldıran Zeynel her  bayrak sonrası hakeminden bravo işareti geldi. Zeynel fiziğiyle, yardımcı hakemlik kalitesiyle oldukça yol kat etmiş. Süper Amatör küme maçları artık ona yetmez olmuş. Zeynel Abidin ERDOĞAN a tavsiyem; çok ama çok çalış. Saha içi performansın takdire şayandı.  Gereksiz el işaretleri yaparak ve ofsayt beklentilerinde bayrak çekmeyerek yüksek ses tonuyla oyunda söylemlerini sürekli yapması gereksizdi.

İlk yarıyı izledikten sonra Sapanca Atatürk Stadında oynanan Sapanca Gençlikspor- Tuvasaş Demirspor maçınının 2.yarısını izledim. Sahada Bölgesel Yardımcı Hakem Mehmet AKINCIK, İl Hakemleri Tayfun TOPUZAYAK ve Yunus Aytekin  ATABEK  muhteşem görüntüleriyle  dikkat çekiyordu. Geçen sezon Bölgesel Hakemlik için AKINCIK’ a söz verilmişti ben de AKINCIK’ı daha farklı duygularla  izledim.   Dost acı söylerse ben en başta söylerim. Hedef üst kategoriyse saha çamurlu, ıslak vs olsa dahi sahada basmadık yer bırakmamalısın kardeşim. Deli gibi sağa sola koş demiyorum. Etkili koşmalısın. Oyuncunun ensesinde nefesini hissettirmelisin. Pozisyonların dibinde olmalısın. Bu yönetim tarzıyla Sakarya Amatör kümesinde hatta Bölgesel Liglerde görev alabilirsin ama diğer hakemlerden farkın olmaz. Standart hakem profilinde olmamalısın. Bir farkındalık yaratmalısın. Penaltı bekleyen oyuncunun arkasında olmalısın ki önce kendin, sonra verdiğin kararlara herkes inansın. 2 penaltı beklentisini doğru yerde durduğun için bana göre doğru kararlar verdin.  Mükemmel fiziğin, kulak çınlatan düdük tonlamaların var. Zor bir açıdan görebildiğin 1.nolu Yardımcı Hakeminin yardım edemediği  ceza alanı önündeki faulü tecrübenle çaldın. Olumlu olarak daha fazla yönlerini yazabilirim ama ben bu performansı üst liglerde(2. Ve 3. Lig) görev alman için yeterli görmedim. O faulü  yanlış bu  faulü doğru karar verdiğin için demiyorum. Sahada standart hakem gördüğüm için diyorum. Ama ben inanıyorum çalışarak hakem olarak Sakarya bayrağını yukarılara taşıyarak bizleri gururlandıracaksın. Unutma ; Zafere giden yol çiçeklerle kaplı değildir.

Tayfun TOPUZAYAK’ın hakemine işaret ettiği ofsayt bayrakları gerçekten mükemmeldi. Maç sonuna doğru aktif pasif ayrımı tam derslikti. Yalnız ceza alanı önünde özellikle kendine yakın tarafta gerçekleşen faulde hakemine yardım etmemesi hakem yardımcı hakem işbirliği açısından kötü örnekti. Faul nerdeyse ceza alanı çizgisine 1 karış yakındı, senin de tam önündeydi. Bayrağını çekip olduğun yerde durmalı, hakeminde direk serbest vuruş kararını vererek pozisyonun dışarda olduğunu yardımcı hakemin durduğun yeri göstererek tüm izleyenlere beden diliyle pozisyonun dışarıda olduğunu gösterecekti. Fakat bunlar olmadı. TOPUZAYAK sadece hakeme çaldığı doğru faul için okey işareti yapabildi. İyi bir yardımcı hakem ayrıca iyi bir hakem olmalıdır. Hakemin ne düşündüğünü hissedip yardımcı olmaya hazır olmalı.

Yunus Aytekin ATABEK yine civa gibiydi. Yerinde durmuyor, nefis ofsayt bayrakları çekiyordu. İlk maçına benimle çıkmıştı. ilk gün dedim;  ‘’sakın şımarma sen çok iyi hakem olacaksın’’ diye. Bugün gördüğüm ATABEK yardımcı hakemlikte oldukça yol kat etmiş. Aldığım duyumlara göre düdük maçları da başarılı geçiyormuş. Fizik görüntüsü MHK üyeleri tarafından problem olmadığı takdirde Sakarya Hakemliği için ATABEK, büyük bir kazanç olacak gibi gözüküyor. Maç ve hakem ayrımı yapmadan görevini yerine getirmeli!

Futbolu iyi oynayan kuralları iyi bilen hakemlerin izlediğim kadarıyla bugünkü performansları harikaydı.  Hakemlerin oyunculara ve kulübelere yaklaşımları üst seviyedeydi. Hakemlerin başarılı performans sergilemesinde etkin rol oynayan futbolcuları da hakemlere karşı sağ duyulu olup hakemlerin verdikleri kararlara tepki göstermedikleri için tebrik ediyorum.

Pazar Keyfi

Kalaycı sahasında  As Arifiye- Akyazı akın müsabakasında  Harun PEKYÜREK, Hasan IŞIK ve Ömer Seyfullah DOĞAN’I ilk yarı boyunca izledim.  Müsabakada hakemleri zorlayıcı çok fazla pozisyon olmadı. Harun PEKYÜREK in  atletik fiziği onurlu hakem formasının içine çok yakışmış. PEKYÜREK’İN kısa mesafede attığı etkili deparlar, yüksekten atılan uzun toplarda bir sonraki pozisyonu tahmin ederek yerini doğru alması, 12. Kural yorumlamalarındaki başarı yüzdesini arttırdı. PEKYÜREK’E tavsiyem, her hakemin bir başlama vuruşu düdüğü tonlaması olması gerekir. Düdük hakemin en önemli aksesuarıdır. Onu etkili kullanmalısın. Üflediğinde bu sesi duyanlar Harun hocanın düdük çalışı dedirtmelisin.  Buda çok çalışmakla olur.

Hasan IŞIK yılların emektarı, işini seven, gençlere örnek olan, verilen her görevi layıkıyla yerine getiren hakem profilinde.  Sürekli elinde düdük olan IŞIK bugün bazı pozisyonlarda hakemden önce işaretlerde bulundu. Hakemle göz temasını unuttu. MHK yardımcı hakem bayrak kullanım talimatlarını uygularken sorunlar yaşadı ama işaretleri  doğruydu. İlerleyen haftalarda en üst amatör müsabakalarda görev alacağı kanaatindeyim. Gençlere örnek verilebilecek çalışkan bir isim.

Daha yeni hakem olan Ömer Seyfullah DOĞAN sadece 1 ofsayt bayrağı kaldırdı ve doğruydu. Fakat kesinlikle son adam takibi, bayrak kullanımı, bayrakla birlikte yüzü sahada dönükken koşu stilini acilen düzeltmesi gerekir.  Bunun için bol bol maç seyretmesini tavsiye ediyorum. Bu ayrıca tüm genç hakemlere tavsiyem olsun. Bol bol amatör müsabaka izlemeye gayret edin. Maç izlerken de tribünde maçın hakemlerini eleştirmeyin, doğrularını örnek alın, hatalarındanı ders çıkartın. -Bir Latin sözünü her zaman hatırla(t)makta fayda duyuyorum: "Humanum errare est", yani "Hata yapmak insana mahsustur." İnsan her zaman hata yapabilir ve bu hatasına neden olan birçok sebep vardır.

Aşağıkirazcaspor- Karasu Aziziyespor maçının 2. Yarısında yeni yapılan Arifiye Spor Kompleksinde Tayfun TOPUZAYAK, Hasan ŞATIR ve Emre BERBEROĞLUnu izledim.

Topuzayak Cumartesi  Sapanca’da Yardımcı Hakem  olarak görev aldı. Hakem olarak çıktığı müsabakada sahaya su şişesi atıp hakaretler eden seyircilerden etkilenmeden genelde doğru kararlar verdi. Sarı kartlarını cömertçe harcamış olsa da disiplin uygulamaları harikaydı. Uzatma dakikalarında gol atan takımın oyuncusunun yaptığı hücum faulü mükemmel tespit etti. Yer almalarını daha da geliştirip, etkili koşmayı, pozisyonlara daha yakın olmayı başarabilirse bence bayrak sallamayı unutur. TOPUZAYAK’A tavsiyem oyuncularla diyalog kurmayı denemeli. Etkili konuşmak için öncelikle doğru kelimelerin seçilmesi gerektiğini söylemem lazım. Ses tonu da bunda çok önemli. Burada mutlaka bunu hareketlerimizle ve jestlerimizle de pekiştirmemiz gerekiyor. Bunu çok abartılı yaptığınız zaman bu kez de sözlerinizin değerini de kaybedilebilir. Tavsiye; Agresif olan sporcuya hitap ederken  KESİNLİKLE  GÜLÜNMEMELİ!

 Hasan ŞATIR’IN gerekli zamanlarda hakemine yardımları onun artısıydı. Cesaretle sürekli itirazlar eden yöneticiyi hakemine doğru prosedür ile çağırıp dışarıya aldırması da doğru uygulamaydı. Yalnız dışarıya çıkan topu devam ettirmek elinde bomba ile gezmek gibidir. Dikkat etmek lazım.

                Emre BERBEROĞLU’nu daha önceki yazılarımdan hatırlayabilirsiniz. BERBEROĞLU’nun beraber hakemliğe başladığı arkadaşlarına göre maç sayısının oldukça fazla olduğunu yazmıştım. Sevgili Emre beni yanlış anladı sanırım. Maç sayısı fazla diye yazmamın bunu hak etmediğin anlamına gelmez. Bence bunlara cevap vereceğine antrenmanlardaki performansını sahaya yansıtmaya gayret etmeli.  Henüz yenisiniz öğreneceğiniz çok şey var.  Fiziğin iyi bunu kullanmaya gayret et, ofsayt pozisyonlarını eğilerek izleme kötü görünüyor. Bayrak kullanımına çok ama çok çalışmalısın.

                2 günde 4 hakem 8 yardımcı hakem izleme fırsatım oldu, hakemlerin  performansları genel olarak olumluydu. Hakemlerin sahada sporcu ve yöneticilerle diyalogları, proaktif hakemliğin için güzel bir örnekti. Hakemliğe yeni başlayan, maç sayıları fazla olmasına karşın  aday hakemlere yeni atanan il hakem kurulu antrenman öncesi 30 dakika bayrak çalışması yaptırmasına rağmen halen bayrak kullanımlarında eksiklik var. Maç öncesi aday hakemlerle çok iyi memerandum yapılmalı. Yardımcı hakemlere  yetkileri hatırlatılmalı. Hakem aut veriyor yardımcı hakem korner gösteriyor. Kural kitabını iyice ezberlenmeli.  Herkesin kolayca hakem olacağı ama herkesin hakem olamayacağı güzel bir dille hatırlatılmalı.

Bu vesile  ile bu sene 29 Ekimde 92. yılını kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramını tebrik eder bu uğurda vatanı için seferber olan başta Ulu Önder Atatürk ve Silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimize de rahmet dilerim.

Yorumlar (0)