30.01.2019, 11:45

Yem bizden, yumurta başkasının.

Eskilerimiz, bu sözü nankör insanlar için hep söylerlerdi; “yemi bizden yiyen tavuklar, yumurtayı başkasına yaparlar” diye.

     Bugün bu durum Sakaryaspor ile Karasuspor için geçerli. Yani duyduklarım ve yaşanan gerçekler, bizim bizden başka dostumuzun olmadığını resmen gösteriyor. “Biz” derken Tatangalar’ı kastettiğimi sanırım anladınız.

     Gittikleri her deplasmanda yeri-göğü inleten bir Dünya markasıdır Tatangalar. Şimdi “nereden çıktı?” diyeceğinizi duyar gibiyim. Hemen açıklayayım.

     Haftalardır gündemi meşgul eden bir sponsorluk mevzumuz var. Çiçeği burnunda Milletvekilimiz Kenan Sofuoğlu’nun üstlendiği ama o günden bugüne halen netleşmeyen bu mevzu artık trajikomik bir hal aldı. Transferin bitmesine 2 gün kala halen belirsizliğini koruyan bu mesele canımızı iyice sıkmaya başladı.

     Bu konunun Tatangalar ile ilgisinin ne olduğunu anlayamayanlara ise Sarıyer maçındaki tribün fotoğrafını göstermek yeterli olacaktır. Onlar bana göre bu şehrin tek Milletvekilleridirler. Yayınladıkları her açıklamada “Kampanya yapın transferi açalım” diyecek kadar cesur olan bu taraftar topluluğu, bence her siyasinin üstündedir.                   

     Bu arada şu günlerde çok zor durumda olan Kulüp Başkanımız Cevat Ekşi ve yönetimine de Allah kolaylık versin. Onlar ‘Zor dostum zor’ şarkısını en iyi bilen isimler.

     Şimdilik aynı durum Karasuspor içinde geçerli. Kulüp Başkanı Hasan Özkan ve ekibi, yani bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar isimler, Sarı-Kırmızılı takımımızı ligde tutmak için mücadele ediyorlar. Oysa yazının başında belirttiğim gibi yemi ilimiz ve ilçemizde yiyen Dünya markası fabrikalar var. İsim vermeme gerek yok herkesçe biliniyor.

     Bu fabrikalar üretimi il ve ilçemiz topraklarında yapıyorlar ama mesele sponsorluk yada parasal yardıma gelince burun kıvırıyorlar. O yüzden yem bizden oluyor, yumurta ise başkalarına gitmekte. Aynı durum ülke bazında hizmet veren büyük marketler için de geçerli. Ha babam, de babam Sakaryalı ve Karasuluya sat malını, git vergini genel merkezde öde.

     Ben asla kabullenemiyorum bu durumu. Televizyonlara dolar bazında yüksek rakamlarda reklam ver, ilimize gelince “para yok” de. Farkında değilseniz ben söyleyeyim; Sakaryaspor Play-Off oynamadan bir üst lige yükselir, Hendekspor üçüncü lige adını yazdırır, Karasuspor ve Serdivanspor bu kümede güle oynaya kalır ama siz yine de bildiğinizi okursanız büyük vebal altına girersiniz.

     İşte o gün ben de tüm Sakaryalı futbol severlerden, bu marketlerden alış-veriş yapmamalarını isterim.

     Bu arada Sakaryaspor, geçtiğimiz Pazar günü Sarıyer ile yaptığı lig maçında 1-1 berabere kalarak ilimize lider dönme avantajını kaçırdı. Öne geçmesine rağmen, penaltı golü ile bir puana razı olan temsilcimiz, moralini bozmadı.

Gerçi bu skor bana göre maçın hakemi Mustafa İlker Coşkun’un Sarıyer’e ikramıdır da neyse. Daha kötülerini gördüğümüz için susuyoruz. Sadece şunu söylemek isterim; bu şehir sahipsiz değildir. Dediğim gibi, Dünya markası bir taraftarı var. Tatangalar, yeri ve zamanı geldiğinde gasp edilen puanlara da sahip çıkarlar. Şen ve esen kalın

---

Yorumlar (0)